Menu

Jak vybavit telefon na dovolenou? Máme několik tipů

Zeleň kvete, počasí se otepluje, sukně se zkracují a na hospodských zahrádkách je k vidění stále více cyklistů. To vše má na svědomí jeden velice příjemný jev. Přichází totiž léto a s ním čas na pořádnou dovolenou. Právě na tu nám může být velice nápomocen mobilní telefon. My si dnes společně představíme několik aplikací a vychytávek, kterými by mělo být vybaveno každé zařízení.

Chytré aplikace jsou bezpochyby tím největším pomocníkem. Staly se takřka každodenní součástí našeho života. Nyní se však podíváme na výčet několika z nich, které nesmějí chybět v zařízení žádného cestovatele.

1. Google Maps

Díky mapám od společnosti Google máte celý svět jako na dlani. Na zemi takřka neexistuje místo, které Google Maps neznají. Mimo navigaci s hlasovým naváděním obsahují také aktuální dopravní informace, plány městské dopravy, informace o zajímavých místech nebo možnost si některé místo detailně prohlédnout díky funkci Street View.

2. Sygic GPS

Tato navigace patří mezi opravdovou špičku ve svém oboru. Její hlavní předností je, že dokáže fungovat v offline režimu díky trojrozměrným mapám TomTom, které jsou uloženy přímo v zařízení nebo na SD kartě. Skvěle se tak hodiny zejména v zahraničí, kde by mohly být datové přenosy nákladnou položkou.

3. Na kole i pěšky

Pokud patříte mezi skupinu populace, která raději než ležením na pláži tráví dovolenou aktivně na rodné hroudě, rozhodně byste neměli přehlédnout aplikaci Na kole i pěšky. Jedná se totiž o turistického průvodce, který ve své databázi uchovává informace o stezkách pro cyklisty, pěší, vodáky, bruslaře a mnoho dalších. Prozkoumat můžeme také některé z velké spousty zajímavých míst, o nichž jsme rovněž informováni.

Na kole i pěšky
Na kole i pěšky
Developer: BEKR
Price: Free

4. Smart Maps: GPS Navigace a Mapy

Dalším velice užitečným pomocníkem na cestách vám může být aplikace Smart Maps. Díky ní nebude žádný problém dokonale naplánovat svou trasu nebo dokonce přidat vlastní. Importovat můžeme také jednotlivé body, kterých na cestě chceme dosáhnout. Na své si přijdou také geocacheři. Výhodou je, že mapy jsou včetně hlasové navigace dostupné offline.  Podrobnější informace pro vás chystáme v recenzi, kterou můžete očekávat v dalších dnech.

5. c:geo

Volný prázdninový čas se dá trávit různě a výjimkou není ani geocaching. Pokud i vy patříte mezi nadšence do této aktivity, je zde c:geo právě pro vás. Jedná se totiž o neoficiálního opensource klienta webu geocaching.com. Nabídnout může velké množství funkcí, jako zobrazování keší na aktivní mapě, vyhledávání dle nastavených kritérií, navigaci podle kompasu a mnoho dalšího.

c:geo
c:geo
Developer: c:geo team
Price: Free

6. Slovníky

Častým problémem při cestování po světě se stává neznalost tamějšího jazyka. Ani v takové situaci však nejsme ztraceni. Díky slovníkům můžeme nastudovat základní fráze již před odjezdem nebo přímo v průběhu pobytu. Patrně nejrozšířenějším slovníkem je Překladač Goolge, který obsahuje databázi více než 80 světových jazyků. Seznamy jazyků je také možno stahovat a následně využívat překladač offline.

Google Translate
Google Translate
Developer: Google LLC
Price: Free

Dobře posloužit však může také jednoduchá aplikace, nesoucí příznačný název Anglicko-český offline slovník. Ta se soustředí pouze na překlad anglických slovíček do čestiny a naopak. Celá databáze se uloží přímo do zařízení, tudíž není nutné být pro využívání připojen k internetu.

The app was not found in the store. :-(

Aplikace nejsou tou jedinou výbavou, kterou můžeme naším mobilním zařízením dopřát. Na cestách na ně totiž může číhat nečekané nebezpečí v podobě utonutí, vybití baterie z důvodu nedostupnosti elektrické sítě, apod. Ani to však nebude žádný problém, neboť si představíme několik vychytávek, které nás mohou v podobných situacích zachránit.

Vodotěsné obaly

Takřka každý alespoň jednou zažil situaci, kdy mu jeho zařízení nečekaně vyklouzlo z dlaně a spadlo přímo do vody. V takové chvilce nám před očima proběhne celý život. Bohužel se ve velkém množství případů jedná o jistou smrt našeho přístroje. Zejména při pobytu někde u vody se můžeme chránit právě pomocí vodotěsných obalů. Ty lze objednat levně například z čínských obchodů.

For-Galaxy-S5-Accessories-Shockproof-Waterproof-Touch-Screen-Mobile-Phone-Cases-for-Samsung-Galaxy-S5-i9600

 

Powerbanky

Často se v cizích zemích nacházíme na krásných místech, které chceme zvěčnit pomocí fotografie do rodinného alba. Někdy však nastane situace, kdy poslední co na displeji zahlédneme, je logo výrobce. Zařízení se vypne z nedostatku energie a přístup k síti je většinou v nedohlednu. I těmto trablům můžeme předcházet díky přenosným powerbankám, ke kterým můžeme našeho miláčka připojit. O tom, jak vybrat tu správnou, jsme vás informovali v samostatném článku.

xiaomi_power_bank_5

Selfie tyče

Selfie je a rozhodně ještě nějakou chvíli bude fenoménem poslední doby. Jeho vyfocení je někdy ovšem takřka nadlidský úkol, neboť vtěsnat na něj větší skupinku přátel společně se zajímavým pozadím nebývá jednoduché. Právě proto je zde tyč, na jejímž konci se nachází držák pro mobilní telefon. Ten do něj upevníme a jednoduchým stiskem tlačítka na Bluetooth ovladači nebo přímo na tyči fotografii vyfotíme. S nákupem vám může pomoci také náš seriál: 10 tipů na zajímavé zboží z čínských obchodů.

638074

Akční kamera Xiaomi Yi

Výborným doplňkem, může být také malá akční kamerka. Natáčení s ní je velice pohodlné a kvalitní, proto s sebou nemusíme vláčet často o dost větší přístroje. Podrobnější informace o Xiaomi Yi najdete v naší recenzi zde.

xiaomi-yi-akčni-kamera

A jak připravíte váš telefon na dovolenou vy?

 

Komentáře

S.kadlec81

s.kadlec81 -7

z aplikace
31.5.2015 6:48

Rozhodně né Sygic navigací. S tou najedete akorát kotel kilometrů na víc než je potřeba, adresy si vykládá po svém a jezdil by podle ní jen tupec co absolutně nezná zeměpis.

folecek

folecek

31.5.2015 7:12

Otázka zda není problém v majiteli než sygicu samotném. Používám sygic dva roky a nikdy nezklamal. Snad jen pár lidí napsalo, tak poslední dobou mu chvilku trvá než se spojí s gps, ale jinak naviguje skvěle.

Mkyral

Mkyral

31.5.2015 7:25

Vodotěsný obal za pár šupů z čínského eshopu…
…Na to mám svůj mobil moc rád.

7lk

z aplikace
31.5.2015 7:27

Souhlas s s.kadlec škoda peněz vyhozených za Sygic

Libor Foltýnek

31.5.2015 7:54

Mkyral: v klidu, udělat vodotěsný mobil na vodotěsnou S5 nemůže být až takový problém ;)
s.kadlec81, 7lk: Víte o něčem lepším? Sygic mám koupený a docela nadávám, mapy nejsou aktuální (možná kdybych dokoupil nějaký balík, ale aby za rok nezaregistrovali, že je v Brně uzavřený hlavní tah?), žene mě nějakou zkratkou, kde ušetřím 5 metrů, ale pak jsem 10 minut čekal, než jsem ze zapadlé vedlejší cesty mohl odbočit doleva na hlavní (kdybych jel o kousek dál, vedla by cesta přes světelnou křižovatku a bylo by to rychlejší). Celkově zlaté mapy Google, akorát do zahraničí to zabíjí nutnost být online :( (a ještě jsem teda narazil v kopcích u Slovenska, kde nebyl signál a Google mapy byly taky k ničemu :-( )

dedii

dedii

z aplikace
31.5.2015 8:10

mam sygic oficial ale jazdim s Waze prave kôli aktualnym dopr.informaciam. V Sugic mi vadi ze v mensich dedinach nepizna cisla domov. V zalohe mam ešte IGO .

Tra

Tra

31.5.2015 8:22

Libor Foltýnek: v nastavení si zapněte Ekonomické plánování tras, máte tam určitě nejkratší

prazskyhovado

z aplikace
31.5.2015 8:37

Mate nekdo prosim zkusenost s nejakou kvalitni tyckou na mobil nerad bych to rozmlatil
Dik redakci ze se jde opet prihlasovat z mobilu

uni

uni

31.5.2015 9:30

SmartMaps, Aquapack, druhá aku, datové připojení v mobilu, peníze. Na den zcela postačující výbava, nemělo by vás nic zaskočit:) Pěšky, kolmo, kešky, autem, město, terén,…
Ad Aquapack, kvalitní pouzdro násobně přežije “levnější” alternativy, nehledě na zničený přístroj. Je to jako u nabíječek, šetřit nemá smysl.

pospecom

z aplikace
31.5.2015 9:45

Nechápu proč v článku není žádná zmínka o nejrozšířenější a univerzální mapové aplikaci Locus a pro auto Waze?

Zak

Zak

31.5.2015 9:46

Základní aplikace na prázdniny je pro mne letos PoiPocket. Psalo se zde o něm v nějakém článku o aplikacích na výlety, od té doby ho využívám velmi často. Jak na každodenní cestování po republice, tak v něm mám připraveny plány na letní cesty do zahraničí.

anonforever550

anonforever550

31.5.2015 9:48

Spíš mobily jsou voděodolné. :) Nejsou vodotěsné. Stejně se ty krytky časem zlomí :D. voděodolné a vodotěsné to není jedno a to samé.

optimas

z aplikace
31.5.2015 9:54

Sygic mám koupený už 2 roky a předtím jsem měl warez verzi a nemám s ním nejmenší problém. Vždy mě dovedl do cíle jak osobákem tak naklaďákem. Takže u vás dvou bych viděl problém někde jinde.

folecek

folecek

31.5.2015 10:09

Prazskyhovado: zkušenosti s nějakou tyčkou na mobil nemám i když bych někdy s chutí s takovou tyčkou zkušenost proti selfíčkářům učinil :D :D :D

Obcan

Obcan

31.5.2015 10:27

Zlaté mapy Osmand a free

Cm

Cm

31.5.2015 11:55

No k Sygicu. Včera jsem ho opět testoval. A hrůza. Místo toho, aby předpokládal, že pokračuji dál po trase, uhne někam na vedlejší či přímo odskočí do pole. Pak se z toho snaží dlouho vzpamatovat. V to chvíli se musí jet po paměti (z předchozího zobrazení trasy) a nebo podle cedulí.
Abych to nebyl nařčen z mizerné GPS (ona tedy není nic moc, ale…) následně jsem zkoušel i jiné navigace. Žádná nikdy neuhla a jely přesně dle skutečnosti. Takže GPS to asi není.
Dnes jsem zjistil, že na update. nainstaloval jsem ho a vyzkouším, Tak snad…

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

31.5.2015 17:23

s.kadlec81 + folecek: Jistě že je problém v uživateli a ne v Sygic. Samozřejmě, problém v uživateli je i problém v telefonu samotném a jeho trapnému GPS snímači atp., Sygic za nic nemůže. Je mi výrobců aplikací líto když jsou uživatelé tak blbní a používají na navigování hračky :(

nobel

z aplikace
31.5.2015 20:11

používám Navigator a absolutní spokojenost, fix GPS okamžitý, čeština výborná a je offline. každý měsíc chodí update.

S.kadlec81

s.kadlec81 -7

z aplikace
31.5.2015 20:26

Já se dopravou živím a žádná navigace není dokonalá. Ale používám Aponia Truck a ta chodí tak jak bych si představoval a naviguje tak jak bych chtěl jet abych nenajel zbytečné km a nebo mýto. Samozřejmě je k tomu potřeba používat hlava ale Aponia zatím nezklamala a zná i nové cesty, názvy ulic a dopravní omezení pro kamiony. Sygic dovede do cíle ale taky ne vždycky a důležité je kudy. Pokud na trase najedu o 100 km zbytečně navíc tak to zaplatí kdo? Jinak pro ten zbytek chytráků co tu honí triko ohledně telefonu tak mám procesor Snapdragon a GPS v pořádku a nastavit navigaci za 15 let umím dobře. Pokud to taky nastavit jde tak jak to člověk potřebuje. Což v případě Sygic rozhodně dokonalost není a navíc to ani nastavení neposlouchá. Adresy vykládky taky z velké části vůbec nezná oproti Aponia. A to se tu teď bavím jen o Německu.

Roda

Roda -1

z aplikace
31.5.2015 20:48

waze taky není dokonale včera me poslalo do zákazu a to se mi se sygicem nestalo !

rudy

rudy

31.5.2015 20:58

preco nepouzit waze pretoze data. v zahranici nie kazdy ma data k dispozicii a ani nie kazdy stat ma vsetko zmapovane.
sygic neviem aka je ta platena pretoze tie co som videl boli dost tragicke ale ja pouzivam klasicku auru-craclu (priznavam) a az na par neprijemnosti tak si nemozem stazovat. Kedze som “zlodej” neviem ako to je s aktualnostou dopravneho info ale inak spokojenost.. celkovo ju pozuvam 5r.
skusal som ich plno ale osobne osm nic lepsie nenasiel ale to uz bolo davno. najlepsi bol stejne igo este na pocketPC

Cm

Cm

31.5.2015 22:44

Jo IGo. Souhlas, stále nepřekonaný. Taky do neznámého terénu na delší štreky používám jedině IGO. Zatím nic, z toho co jsem testoval, mu nedosahuje ani po kolena.

Berusak

Berusak

31.5.2015 23:03

Hosi, ste uplne mimo. Ale nedivím se, jako stredoskolak si privydelavajici sem mel stejnej obzor. Na vylety potrebujete kokoti i jiny veci nez c:geo. Copa takle booking.com, tripadvisor, colordict slovnik, prevodnik men, locus mapy…. Letenky… To neni jen o hledani kesky na Sazave…

tom

tom

1.6.2015 11:21

SmartMaps nedoporučuji. Hlavní funkce plánování cest mimo silnice selhává na mapách, které zcela ignorují některé cesty … cesta je na mapě, ale apka hledá šílenou okliku a nepoužije jí, ani když stojíte na jejím začátku. Obecně to asi bude problém všech map od seznamu…

._.

._.

5.6.2015 15:11

Locus na offline mapy, Trip Advisor na turistické zajímavosti.

uni

uni

5.6.2015 16:25

tom: mám pocit, že to plánuje jen tam, kde je nějaká značka. KČT nebo cyklo. Polňačky nebo lesní pěšiny to opravu ignoruje, k tomu se asi dojde časem, jak se postupně rozšiřují plánovací data. Nemyslím, že by kdokoli z globálních sběračů dat byl na tom lépe, než lokální Seznam:)
Nicméně v aplikaci si můžeš označit v trase úsek, který se pak nepočítá, takže jsem v poho schopen tyhle zkratky zahrnout i do trasy. Resp., pokud jedu blbnout po stezkách, nejedu jako kokot podle mapy, ale podle hlavy. Asi tak:) Navigaci nahodím, když potřebuju někam dojet, což bude s největší pravděpodobností po nějaké “transitní” cestě, kde SM naplánuje úplně v poho rozhodně lépe než klasická autonavigace. A btw. nemají nesmyslný limit na km, např. když jsem chtěl v nějaká apce naplánovat pěšáka (ale na kole), tak pápá, víc jak xxkm bez šance, trochu podceňují mé výkony:)

uni

uni

5.6.2015 16:26

pokus

jjj

jjj

18.7.2015 16:45

Dík redakci za tenhle článek, připomněl mi, abych si stáhnul offline slovníky :)

RSS (komentáře k článku)