Jak plánovat společný čas s Kalendářem Google?

Jak-plánovat-společný-čas-s-Kalendářem-Google

V partnerském, manželském, přátelském či pracovním vztahu se může hodit nějaký nástroj pro společné plánování času. Pokud mají všichni členové účet Google, je řešení prosté – stačí používat Kalendář Google, který umí plánovat společný čas takříkajíc “levou zadní”.

Řešení v podobě Kalendáře Google jsme zvolili především proto, že kromě účtu Google nepotřebujete vlastně vůbec nic navíc. Na mobilu pak můžete používat aplikaci Kalendář Google, nebo některou z mnoha alternativ.

The new Google Calendar app for Android and iPhone

The new Google Calendar app for Android and iPhone

Google Calendar
Google Calendar

Oddělené kalendáře

První příklad je vhodný pro situaci, kdy si každý vede svůj vlastní kalendář. Pokud plánujete nějakou společnou akci, nebo prostě jen chcete dát vědět druhé straně, že se v určitém čase budete věnovat své aktivitě, stačí prostě poslat pozvánku.

Jak na to? Ukážeme si to v mobilní verzi Kalendáře Google, nicméně prakticky identicky to funguje i ve verzi webové. Při zakládání události tedy nastavíte název, datum a čas konání, místo a případné další podrobnosti. Potom zvolíte Pozvat účastníky, a buď vyberete další účastníky z adresáře, nebo je pozvete zadáním jejich e-mailové adresy (na Googlu). Po uložení události jsou všem účastníkům odeslány e-mailem pozvánky. Ti následně mohou reagovat třemi způsoby: přijmout (v takovém případě se událost uloží do jejich kalendáře), odpovědět Možná (taktéž dojde k uložení do kalendáře, ale graficky vypadá událost jinak), či odmítnout (v takové situaci se událost do kalendáře neuloží). Vy, jakožto organizátor, můžete sledovat stav přijetí v detailech události.

Sdílený kalendář pro společný čas

Druhá cesta spočívá v tom, že si kromě svého osobního kalendáře založíte ještě jeden – společný. Tentokrát ale budete muset do webové verze Kalendáře Google, protože ta mobilní zakládat nové kalendáře neumí.

  1. V levém panelu nad sekcí Moje kalendáře klepněte na tlačítko + a zvolte možnost Nový kalendář.
  2. Zadejte Název a případně i Popis a poté klepněte na tlačítko Vytvořit kalendář.
  3. Tím se kalendář vytvoří v postranním panelu. Zastavte nad ním myší tak, aby se zobrazily tři tečky kontextové nabídky. Z té pak zvolte Nastavení a sdílení.
  4. V sekci Sdílet s konkrétními lidmi klepněte na pole Přidat lidi. Následně vyberte z adresáře nebo zadejte e-mailové adresy lidí, se kterými chcete kalendář sdílet. Oprávnění nastavte na Provádět změny událostí.
  5. Kalendář se automaticky připojí druhé straně do sekce Jiné kalendáře.

 

Co je nyní podstatné: pokud chcete vytvořit událost, která se má zobrazovat ve společném kalendáři, je nezbytné na to myslet při jejím zakládání. Konkrétně v mobilní verzi je to druhé políčko pod názvem akce, které je nutné přepnout na kalendář pro společný čas. Podobně to funguje i ve webové verzi. Po uložení se schůzka či akce bude zobrazovat všem, se kterými daný kalendář sdílíte. Nemusíte tedy posílat pozvánky a ani druhá strana nebude nic potvrzovat.

Výběr kalendáře ve webové verzi Výběr kalendáře ve webové verzi

Jistě existují i další metody, jak plánovat společný čas – a nemusí být vždy vázány jen na Kalendář Google. Toto konkrétní řešení jsme doporučili na základě vlastní dlouhodobé zkušenosti.

A jak plánujete společný čas vy? Podělte se v diskuzi o své zkušenosti!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)