Tornádo na jižní Moravě a veřejná pomoc: Kam volat, psát či posílat peníze?

tornádo jižní Morava pomoc sbírky

Oblast Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě potkala ve čtvrtek 24. června večer obrovská živelná pohroma, když se přímo několika obcemi prohnalo tornádo a související vichřice s kroupami. Velké množství lidí je bez střechy nad hlavou a probíhají první úklidové práce. Událost si vyžádala i několik obětí. Přírodní katastrofa spustila okamžitou obří vlnu solidarity a zejména na sociálních sítích se objevují výzvy na potravinové, finanční či materiální sbírky.

Zatím nikam nejezděte

Záchranné složky i úřady žádají všechny dobrovolníky, aby zatím do poškozených oblastí nejezdili. Samotní hasiči, policisté i záchranáři mají problém se na některá místa dostat a další auta by jim komplikovala zásah.

Dobrá vůle lidí by se ovšem měla v ideálním případě potkat i s koordinací záchranných složek a úřadů. Přinášíme tedy několik přehledných informací z oficiálních míst a také několik možností, jak se dá jednoduše pomoci prostřednictvím mobilu. Za zcela zásadní je potřeba považovat kontakty, které zveřejnilo vedení Jihomoravského kraje. Pro každou formu pomoci je potřeba využít jiné telefonní číslo či e-mail.

Oficiální kontakty

  • dobrovolníci se mají hlásit na e-mail dobrovolnici@jmk.cz
  • materiální, potravinová či jiná technická pomoc se eviduje na krizovy.stab@jmk.cz
  • lidé, kteří jsou přímo v ohrožení (tedy ne dobrovolníci a dárci) se mají ozvat na speciální krizovou linku 800 129 921

Co se týká sbírky peněz, tak těch už se rozjelo několik. Momentálně nejvýznamnější organizují například Diecézní charita Brno, případně dobrovolníci na serveru Darujme.cz. V druhé jmenované je v tuto chvíli vybráno přes šedesát milionů korun a částka raketovým tempem roste.

Na účet brněnské charity můžete přispět skrze přiložený QR kód, nebo zadáním patřičného čísla účtu. Mezi možnostmi je i zaslání DMS ve třech různých hodnotách.

Diecezni charita Brno QR sbirka tornado ucet

Událost na jižní Moravě způsobila také výpadky mobilních sítí u několika operátorů. Český telekomunikační úřad informoval, že problémy už na místě řeší technici.

Poděkování

Za redakci, která má v blízkosti zasažené oblasti některé své členy a také přátele, děkujeme všem za pomoc. Apelujeme však na všechny dárce a dobrovolníky, aby postupovali v koordinaci s IZS a úřady.

Zapojili jste se už nějak do veřejné pomoci? Jak?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)