TicWatch Pro 3 GPS recenze: jedny z nejlepších Wear OS hodinek

recenze ticwatch 3 gps hodinky

Společnost Mobvoi představila svou první generaci hodinek TicWatch Pro již na začátku roku 2019. V té době šlo o svěží vítr ve světě Wear OS. Od té doby vzniklo několik dalších modelů, ovšem až ten poslední, tedy TicWatch Pro 3 GPS stojí podle nás za to. Nechápejte nás špatně, předchozí generace nebyla vůbec špatná a před nějakým časem jsme ji pro vás také testovali. Líbil se nám druhý displej, ale i neobvyklý design. Naopak nás ale trochu zklamal výkon, což je u takto drahých hodinek celkem problém. A právě na ten se soustředí třetí generace TicWatch Pro.

Obsah recenze

Obsah balení TicWatch Pro 3 GPS

Hodinky TicWatch Pro 3 GPS vám dorazí v pěkné papírové krabičce. Spolu s ní je v balení také nabíjecí kabel, ovšem bez adaptéru. To však není u nositelné elektroniky nic neobvyklého. Nepočítejte ani s žádným náhradním řemínkem nebo ochranným sklem. Zkrátka je zde pouze to nejnutnější. Samozřejmě je zde základní manuál nebo prospekt lákající na členství v klubu Mobvoi.

  • Hodinky TicWatch Pro 3 GPS
  • nabíjecí kabel
  • základní manuál
  • prospekt klubu Mobvoi

Kvalita zpracování a vzhled

Zpracování hodinek TicWatch Pro 3 GPS je velice podobné předchozím generacím. Pokud se vám tedy předešlá generace nelíbila, nebude tomu ani u tohoto modelu jinak. Osobně se nám hodinky celkem líbí a je dobře, že jde nějaká firma alespoň trochu proti proudu dnešního minimalisticky vypadajícího hardwaru. K několika změnám ale přece došlo. TicWatch Pro 3 GPS jsou o 0,4 mm tenčí než jeho předchůdce a o celých 28 % lehčí. Možná vás čísla tolik neoslní, ale v praxi je ten rozdíl opravdu velký.

Pokud k tomu navíc přičtete fakt, že se v letošním modelu nachází větší baterie, pochopíte že designéři odvedli opravdu dobrou práci. Jako celek jsou ale hodinky stále poměrně velké. Proto se příliš nehodí na ženské nebo mužské menší zápěstí (jak můžete vidět na fotografiích). Co se týče samotného zpracování, to je opět na špičkové úrovni. Vrchní strana je tvořena z nerezové oceli a dolní pak z plastu, což ale nijak nevadí a hlavně to není vidět. Kromě displeje hodinky ovládáte dvěma hardwarovými tlačítky. Je důležité zmínit, že hodinky tentokrát nemají certifikaci MIL-STD-810G, což je sice trochu škoda ale pro běžné smrtelníky to není žádná velká překážka. Možná bychom ocenili o něco propracovanější haptiku, ovšem to je na delší povídání. Pokud nejste zvyklí třeba na Apple Watch, nebudete zklamaní.

TicWatch Pro 3 GPS Official TVC – Go Beyond Limits

TicWatch Pro 3 GPS Official TVC - Go Beyond Limits

Poměrně hodně diskutovaným tématem u letošního modelu byl řemínek. Ten je totiž silikonový a ne kožený, přestože tak z větší vzdálenosti působí. Je navíc obšitý a nemůžeme si pomoct, ale vypadá dobře! Podle nás vůbec nijak nesnižuje kvalitu a naopak při cvičení je praktičtější než kůže.

Dva displeje

Stejně jako u předchozí generace TicWatch 3 Pro GPS disponují dvěma displeji. Jeden slouží pro ovládání a zobrazování systému Wear OS a všech pokročilejších funkcí, druhý pak dokáže ušetřit baterii. Pojďme se nejdříve zaměřit na ten hlavní. Jde o 1,4″ AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů a 60 Hz obnovovací frekvencí. Ano, už i v hodinkách se zmiňuje tato hodnota. A rozhodně nejde jen o reklamní trik (ostatně se tímto údajem Mobvoi ani nijak extra nechlubí). Většina chytrých hodinek totiž disponuje 30 Hz obnovovací frekvencí a ten rozdíl pocítíte téměř okamžitě.

Nedokážeme přesně sdělit, zda nám hodinky přijdou oproti předchozí generaci o tolik rychlejší díky vyšší obnovovací frekvenci, nebo díky lepšímu čipsetu. Pravděpodobně ale půjde o kombinaci obou těchto prvků dohromady. Hlavnímu displeji nemáme absolutně co vytknout. Je více než dostatečně čitelný na přímém slunci, rychlý a velmi responzivní. Pak zde máme již zmíněný LCD displej, který slouží jako sekundární. Hlavní benefit používání spočívá v tom, že ušetříte energii. Jenže samozřejmě přijdete o většinu výhod chytrých hodinek. Pokud vám ale v některých případech stačí zobrazování času, baterie a kroků, třeba jej oceníte. Osobně jsme ho využili pouze pro účely recenze, v praxi jsme ale po většinu času využívali hlavní AMOLED panel a měli zapnutý Always-On režim.

Technické specifikace TicWatch Pro 3 GPS

  • 47 mm tělo z nerezové oceli a plastu, silikonový řemínek
  • rozměry 47 x 48 x 12,2 mm, váha 41,9 g
  • 1,4″ AMOLED panel s rozlišením 454 x 454 pixelů
  • sekundární FSTN displej
  • 577 mAh baterie
  • Snapdragon Wear 4100, 1 GB RAM, 8 GB úložiště

Operační systém Wear OS

Jak již bylo zmíněno, v Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS běží operační systém od Googlu – Wear OS. Konkrétně tato nejnovější verze 2.1 je založena na Androidu 9.0 Pie. Na systému je vidět, že by potřeboval aktualizaci, která má přijít v tomto roce a Wear OS má být založen na Androidu 11. Kromě aplikací typických pro tento systém se zde vyskytují také přímo Mobvoi aplikace, což je příjemná alternativa. Osobně máme ale raději ty od Googlu. Jsou v češtině a přijdou nám o něco rychlejší, ovšem mnohdy nenabízí některé dodatečné funkce.

Aplikace si můžete samozřejmě stahovat z obchodu Google Play a samozřejmě tím, že jde o otevřenou platformu se fantazii meze nekladou. Do hodinek si můžete stahovat aplikace jako Messenger, Spotify, Telegram, Google Keep, Google Mapy nebo třeba Shazam. Velice užitečný je také Google Asistent, který umí odpovídat i na pokročilejší dotazy. Systém jako takový je přehledný a neměli jsme s ním sebemenší problém. Osobně jsme ale velice zvědaví na letošní aktualizaci, která by mohla vdechnout Wear OS svěží vítr.

DON’T BUY THE WRONG SMARTWATCH! ⌚ [Tizen OS vs. Wear OS] – How Do Google & Samsung Compare?

DON'T BUY THE WRONG SMARTWATCH! ⌚ [Tizen OS vs. Wear OS] - How Do Google & Samsung Compare?

Zdraví a fitness v TicWatch 3 Pro GPS

Speciální pozornost si podle nás zaslouží funkce u Google Map, kdy v případě že si zadáte trasu v telefonu, můžete si ji snadno odeslat přímo do hodinek. Google Mapy jsou navíc pro Wear OS navrženy velice dobře a třeba při jízdě v autě či běžné chůzi dávají dostatek informací. Co se týče fitness a sledování zdraví, je zde na výběr hned z několika užitečných funkcí a aplikací. V aplikaci TicExercise nalezneme celkem 13 různých režimů jako třeba jízda na kole, běh, chůze, plavání nebo třeba jóga. Aplikace nejsou špatné a mají skvělé vychytávky, ale Google Fit je pro nás vhodnější. Díky integrované GPS můžete jít běhat jen s hodinkami a stále uvidíte vaší trasu, což oceníte hlavně v létě, kdy tahat sebou telefon bývá problém.

TicWatch Pro 3 GPS umí samozřejmě sledovat srdeční frekvenci a to 24/7 a nechybí ani senzor sledující okysličení vaší krve. Při srovnání s Apple Watch poslední generace bývá rozdíl v jednotkách a dokonce se mnohdykrát stane, že oboje hodinky vykazují zcela totožné hodnoty. Z toho lze vyhodnotit, že jsou senzory poměrně přesné. Novinkou je také sledování stresu pomocí aplikace TicZen, které můžete kombinovat třeba s dechovými cvičeními TicBreathe. Potěší také aplikace TicHearing, která vás upozorní na nadměrné množství hluku. Ovšem v této době žádný koncert či větší společenská akce zatím nehrozí, takže jsme to v praxi příliš otestovat nemohli.

Snapdragon Wear 4100 je tou pravou volbou

Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS jsou vůbec prvními hodinkami s čipsetem Qualcomm Snapdragon Wear 4100 a na hodinkách je vyšší výkon opravdu znát. Systém Wear OS díky němu působí plynuleji, rychleji a mnohem citlivěji než u jakýchkoliv jiných hodinek s tímto systémem.

ticwatch pro 3 gps

Jak již bylo řečeno, před nějakým časem jsme testovali předchozí generaci a nárůst výkonu je opravdu enormní. Zatímco v TicWatch Pro 2020 jsme si stěžovali na to, že hodinkám občas dochází dech a některé aplikace se načítají opravdu dlouho, u aktuální verze toto vůbec nehrozí.

Výdrž baterie TicWatch Pro 3 GPS

Výdrž baterie těchto hodinek se velice liší dle toho, jak nároční jste a kolik máte povolených funkcí. Pokud omezíte některé funkce jako monitorování 24/7, jas necháte na automatickém a nebudete využívat GPS, vydrží vám hodinky klidně 3 dny běžného používání. Pokud povolíte Always-On displej, gesto pro rozsvícení displeje při zvednutí ruky nebo častější monitorování okysličení krve a srdečního tepu, dostanete se asi na den a půl. To je ale stále na poměry Wear OS výborná hodnota.

Pokud budete využívat převážně sekundární LCD displej, dostanete se klidně na výdrž 45 dní, ovšem jak již bylo řečeno, přijdete o většinu funkcí, kvůli kterým byste si takové hodinky zřejmě pořídili.

Cena a dostupnost

Hodinky TicWatch Pro 3 GPS jsou dostupné na většině českých e-shopů a zaplatíme za ně asi 8 000 Kč. Prodávají se pouze v této černé barevné variantě se silikonovým řemínkem.

Resumé

Pokud máte zájem o jedny z nejlepších, nejplynulejších a nejvychytanějších hodinek se systémem Wear OS, měli byste o TicWatch Pro 3 GPS vážně zapřemýšlet. Nabízejí totiž skvělé aplikace přímo od Mobvoi, skvělý a plynulý AMOLED displej a také na poměry hodinek s Wear OS skvělou výdrž baterie, kterou umí v případě nouze prodloužit i sekundární displej. Ano, jsou sice o něco dražší než je u Android hodinek zvykem, ale za své peníze dostanete opravdu kvalitní a dobře zpracovaný produkt.

Klady

+ Skvělý výkon díky Snapdragon Wear 4100
+ AMOLED displej s 60 Hz frekvencí

+ Druhý displej se může hodit
+ Česká lokalizace
+ Otevřenost systému Wear OS

Zápory

– Pro někoho velikost hodinek
– vyšší cena

Jak se vám líbí TicWatch Pro 3 GPS?

Za zapůjčení děkujeme oficiálnímu českému distributorovi.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)