Swipes: šikovný a stylový úkolníček pro Android

swipes_ico

Swipes je aplikace pro správu úkolů, které si klade za cíl pomoci vám udržet pořádek ve všem, co plánujete udělat a splnit. Nabízí pro tyto účely jednoduché a přehledné prostředí s podporou gest. Pojďme se podívat, co vám tento program může nabídnout.

Co Swipes slibuje?

Autoři v Obchodě Play deklarují Swipes jako seznam úkolů, který vám umožní naplánovat svůj den několika tahy prstu. Je koncipovaný tak, aby se uživatel zaměřil na problém, provedl opatření či akci a dosáhl svých cílů. Cílem je, abyste méně času trávili organizací svých plánů a mohli se více věnovat samotnému plnění úkolů.

Jako hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

 • Naplánujte si den na časové ose.
 • Snadné odložení úkolů na později.
 • Plánování věcí dopředu.
 • Prohlédněte si historii svých dosažených cílů.
 • Nastavení priority.
 • Připomenutí úkolů skrze oznámení.
 • Možnost výběru tmavého, nebo světlého grafického tématu.
 • Používejte štítky a pracujte s kontexty.
 • Přiřazení upomínky a poznámky.
 • Vaše data jsou v bezpečí a zálohovaná do cloudu.
 • Výkonná integrace s Evernote.

Swipes app on Android: Task list for High Achievers

Swipes app on Android: Task list for High Achievers

Jak Swipes funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po prvním spuštění se zobrazí dialogové okno, nabízející dvě možnosti: přihlášení k účtu, nebo otestování aplikace. Z prvního pohledu je zřejmé, že program komunikuje anglicky a jeho vzhled odpovídá posledním designovým trendům “Material.” K přihlášení k účtu můžete použít e-mail a heslo, nebo lze využít ověření přes Facebook (podpora přihlášení přes Google bohužel chybí). Chcete-li si založit nový účet, budete potřebovat pouze e-mailovou adresu a heslo.

Prostředí se nese v duchu aktuálních designových pokynů – aplikace je tedy v pastelových barvách, v pravém dolním rohu najdete kruh pro založení nového úkolu, v pravém horním rohu je kontextová nabídka a vlevo nahoře je přepínání mezi sekcemi (přepínat lze i horizontálním posunem).

Swipes rozlišuje tři typy úloh: plánované, aktuální a dokončené, přičemž každá sekce má svou barvu – aktuální úkoly jsou žluté, budoucí červené a splněné zelené.

Při vytváření nového úkolu stačí zadat jeho název, případně klepnutím přiřadit či tlačítkem + vytvořit štítky.

Úkol se následně zobrazí v seznamu na hlavní obrazovce. Když na něj klepnete, zobrazí se nabídka s dalšími možnostmi:

Když přidáte nový úkol, vždy se zařadí do aktuální sekce. Zde se můžete rozhodnout, zda je či není pro vás prioritou a budete-li na něm pracovat teď. Pokud je prioritou, můžete ho nechat v této nabídce. Autoři si zakládají na podpoře gest, takže přetažením úkolu zleva doprava ho označíte jako dokončený, opačným tahem zobrazíte nabídku pro změnu termínu dokončení respektive odložení. Tento způsob ovládání hodnotíme jako dobře promyšlený, intuitivní a návykový.

V kontextové nabídce najdete čtyři položky:

 • Multi Select – výběr více úkolů, které následně můžete oštítkovat, smazat, nebo sdílet skrze jinou aplikaci.
 • Search – vyhledávání v seznamech. Výsledky jsou zobrazovány průběžně podle dosud zadaných písmen.
 • Workspaces – zde uvidíte pouze úkoly týkající se daného kontextu. Pokud se například chystáte napsat článek, pak jediné, co potřebujete vidět, jsou úkoly a akce vztahující se k této činnosti – články, které potřebujete k výzkumu, přípravě a vytvoření článku.
 • Settings – nastavení, na které se podíváme v další kapitole.

Možnosti nastavení

Do nastavení se dostanete přes položku Settings v kontextové nabídce. Najdete zde následující položky a možnosti:

Webová aplikace

Webovou aplikaci najdete na adrese web.swipesapp.com, kde se přihlásíte svým e-mailem a heslem. Prostředí je jednoduché, možná až primitivní – v horní části je prostor pro zadání nové poznámky, níže jsou přepínače mezi aktuálními, plánovanými a splněnými úkoly.

Možnosti práce s poznámkami jsou prakticky identické, jako v mobilní verzi – můžete tedy přidávat kroky, nezbytné ke splnění úkolu, nastavovat termíny, zvolit opakování, přidávat štítky a poznámky. V porovnání s mobilní aplikací jsou zde ale zjevné odlišnosti.

Resumé

Swipes je vhodný pro plánování úkolů bez ohledu na to, zda se jedná o krátkodobou či dlouhodobou agendu. Líbí se nám především jednoduché rozdělení na aktuální, plánované a splněné úlohy s jednoduchým přesouváním mezi těmito kategoriemi gesty. Pokud právě nemáte čas, jedním tahem a jedním klepnutím si přesunete úkol na jindy. Po grafické stránce je aplikace ukázkou pravidla “v jednoduchosti je síla.” Je vidět, že ačkoli program byl původně vyvinut pro iOS, vývojáři věnovali dost času jeho implementaci na Android (jen nás občas mírně rozčilovala nelogická reakce na tlačítko Zpět). Design “Material” je zde využit opravdu naplno a nejen majitele telefonů a tabletů se (S)AMOLED obrazovkou určitě potěší možnost volby mezi světlým a tmavým tématem. Ocenili bychom ale lokalizaci do češtiny a možnost přihlášení účtem Google.

Celkově vzato: ovládání značně urychluje práci s aplikací, byť je tu zřejmý prostor pro další zlepšování – například naplánování termínu na konkrétní datum a čas by mohlo být o něco jednodušší.

Pokud hledáte čistou a jednoduchou aplikaci, která vám pomůže se správou seznamu úkolů, pak je Swipes vynikající volba. Ukazuje ideální kombinaci funkcí, jako je štítkování a přiřazování do projektů, ale nezahlcuje uživatele možnostmi, které většina z nich nevyužije.

Aplikaci Swipes si zatím z Obchodu Play stáhlo více než deset tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Instalační balíček velký 5,9 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším.

Swipes - Plan & Achieve Tasks
Swipes - Plan & Achieve Tasks
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

ukoly google gmail

Nová verze Gmailu integruje Úkoly Google

Zprávičky David Trlica David Trlica
1 min. uložit na později
MacroDroidLogo

MacroDroid – Váš telefon má na víc

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
5 min. uložit na později

Komentáře (12)