Menu

Trend Micro: 3x více škodlivých aplikací ve 2. čtvrtletí

Počet škodlivých aplikací v Obchodě Play se podle bezpečnostní společnosti Trend Micro od prvního čtvrtletí ztrojnásobil – do 30. června jich bylo zaznamenáno 25 000.

“S více než 400 miliony aktivních zařízení se systémem Android a více než 600 000 aplikacemi dostupnými v Obchodě Play počet útoků stále roste,” uvádí se ve zprávě. “Situaci napomáhá skutečnost, že pouze na dvaceti procentech zařízení se systémem Android jsou nainstalované bezpečnostní aplikace.”

Trend Micro dále dodává, že sledovací nástroje “chytily druhý dech s vydáním aplikace Spyera, známé jako malware Tigerbot, která byla schopna sledovat činnosti prováděné na telefonu, ale také zaznamenávat telefonní hovory obětí.”

Jiný špionážní nástroj byl z Obchodu Play stažen až poté, co si ho stáhlo mezi 500 a 1000 uživateli. Aplikace přitom sbírala SMS zprávy z telefonu a odesílala je v pravidelných intervalech na FTP server.

Další škodlivá aplikace, Spy Telefon PRO, byla “jednou ze sedmnácti škodlivých mobilních aplikací, které byly celkem staženy 700 000 krát, než byly v Obchodě Play zablokovány.”

Obzvláště znepokojivá byla činnost malware BotPanda, který na infikovaných zařízeních uměl získat práva roota. Kromě toho BotPanda obsahoval knihovnu, dovolující vzdálené ovládání srze Internet a skrývající škodlivé rutiny, což znesnadňovalo jeho detekci.

“Jestliže podobné techniky budou využívány větším množstvím malware, bude v budoucnosti analýza a řešení pro bezpečnostní odborníky náročná,” dodává Trend Micro na závěr.

Zdroj: IT Wire.

 

Komentáře

mech1

mech1

30.7.2012 10:15

Tak to je jednoduche … na tabletu mam letovy rezim, pustim sit jen na nezbytne nutnou dobu a zas ji zakazu.

Johan

Johan

30.7.2012 10:50

Na mobilu chodím na www jen pro zprávy, nestahuju do mobilu warez, tak nevím, proč tak všichni plaší s antiviry? Hm, pochopil bych to u 14tiletých kluků, kteří neplatí kreditkou na google play a radši si něco stáhnou.. Já zůstávám zatim klidným

Bruk

Bruk

30.7.2012 11:15

Mít chytrý telefon a nevyužívat data…? No tak to u mě nehrozí. Jsem on-line nonstop. Chci mít maily po ruce a plno dalších informací. Tím ovšem neříkám, že klikám a stahuji kde co. Ale mít funkční ochranu je asi jako mít v autě zapnuté bezpečnostní pásy. Taky si někdo může říkat: Proč, vždyť jezdím pomalu. Mám na to ale jiný názor. Antivir v telefonu mě v ničem neomezuje.

Martin P.

Martin P.

30.7.2012 14:00

2Bruk:

protože architektura neupraveného iOS, Androidu, nebo WP neumožňuje udělat opravdu antivir tak jak ho znáte na PC.
Ta aplikace nemá nad skutečně škodlivou aplikací navrch. jinak antivir vás omezuje v tom, že vám samo bere systémové prostředky a podílí se na vyšší spotřebě.

Z pohledu ochrany proti škodlivým aplikacím, vám to co se nazývá antivirus pro Android, nenabízí více než samotný systém a GooglePlay.
Jen funkce které máte hezky zabalí do hezkého GUI aplikace a doplní zobrazováním nějaké RSS s novinkami ze světa virů a antivirů.

U bezpečnostních balíků sou spíš zajímavé funce na víc. Jako remotelock, remote wipe , phone tracking atd…

petr

petr

30.7.2012 20:25

“Počet škodlivých aplikací v Obchodě Play se podle bezpečnostní společnosti Trend Micro”
Zase ty bezpečnostní společnosti :D

RSS (komentáře k článku)