Telefon CAT B15Q – bitevní tank s Androidem 4.4

top2

Poohlížíte se po odolném telefonu s Androidem? Do vašeho hledáčku určitě padne telefon CAT B15Q, který nabízí velmi odolnou konstrukci, čtyřjádrový procesor a také Android ve verzi 4.4. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Telefon CAT B15Q od tvůrce těžké techniky nám dorazil v sympatické žluté krabičce – kromě samotného telefonu na náš čekalo několik papírových materiálů, nabíječka a USB kabel.

V krabičce jsme nalezli pouze to nejnutnější V krabičce jsme nalezli pouze to nejnutnější

Vzhled a dílenské zpracování

Design přístroje je velmi netradiční a vystupuje z řady dnešních smartphonů. Již z dálky zjistíte, že zde něco nesedí – telefon má zvláštní tvar a je velmi tlustý. Pokud jste nějaký telefon ocenili přezdívkou cihla, možná byste to měli zpětně přehodnotit. CAT B15Q je totiž opravdu cihla se svojí tloušťkou 14,95 mm. Displej je zasazen do extrémně širokých rámečků, které jsou z části gumové a z části kovové. Pod displejem jsou tři senzorová tlačítka, kterými se přístroj ovládá.

Na 4" displej je CAT B15Q velký a těžký Na 4″ displej je CAT B15Q velký a těžký

Nezapomnělo se na trojici senzorových tlačítek Nezapomnělo se na trojici senzorových tlačítek

Záda telefonu jsou rovněž velmi specifická – velké stříbrné logo CAT vypadá mužně, celá záda opět napovídají, že tento telefon vydrží spoustu ran a nepříjemností. Kromě standardního objektivu fotoaparátu, reproduktoru a LED diody se ve spodní části nachází také tlačítko pro zajištění zadního krytu, který je odnímatelný.

Zadní logo CAT je velmi výrazné Zadní logo CAT je velmi výrazné

Objektiv zadního fotoaparátu a LED dioda Objektiv zadního fotoaparátu a LED dioda

Pod kryt se lze dostat, snadné to není Pod kryt se lze dostat, snadné to není

CAT B15Q se pochlubí 2000mAh baterií CAT B15Q se pochlubí 2000mAh baterií

Tlačítka pro ovládání hlasitosti a hardwarové tlačítko fotoaparátu nalezneme na pravé straně telefonu. Prostřední tlačítko rovněž slouží pro rychlé spuštění přisvětlovací LED diody, což velmi chválíme. Napájecí kabel patří do zdířky s MicroUSB konektorem na levé straně, je navíc zajištěna krytkou kvůli vodotěsnosti. Samotný konektor je hluboce vnořen do těla přístroje a ne všechny Micro USB kabely do něj lze zapojit, což pro nás bylo nemilým překvapením.

Krytka chrání CAT B15Q před vniknutím vody Krytka chrání CAT B15Q před vniknutím vody

Tlačítko pro spuštění LED blesku a fotoaparátu potěší Tlačítko pro spuštění LED blesku a fotoaparátu potěší

Krytku jsme nalezli také v horní části telefonu – zde pro 3,5mm jack. Sídlí zde také tlačítko napájení.

Tlačítko napájení na horní straně telefonu Tlačítko napájení na horní straně telefonu

3,5mm jack je také opatřen krytkou 3,5mm jack je také opatřen krytkou

Obrněný tank

CAT B15Q již od pohledu působí jako tvrdý chlapík. Celá konstrukce má jediný úkol – ochránit telefon před velmi nešetrným zacházením. Telefon se navíc pochlubí armádní certifikací 810G, která zajistí, že se přístroji ani při pádu z výšky 180 cm nic nestane. CAT B15Q se nebojí ani vody – díky IP67 jej lze ponořit až do metrové hloubky na půl hodiny. Design necháme na vaše posouzení, můžeme vám však zaručit, že se vás na CAT B15Q bude každý vyptávat. Telefon je na danou velikost displeje opravdu mohutný, těžký a tlustý. To by ale měla vyvážit zmiňovaná odolnost, kterou si také ověříme.

První pohled

CAT B15Q – první pohled

CAT B15Q - první pohled

Fotogalerie

Test odolnosti

CAT B15Q - test odolnosti

CAT B15Q – test odolnosti

CAT B15Q - test odolnosti

Jak jste se mohli s námi přesvědčit, telefon naším testem neprošel a při pádu se rozbilo krycí sklo. Vzhledem k tomu, že bylo z menší výšky, než udává výrobce jako bezpečnou, telefon svou odolnost nepotvrdil. Displej zůstal funkční, jedná se tedy jen o prasklé sklo.

Neváhali jsme se obrátit na oficiální servis s tm, že náš telefon nevydržel to, co výrobce slibuje, a jedná se tedy o výrobní vadu. Výsledná zpráva ze servisu nás potěšila – vada byla uznána a byl nám poslán úplně nový kus.

CAT B15Q - praskle celni sklo

Hardware a displej

Výbava telefonu je spíš průměrná – CAT B15Q nabídne procesor MediaTek MT6582 s frekvencí 1,3 GHz a čtyřmi jádry Cortex-A7, který doplňuje 1GB RAM paměť. Tyto parametry bychom rozhodně nečekali u přístroje za 9 tisíc korun, ale chápeme, že si v případě testovaného přístroje velmi připlácíme za odolnou konstrukci. I tak ovšem telefon nabídne dostatek výkonu pro svižný běh systému a hraní některých her. Tuto kombinaci ovšem potopí velikost interní paměti – celkově 4GB paměť nabídne jen něco málo pod 2 GB pro uživatelská data a aplikace. A to je prostě málo. Kvůli tomu se nám do telefonu ani nepodařilo stáhnout náročnější herní tituly. Tento neduh nevyřešila ani paměťová karta Micro SD. O něco lépe je na tom baterie, která má kapacitu 2000 mAh. To je na 4″ displej s rozlišením 800 x 480 pixelů příjemná hodnota.

Konektivita je slabší – chybělo nám NFC a LTE. Telefon jinak nabídne podporu rychlých 3G sítí a bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth ve verzi 4.0.  Majitelé dvou SIM karet potěší podpora DualSIM v režimu Dual standby, což znamená, že jsou obě SIM aktivní, ale při přijmutí hovoru na jednu SIM se na druhou nedá dovolat.

Fotoaparát je spíše doplňkový – nabídne jen 5MPx snímač a velkou kvalitou rozhodně neoplývá. Ve výbavě je také přední kamerka.

Telefon CAT B15Q – specifikace

  • displej: 4″, WVGA rozlišení (480 x 800 pixelů)
  • procesor: čtyřjádrový MT6582 s frekvencí 1,3 GHz
  • paměť: 1GB RAM, 4GB vnitřní úložiště (+Micro SD)
  • fotoaparát: 5MPx
  • baterie: 2000 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, GPS
  • OS: Android 4.4
  • rozměry: 125 x 69,5 x 14,95 mm
  • hmotnost: 170 gramů
Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Displej – malé 4palcové LCD

Displej nabídne úhlopříčku 4 palce a rozlišení 800 x 480 pixelů. To dává jemnost 233 PPI, což je na dnešní poměry spíše podprůměrná hodnota, ale problémy nám to nedělalo. Barevné podání je průměrné, o něco horší už je to s pozorovacími úhly. Při určitém úhlu displej rapidně změní své barvy, což u jiných telefonů rozhodně nepozorujeme. Čitelnost na slunci je průměrná. Automatické řízení jasu fungovalo dobře, možná nás jen telefon občas trochu šidil a přáli bychom si vyšší jas, ale nebylo to nic závažného.

CAT-B15Q-přední strana (7)

Test výkonu (benchmarky)

Tradičně jsme podrobili testovaný přístroj také dvěma nástrojům pro změření výkonu – AnTuTu a Quadrantem. Výsledky musíme brát s rezervou, neboť podobné nástroje změří spíše orientační výkon, který nemusí v praxi úplně sedět. I tak podal telefon CAT B15Q poměrně solidní výsledek, za což může poděkovat především 4jádrovému procesoru od MTK.

Pro běh systému nabídne CAT B15Q dostatek výkonu, na nejvýkonnější telefony ovšem ztrácí Pro běh systému nabídne CAT B15Q dostatek výkonu, na nejvýkonnější telefony ovšem ztrácí

Výsledek v Quadrantu je také spíše průměrný Výsledek v Quadrantu je také spíše průměrný

Herní výkon

Při testování herního výkonu jsme úplně pohořeli. Všechny náročnější tituly mají totiž klidně i přes 1 GB, což je ovšem v případě telefonu CAT B15Q velký problém – kvůli malé interní paměti se zkrátka hry do telefonu nevejdou. Všechny testované tituly nám tak nahlásily chybu hned při instalaci a bohužel nepomůže ani paměťová karta. CAT B15Q se tedy na hry vůbec nehodí, což nás ovšem ani moc nepřekvapilo. Je jen škoda, že je na vině malá interní paměť, protože výkonu by čip od MediaTeku nabídl dost.

Telefon-CAT-B15Q-nedostatek-mista

Konektivita

V případě bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth jsme na žádný problém nenarazili. Wi-Fi jsme na redakční síti testovali téměř neustále a problémy s připojení jsme nezaznamenali. Bluetooth jsme pak testovali při výměně souborů s jiným telefonem a hlavně pak ve spojení s chytrými hodinkami Sony SmartWatch 2.

Signál GSM chytal telefon velmi obstojně i v místech, kde mají jiné telefony problémy. Trochu složitější to ovšem bylo s datovým připojením, které nás občas zlobilo – někdy se zkrátka stalo, že telefon hlásil 3G síť (značeno H+), ale internet v mobilu nepracoval. Bylo nutné datové přenosy deaktivovat a znovu zapnout. Rovněž se nám stále v notifikační liště zjevovala neznámá hláška “Logo.png, čekání na síť”, která ale viditelně žádný problém nezpůsobovala. Prostě jen “otravovala”.

GPS

Jelikož je  v telefonu CAT B15Q procesor od společnosti MediaTek, tak trochu jsme se obávali, že na tom bude GPS špatně. A nemýlili jsme se. Někdy se telefon zkrátka odmítal “fixnout” a my se dlouhé minuty o své poloze nedozvěděli nic. Když se někdy podařilo signál GPS zachytit, určování polohy bylo velmi nepřesné a telefon rozhodně jako GPS navigace použít nešlo.

Baterie a výdrž

Baterie s kapacitou 2000 mAh, pouze 4palcový displej a úsporné čtyřjádro od MediaTeku slibuje poměrně slušnou výdrž. Nedělalo nám problémy s telefonem vydržet dva dny, což je dobrý výsledek – u většiny telefonů končíme při stejném používání již po prvním dnu. Výdrž při běžném používání je tedy rozhodně nadprůměrná.

Vyzkoušeli jsme také výdrž při prohlížení internetových stránek – CAT B15Q jsme připojili na Wi-Fi síť, nastavili 50% jas a po 15 sekundách pravidelně načítali náš web. Telefon vydržel při životě 3 hodiny a 40 minut.

Cat-B15Q-test-vydrze-web

Uživatelské prostředí

Překvapením byl pro nás systém, kterým telefon CAT B15Q disponuje – Android 4.4.2. Navíc se jedná o téměř čistou verzi systému Android, velké rozdíly jsme neobjevili. Nejspíše díky tomu byl v kombinaci s poměrně výkonným čtyřjádrovým procesorem chod systému velmi svižný, za což CAT B15Q chválíme.  Během testování jsme se nesetkali ani s nezvyklým počtem padajících aplikací, takže lze testovaný telefon pochválit i v oblasti stability. Prostředí systému není nutné dále popisovat – vypadá zkrátka jako čistý Android v telefonech Nexus a v telefonu jsme ani nenašli žádnou zajímavou aplikaci navíc.

Telefon-CAT-B15Q-uzivatelske-prostredi (1)

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer vychází z čistého Androidu, bohužel si příliš neporadí s českou diakritikou – s některými znaky si poradí, s většinou už ovšem ne. Vyhledávání v českých jménech skrze funkci T9 je tedy skoro nemožné, což je škoda.

Telefon-CAT-B15Q-dialer

Aplikace Lidé opět vychází z čisté verze systému Android.

Telefon-CAT-B15Q-kontakty (1)

Při telefonování jsme na žádné problémy nenarazili – druhá strana nás slyšela jasně a zřetelně. Spolehlivě fungoval také senzor přiblížení, který automaticky vypnul displej, pokud jsme si přiblížili telefon k uchu.

Klávesnice – SwiftKey na scéně

V případě klávesnice jsme byli mile překvapeni – CAT B15Q má jako výchozí klávesnici velmi oblíbenou SwiftKey. V přístroji sice nenalezneme její nejnovější verzi, ale oproti klávesnici z čistého Androidu je to posun vpřed a psaní chválíme. Nalezneme zde vše potřebné – další znaky pod klávesami, rychlý přístup k hlasovému zadávání, smajlíkům či zadávání prstem.

Telefon-CAT-B15Q- klavesnice (1)

Telefon-CAT-B15Q- klavesnice (2)

Zvukový výstup a reproduktor

Hudbu jsme na telefonu CAT B15Q pouštěli opravdu často, v drtivé většině případů do sluchátek. Zvukový výstup není vyloženě špatný, ale stále jsme měli pocit, jako by tomu něco chybělo, a bylo zcela zřejmé, že některé telefony hrají zkrátka lépe. Pro běžný poslech to ale rozhodně stačí, náročnějším posluchačům to dle našeho názoru stačit nebude.

Příjemně překvapil reproduktor – hlasitost je sice průměrná, kvalita podání ovšem lehce nad průměrem. Na pořádný poslech to sice stále není, ale poslouchatelný zvuk dokázal reproduktor vyplodit. Většině telefonů se při plné hlasitosti promění reproduktor v “šumítko”, u CAT B15Q to bylo o poznání lepší. Na skvělé reproduktory například v HTC One to ovšem samozřejmě nemá.

Fotoaparát a natáčení videa

Telefon CAT B15Q disponuje dvěma fotoaparáty. Ten kvalitnější vzadu nabídne 5MPx snímač a automatické zaostřování. V nastavení fotoaparátu nám ovšem nešlo zvolit  větší rozlišení než 1 MPx a kvalita výsledných fotografií je také velmi špatná. Fotoaparát se tedy hodí spíše v nouzových situacích a kvalitní snímky od něj rozhodně nečekejte. Podobné je to i s nahráváním videa.

Aplikace fotoaparátu

Telefon-CAT-B15Q-aplikace-fotoaparatu

Fotografie

Video

CAT B15Q – test fotoaparátu

CAT B15Q - test fotoaparátu

Kdy, kde a za kolik?

S nákupem telefonu na českém trhu nebude vůbec žádný problém – podle serveru Heureka jej nabízí přibližně 3 desítky českých obchodů. Cena už ovšem tolik nepotěší – za CAT B15Q zaplatíme přibližně 9 tisíc korun. To je vzhledem k hardwarové konfiguraci opravdu hodně a je vidět, že se připlácíme za zvýšenou odolnost. Ta ovšem v naší redakci příliš neoslnila. Dobrým poměrem cena/výkon tento přístroj rozhodně neoplývá.

Resumé

Jak obstál CAT B15Q v našem redakčním testu? Žádná sláva. Za poměrně vysokou cenu dostanete telefon s průměrnou hardwarovou výbavou a nejvíce tedy zaplatíte právě za zvýšenou odolnost. Velké plus patří Androidu ve verzi 4.4, který je poměrně svižný a hlavně není brzděn žádnou nadstavbou. Líbila se nám také slušná výdrž na jedno nabití, hardwarové tlačítko pro spuštění fotoaparátu či LED přisvícení, podpora DualSIM či možnost ovládat telefony mokrými prsty.

O něco horší už to bylo s vnitřní pamětí, která je tragicky malá – pouze 4 GB, ze kterých pro uživatele zbývá méně než 2 GB. Za tuto cenu by telefon klidně mohl nabídnout NFC či LTE. Drobné problémy jsme zaznamenali s datovým připojením, které občas vypadávalo, navíc se stále objevovala podivná hláška v notifikační liště. Nepotěšila nás ani GPS, která byla téměř nepoužitelná, což pro nás bohužel není velké překvapení vzhledem k tomu, že je CAT B15Q poháněn procesorem od MediaTeku. Kvalitní fotografie od fotoaparátu rozhodně nečekejte, je to pouze nouzovka. Výtku máme také k Micro USB konektoru, který je příliš zapuštěn do těla telefonu, kvůli čemuž některé kabely nelze použít.

Odolnost přístroje jsme si schválně nechali na konec. Samozřejmě jsme čekali, že odolný telefon se nevyrovná po stránce hardwarové výbavy či kvality systému svým kolegům ve stejné cenové kategorii. Odolný smartphone má především vydržet nešetrné zacházení, což je vždy důvod jeho nákupu. Výrobce toho slibuje hodně – vodotěsnost IP67 a vojenskou specifikaci 810G, která zajistí, že telefon přežije pád z výšky na beton. V tomto ohledu nás ovšem testovaný CAT B15Q zklamal na plné čáře – pád totiž nepřežil a krycí sklo prasklo. Netroufáme si odhadovat, zda je to vlastnost, měli jsme špatný kus, nebo jsme prostě jen tak “šikovní”. Realita je bohužel taková, že přístroj nevydržel to, co výrobce slibuje. A to je v případě odolného telefonu zásadní nedostatek. Naštěstí nám servis vyšel vstříc, uznal výrobní vadu a za zničený telefon jsme dostali úplně nový.

Klady

+ Svižný systém Android 4.4
+ Zvýšená odolnost proti pádům, prachu a vodě
+ Slušná výdrž na jedno nabití
+ DualSIM
+ Hardwarové tlačítko pro LED svítilnu a fotoaparát
+ Možnost ovládat telefon mokrými prsty

Zápory

– Vysoká cena
– Malá vnitřní paměť
– Chybí notifikační LED dioda
– Občasné výpadky datového připojení
– Nekvalitní fotoaparát
– Špatně vyřešen Micro USB konektor
– Problematická GPS
– Odolnost telefonu je menší, než slibuje výrobce

Za zapůjčení děkujeme společnosti TCCM.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)