Trend Micro: 3x více škodlivých aplikací ve 2. čtvrtletí

malware

Počet škodlivých aplikací v Obchodě Play se podle bezpečnostní společnosti Trend Micro od prvního čtvrtletí ztrojnásobil – do 30. června jich bylo zaznamenáno 25 000.

“S více než 400 miliony aktivních zařízení se systémem Android a více než 600 000 aplikacemi dostupnými v Obchodě Play počet útoků stále roste,” uvádí se ve zprávě. “Situaci napomáhá skutečnost, že pouze na dvaceti procentech zařízení se systémem Android jsou nainstalované bezpečnostní aplikace.”

Trend Micro dále dodává, že sledovací nástroje “chytily druhý dech s vydáním aplikace Spyera, známé jako malware Tigerbot, která byla schopna sledovat činnosti prováděné na telefonu, ale také zaznamenávat telefonní hovory obětí.”

Jiný špionážní nástroj byl z Obchodu Play stažen až poté, co si ho stáhlo mezi 500 a 1000 uživateli. Aplikace přitom sbírala SMS zprávy z telefonu a odesílala je v pravidelných intervalech na FTP server.

Další škodlivá aplikace, Spy Telefon PRO, byla “jednou ze sedmnácti škodlivých mobilních aplikací, které byly celkem staženy 700 000 krát, než byly v Obchodě Play zablokovány.”

Obzvláště znepokojivá byla činnost malware BotPanda, který na infikovaných zařízeních uměl získat práva roota. Kromě toho BotPanda obsahoval knihovnu, dovolující vzdálené ovládání srze Internet a skrývající škodlivé rutiny, což znesnadňovalo jeho detekci.

“Jestliže podobné techniky budou využívány větším množstvím malware, bude v budoucnosti analýza a řešení pro bezpečnostní odborníky náročná,” dodává Trend Micro na závěr.

Zdroj: IT Wire.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)