SvětAndroida doporučuje: kalendáře a aplikace pro organizaci času
- Recenze
- Karel Kilián
- 13.8.2015
- 23
Operační systém Android nabízí svým uživatelům velmi komfortní způsob organizace času. Díky cloudovým službám tak můžete mít své schůzky, akce a události přístupné na jakémkoli zařízení, přihlášeném pod vaším účtem. Vzhledem k otevřenosti platformy se ale nemusíte spoléhat jen na jednu aplikaci – existuje řada alternativ, které vám mohou lépe vyhovovat po stránce grafické i funkční. V tomto kole cyklu SvětAndroida doporučuje jsme se tedy zaměřili na plánování a organizaci času. Redaktoři měli za úkol doporučit kalendáře, seznamy úkolů, GTD, a další aplikace, které nějakým způsobem pomáhají při plánování rozvrhu dne, plnění úkolů apod.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
- Hned po uzávěrce začínáme zpracovávat článek, založený na doporučeních redaktorů. Na jeho přípravu máme přesně týden – výsledek spatříte na našem webu vždy v sudý čtvrtek.
- Protože většinou redakčními nominacemi nepokryjeme celé spektrum všemožných aplikací, dáváme na konci článku slovo čtenářům, kteří mohou nominovat aplikace, jež dle jejich mínění v seznamu chybí. Také čtenáři mají na své nominace sedm dnů.
- Poté připravujeme navazující článek Čtenáři doporučují, na jehož zpracování máme opět jeden týden. Na čtenáři nominované aplikace se tak můžete těšit přesně dva týdny po vydání redakčního výběru (tj. opět sudý čtvrtek).
- V okamžiku, kdy vychází článek založený na čtenářských doporučeních, vyhlašujeme téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje a celý koloběh se rozjíždí znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole se nominací zúčastnilo celkem šest redaktorů, kteří doporučili pět aplikací.
Kalendář Google
Stává se jen velmi výjimečně, aby se všichni nominující shodli na jedné aplikaci. V případě kalendářů byl ale hlas redakce jednoznačný: Kalendář Google je u našeho týmu jasnou jedničkou. Nejvíce se na obhajobu této aplikace rozepsal korektor Tomáš Filip: „Dlouhá léta jsem používal nativní kalendář od Samsungu v TouchWizu – S Plánovač. Nedávno jsem vyzkoušel Kalendář Google a ten si mně získal kvůli mnohem přehlednějšímu widgetu na domovské obrazovce. Jednotlivé položky jsou tak akorát veliké, takže se jich tam vejde více. I text jednotlivých položek je „tak akorát“.
The new Google Calendar app for Android and iPhone
Ve vlastní aplikaci oceňuji výbornou správu všech používaných kalendářů a snadné odlišení barvami. Využívám přehled celého měsíce, kde mi ovšem vadí dost malá čísla jednotlivých dnů a horší zvýraznění kde začíná a končí daný měsíc. Časová osa třech dní je vcelku zajímavým počinem, kdy při tapnutí na daný měsíc v horním řádku se rozbalí celý měsíc s barevnými tečkami, tedy s úkoly v daných dnech. Například narozeniny mám jinou barvou nežli jakékoli jiné záznamy, a tak na první pohled vidím, zda se neblíží nějaké důležité datum.
Šikovná věcička je tož to, pokud uvedu u příslušné upomínky přesnou lokaci, a mám zapnuté chytré karty Google Now, telefon mně včas upozorní, kdy mám vyrazit, abych nepřijel pozdě.“
Manažer projektu Petr Mišák je nejen v redakci znám jako skalní fanoušek nativních aplikací z dílny Google. Proto není překvapením, že při plánování svého nabitého programu používá Kalendář Google. „Něco bez čeho si dnes už jen stěží dokážu představit organizaci jak osobního tak profesního života.“ konstatuje Petr a dodává: „Velkou výhodou je možnost zadat na PC a upozornění vyskočí v telefonu. Možnost do jedné události přizvat další lidi, přidat si pozvánku, kontakt nebo místo konání. Docela často používám i opakující se upozornění (např. zaplatit pojištění jednou za rok).“
Šéfredaktor Honza Dolejš na téma plánování času napsal: „Spousta uživatelů si neuvědomuje, jak mocný nástroj sídlí v jejich telefonu ihned po prvním spuštění. Google Kalendář nejen pracuje jako běžný kalendář a připomínkovač, ale díky propojení s Google účtem skvěle zvládne synchronizaci s více zařízeními i počítačem. Při vytváření událostí lze přidat i další šikovné údaje – místo události (telefon vás pak odnaviguje pomocí Google Maps), pozvánku pro další spolupracovníky, videokonferenci či třeba soubory. Získáváte tak skvělý plánovač nejen pro sebe, ale třeba i pro celou firmu. A to navíc úplně zdarma.“
Redaktor Karel Kilián používá Kalendář Google v telefonu spíše sporadicky. Sám k tomu říká: „Kalendář s ukládáním a synchronizací skrze cloud považuji za jednu z nejgeniálnějších vlastností operačního systému Android. Mohu si plánovat svůj čas bez ohledu na to, zda sedím u počítače či notebooku, nebo mám-li v ruce svůj tablet či mobilní telefon. Navíc nejsem vázán na jednu konkrétní aplikaci – mohu používat jakýkoli program, který podporuje spolupráci s Kalendářem Google. Ve svém „virtuálním diáři“ mám nejen plány pracovního či osobního charakteru, ale také svátky, narozeniny, časy vysílání mých oblíbených seriálů (skrze FollowMy.tv), státní svátky, nebo přehled tréninků a závodů formule 1, jehož jsem autorem. Vyhovují mi opakované události, stejně jako možnost přizvat k akci další osoby, což využívám při plánování společných aktivit. Pro práci s kalendářem v telefonu ale používám Business Calendar, o kterém se dočtete níže.“
Další redaktor Vašek Švec přidává svůj lehce kritický pohled na věc: „Po nepříliš kladně přijaté aktualizaci, která přinesla do této aplikace material design, Google na svém kalendáři zapracoval a opět se z něj stala dobře použitelná aplikace pro organizaci času. V Google Play sice lze najít i pokročilejší kalendáře, nicméně Kalendář Google mi momentálně vyhovuje jak po stránce vzhledu, tak i funkcí a nemám proto důvod jej měnit.“
Grafik Tomáš Očadlý pak jen stručně uvedl své argumenty ve prospěch Kalendáře Google: „Často pracuji s více kalendáři a Google Kalendář mi to umožňuje a umí vše, co potřebuji, navíc je přehledný.“
Google pak jako hlavní vlastnosti a funkce v popisku v Obchodě Play prezentuje:
- Nové plánovací zobrazení – Svou agendu můžete v mžiku zobrazit i s fotkami a mapami míst, kam se chystáte.
- Události z Gmailu – Rezervace letů, hotelů, koncertů, restaurací a podobné události se do vašeho kalendáře přidají automaticky.
- Návrhy pro zadávání událostí do kalendáře – S chytrými návrhy názvů událostí, míst a lidí můžete své události vytvářet ještě rychleji.
- Různé způsoby zobrazení kalendáře – Můžete rychle přepínat mezi zobrazením jednoho dne a několika dní najednou.
- Všechny kalendáře přehledně na jednom místě – Kalendář Google umí pracovat se všemi kalendáři ve vašem telefonu, včetně služby Exchange.
Aplikaci Kalendář Google má ve svých telefonech nainstalovanou více než sto milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,0.
Pokud tuto aplikaci již používáte, jistě se vám bude hodit 7 vychytaných tipů a triků pro Kalendář Google.
Poznámky a seznamy Google Keep
V tomto díle SvětAndroida doporučuje se budeme zabývat nejen tradičními kalendářovými programy, ale také dalšími nástroji pro plánování času. Google Keep je sice především „poznámkový notýsek“, nicméně své využití najde i při organizaci času, jak potvrzuje Petr Mišák: „Velice zjednodušeně by se dal přirovnat j propracovanějšímu nákupnímu seznamu. Pomůže hlavně, pokud si chcete něco rychle poznačit a pak nezapomenout. Oproti běžnému upozornění v daný čas, umí Google Keep upozornit i v závislosti na místě. Např. pokud potřebujete koupit poštovní známky a nevíte, kdy půjdete kolem své oblíbené pošty, stačí si nastavit upomínku na konkrétní místo. Jakmile tedy půjdete kolem pošty, telefon vám řekne „kup známky“ :)“
Google Keep
Karel Kilián na vrub tohoto programu napsal: „Google Keep využívám nejen jako poznámkový blok, do kterého si například zapisuji vyluštěné indicie mystery keší, ale také jako plánovací systém. Eviduji v něm například věci, jež hodlám v brzké i vzdálenější budoucnosti pořídit do domácnosti, nebo místa, která bych rád navštívil. Keep mi také pomohl při mém posledním stěhování, abych nezapomněl sdělit nějaké instituci svou novou adresu. Práci usnadňuje možnost obarvování, kdy červenou označuji ty nejdůležitější informace, žlutou ty podstatné, ale méně důležité. Aplikace je to jednoduchá, poměrně dobře graficky zvládnutá. Jen nechápu, proč Google vedle ní ještě provozuje Úkoly/Tasks – přimlouval bych se za nějakou formu spojení těchto dvou služeb.“
Google jako hlavní vlastnosti a funkce v Obchodě Play jmenuje:
- Zaznamenejte si, co vás zrovna napadlo – Přidávejte poznámky, seznamy a fotky do služby Google Keep.
- Podělte se o nápady s přáteli a rodinou – Stačí sdílet své poznámky v aplikaci Keep s ostatními a v reálném čase s nimi spolupracovat.
- Rychle najděte, co potřebujete – Poznámky si můžete rychle uspořádat barevným označením a přidáním štítků. Připraveno je také vyhledávání.
- Vždy na dosah – Služba Keep funguje v telefonu, tabletu, počítači a nositelných zařízeních Android. Všechny přidané položky se synchronizují napříč všemi zařízeními, abyste své nápady měli stále s sebou.
- Správná poznámka ve správný čas – Nechcete zapomenout, co máte koupit? Nastavte si připomenutí na základě polohy, které vám zobrazí nákupní seznam ve chvíli, kdy přijdete do obchodu.
Minulý týden jsme přinesli pět tipů a triků pro efektivnější práci s touto aplikací – viz článek Google Keep: 5 tipů na funkce, které možná nepoužíváte či neznáte.
Aplikace Google Keep zaznamenala v Obchodě Play více než padesát milionů stažení a její známka je 4,4. 12 MB velký instalační balíček lze použít na Androidu 4.0 a vyšším.
Za spokojené uživatele citujme Miroslava Scalexe Hlavičku, který ke čtyřem hvězdičkám přidal komentář: „Design mi nesedí, ale jinak OK. Na krátkodobé poznámky je to dobrá aplikace. Na ty dlouhodobé raději používám Evernote.“
Business Calendar
Bronzovou medaili v tomto kole získává aplikace Business Calendar, kterou nominoval Karel Kilián. „Kalendář Google sice v poslední době vyspěl natolik, že už ho hodnotím jako poměrně povedenou aplikaci, nicméně v minulosti tomu tak vždy nebylo. Proto jsem se uchýlil k alternativnímu programu, který s Kalendářem Google stoprocentně spolupracuje, nabízí ale vlastní, dle mého mínění konzervativnější a přehlednější, uživatelské rozhraní. Nějakou dobu jsem testoval verzi zdarma, abych si následně pořídil placenou variantu Pro. Mohu říci, že této investice nelituji.
Business Calendar for Android
Business Calendar je pro mne kromě lepší přehlednosti také blíže mému estetickému cítění. Nejsem sice odpůrcem designového trendu Material, nicméně oficiální aplikace od Googlu není úplně podle mých představ.
Bohužel nová a kompletně přepracovaná verze, kterou autoři vydali jako samostatnou aplikaci Business Calendar 2, mě příliš neoslovila. Navíc filozofie, že bych měl platit za druhou generaci téhož programu, je mi silně proti srsti.“
V Obchodě Play autoři jako hlavní prezentují tyto vlastnosti a funkce:
- Grafická i textová prezentace.
- Posouvatelný a přibližitelný vícedenní pohled (na 1 až 14 dnů).
- Pohled na měsíc a den, jakož i ve stylu seznamu/agendy.
- Barevně rozlišený roční pohled.
- Funkce vyhledávání.
- Konfigurovatelné widgety v různých velikostech pro měsíc, týden, den a agendu.
- Intuitivní ovládání.
- Mnoho možností pro opakující se události (například lze zadat událost, která se koná každý druhý týden v úterý a ve čtvrtek).
- Kalendář narozenin kontaktů.
V placené verzi, která přijde na necelých 60 korun, jsou pak připraveny funkce jako šablony pro nové události, možnost výběru více položek, přesouvání tahem prstu, import a export, správa úkolů či světlý a tmavý grafický motiv.
Business Calendar si ve verzi zdarma nainstalovalo více než pět milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. 3,9 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.0.1 a novějším.
Za spokojené uživatele citujme Pavel Pěnčík: „Výborná aplikace, lepší než jsem čekal. Různých diářů a kalendářů se nabízí spousty. Tato aplikace je opravdu dobrá, výborný je doplněk s úkoly. Jsem rád, že jsem si vybral nakonec tento produkt. Česká verze sice není, ale tolik angličtiny tam není, aby se člověk nenaučil cca 25 slovíček. :-)“
Inbox by Gmail
Tato nominace působí, s ohledem na zadané téma, možná poněkud nezvykle, nicméně Vašek Švec ji obhajuje: „Jako užitečný pomocník při plánování času se mi překvapivě osvědčil také e-mailový klient Inbox, a to zejména díky možnosti odložit příchozí poštu do určité doby nebo do příchodu na určité místo. Pokud tak například zrovna nemáte čas vyřídit důležitý e-mail a bojíte se, že byste na něj zapomněli, není nic snazšího než jej takto odložit do doby, než na něj budete mít čas.“
Meet Inbox by Gmail
Inbox by Gmail je ve své podstatě něco jako alternativní rozhraní k poštovní schránce na Gmailu. Přidává celou řadu funkcí, užitečných právě při organizaci času, jako jsou:
- Seskupené zprávy – Podobné zprávy se seskupují, takže je můžete vyřídit všechny najednou a odklidit je jedním přejetím prstem.
- Připomenutí – Do doručené pošty si můžete k e-mailům přidat také připomenutí. Všechny věci, které potřebujete udělat, tak najdete na jednom místě.
- Odložení – E-maily i připomenutí můžete odložit a vrátit se k nim, až budete mít čas: příští týden, až dorazíte domů nebo kdykoli si sami vyberete. Jediné klepnutí stačí, abyste e-mail odložili přesně na tu správnou dobu, například na den konání koncertu nebo ráno toho dne, kdy vám má přijít balíček.
- Vyhledávání – V Inboxu snadno najdete přesně to, co hledáte – ať už je to blížící se let, nebo adresa kamaráda – aniž byste museli e-maily pracně prohledávat.
Inbox by Gmail si nainstalovalo více než deset milionů uživatelů a jeho známka je 4,2. Instalovat tento program lze na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.
Ke spokojeným uživatelům patří například Jakub Vaněk, který ke svým pěti hvězdičkám přidal také komentář: „Logický vývoj zacházení s Google emailem. Skvěle rozděluje zprávy podle odlišností, archivace je až další krok. Zamilujete si.“
S Plánovač (TouchWiz)
Na posledním místě se v tomto článku usadil kalendář S Plánovač, neboť tento program není dostupný v Obchodě Play a nemá tedy ani žádné hodnocení. Najdete ho totiž předinstalovaný v telefonech a tabletech značky Samsung, kde je součástí grafické nadstavby TouchWiz.
Aplikaci doporučuje Tomáš Filip: „Zobrazení celého měsíce, které využívám, je velice přehledné. Při tapnutí na konkrétní den jsou v dolní části obrazovky (pod kalendářem) přehledně zobrazeny jednotlivé záznamy, a tak mohu rychle najít upomínku, kterou hledám a nevím konkrétní datum. Užitečný je též zobrazení jako „Seznam“, kde jsou všechny nastávající úkoly, připomínky, upomínky a poznámky zobrazeny chronologicky pod sebou.
Synchronizace s jednotlivými kalendáři funguje též na výbornou. Jediné co mi chybí v aktuálně používaném Kalendáři Google jsou malé obrázky, které lze v S Plánovači tematicky přiřazovat k jednotlivým položkám.
Widget s výčtem poznámek hýří místem až přespříliš, přičemž zabrat celou jednu domovskou obrazovku přehledem celého měsíce mi přijde zbytečné.“
Jak již bylo řečeno, tento program si z Obchodu Play bohužel nenainstalujete.
Čtenáři doporučují: kalendáře a organizace času
Jsme si vědomi toho, že výše uvedeným přehledem jsme ani zdaleka nevyčerpali nabídku kalendářů a aplikací pro organizaci času, které stojí za povšimnutí, proto závěrem předáváme slovo vám – našim čtenářům. Používáte nebo jste vyzkoušeli zajímavý program, který v tomto seznamu není? Pak neváhejte a nominujte ho skrze formulář na konci tohoto článku! Jedině díky vašim hlasům se aplikace, o jejíchž kvalitách jste přesvědčeni, objeví za dva týdny ve článku Čtenáři doporučují! Společnými silami můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů ze segmentu launcherů!
Můžete nominovat například:
- Kalendářové aplikace (Kalendář Google, na něj navazující i nenavazující, …)
- Aplikace pro jiné pojetí plánování času (GTD, „co můžeš udělat dnes, odlož na zítra“ a jiné)
- Informační widgety, přinášející naplánované události na plochu či odemykací obrazovku.
- Programy pro organizaci nějaké akce, události a s tím souvisejících věcí.
Uzávěrka nominací je ve čtvrtek 13. srpna v 6:00, takže doporučujeme s nominacemi neotálet!
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.
Nominace byly ukončeny ve čtvrtek 13. srpna 2015 v 9:03. Z nich vycházející článek vyjde 20. srpna ráno.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář