Zaměstnanci T-Mobile prodávali data zákazníků, ohrozili soukromí více než 1 milionu lidí

Zaměstnanci T-Mobile prodávali data zákazníků

Dnes už bývalí zaměstnanci jedoho z největších českých operátorů prodávali data zákazníků T-Mobile. Za ohrožení soukromí více než milionu uživatelů míří oba pachatelé do vězení a operátor schytal pokutu. Případ se vleče od roku 2016 a teprve před pár dny definitivně rozhodl obvodní soud o výši trestů.

Jaké tresty si za prodej  dat odnesli?

Dvojice viníků vynesla ze společnosti T-Mobile celkem 1,2 milionu údajů, za které utržila přes milion korun. Po sérií odvolání je nakonec s konečnou platností posílá pražský soud do vězení, kde si jeden z účastníků odsedí 1,5 roku a druhý pobude v chládku o rok déle. Zároveň dostali oba muži pokutu, její výši ale neznáme. Jejich bývalý zaměstnavatel však musel za nedostatečnou ochranu dat zaplatit 3,6 milionu Kč, které teď žádá po bývalých zaměstnancích.

“Obžalovaní rozhodnutí soudu akceptovali, rovněž tak i státní zástupce”, řekl Českému rozhlasu mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. Verdikt tak je pravomocný.

Odcizené údaje obsahovaly jména, data narození, adresy, telefonní čísla, jaký mobil používají, údaje o tarifech, průměrnou útratu a čísla účtů. Operátor by mohl dvojici mužů žalovat o náhradu škody, podle vyjádření to ale neplánuje a s trestem je spokojený. T-Mobile má v současné době bezmála 6,5 milionu zákazníků.

Přijdou vám tresty adekvátní?

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)