Telegram: konec iluze bezpečí. Šifrovaného “kecálka” lze špehovat

telegram_sledovani_ico

Komunikační aplikace Telegram byla až dosud považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů konverzace přes Internet. Tento dojem však rozptýlila společnost Falcongaze, nabízející možnost sledování komunikace přes tuto platformu.

Ruská firma Falcongaze, která se zabývá bezpečností informací, monitorováním podnikových procesů a prevencí narušení dat, oznámila uvolnění aplikace pro kontrolu zpráv posílaných Telegramem. Konkrétně její produkt umožňuje číst korespondenci ostatních uživatelů včetně odeslaných obrázků, videí, hlasových zpráv a dalších typů souborů.

SecureTower pohlídá Telegram ve firmách

Telegram je dnes jedním z nejrychleji rostoucích “kecálků.” Jedním z důvodů jeho popularity byla údajná bezpečnost a nemožnost kontroly. Ta však ve firemním prostředí mohla vést k úniku citlivých informací. Ruští vývojáři tvrdí, že našli řešení a funkci pak implementovali do svého bezpečnostního balíku pro ochranu důvěrných informací a osobních údajů SecureTower. S tímto softwarem lze monitorovat komunikaci mezi uživateli, stejně jako ve skupinách.

SecureTower umí sledovat komunikaci přes Telegram

SecureTower umí sledovat komunikaci přes Telegram

Vývojáři komentují přidání nové funkce s neskrývaným nadšením a pýchou: “Jedním z našich hlavních cílů je poskytovat řešení podnikové sféry, které nabízí maximální ochranu proti úniku informací. Proto se neustále rozšiřujeme počet kanálů sledovatelných systémem SecureTower. Je zvláště důležité myslet dopředu a vzít v úvahu všechny možné zranitelnosti. Abychom uspokojili potřeby našich zákazníků, přichází nová verze SecureTower s v tuto chvíli jedinečnou funkcí pro sledování komunikátoru Telegram.” uvedl generální ředitel Falcongaze Alexander Akimov.

Cílem kontroly Telegramu je vyhodnocování komunikace zaměstnanců společnosti za účelem identifikovat neloajální pracovníky, komunikaci s konkurencí a potenciální zdroje úniku firemních informací prostřednictvím tohoto kanálu.

Pomyslný míček je nyní na straně autorů Telegramu, kteří by v první řadě měli zjistit, jakým způsobem produkt SecureTower vlastně zachytává a především dešifruje celou komunikaci. Pokud se jim to podaří, mohou se teoreticky pokusit o nápravu a tím i “zaříznutí” sledování uživatelů.

Telegram
Telegram

Zdroje: appleapple.top, falcongaze.ru, cnews.ru, hi-tech.mail.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)