Pozor: Přes Telegram se v ČR hodně šíří nový trojský kůň

Telegram trojský kůň GriftHorse

Společnost ESET vydala pravidelný přehled největších hrozeb pro operační systém Android v ČR. Za říjen 2021 se u nás pokoušel škody nejčastěji opět napáchat starý známý bankovní malware Cerberus, ale objevil se také nový velký „hráč“. Trojský kůň GriftHorse, který se šířil například prostřednictvím populárních her nebo také aplikace Telegram. Nepozorné uživatele přihlašoval k nechtěným zpoplatněným službám a často bez jejich vědomí je tak připravoval o peníze.

Telegram
Telegram

Že jsou podobné škodlivé soubory součástí aplikací, které si šetřiví a důvěřiví uživatelé mimo Obchod Play, to již není žádná novinka. Šíření přes zmíněný populární komunikátor Telegram je ovšem ještě více alarmující. Skrze něj jej přes zprávy rozšiřují lidé s již nakaženými mobily. GriftHorse uživatele zahlcuje reklamními sděleními o domnělé výhře, dokud na některé oznámení neklikne. Útočníci ho pak přesměrují na jinou stránku, kde po něm požadují ověření ve formě zadání telefonního čísla. Ve skutečnosti je ale přihlášen ke zpoplatněným prémiovým službám.

„Ve velkém množství případů se šířil přes chatovací aplikaci Telegram. Uživatelé na něj pak mohli narazit také v aplikacích na monitorování pulzu nebo v GPS lokátoru pro kontrolu bezpečnosti členů rodiny,“ upozorňuje ESET s připomenutím, že útočníci spoléhají právě na to, že lidé hledají běžně placené aplikace zdarma na neoficiálních místech mimo Obchod Play.

Jak často vám chodí takto podezřelé zprávy?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)