Menu

Speedometer by Sygic: s chytrým tachometrem ušetříte na pokutách

Speedometer by Sygic je, jak vyplývá z názvu, tachometr, který vám ukáže, jakou rychlostí se aktuálně pohybujete. To je sice pravda, ale zdaleka ne vše, co aplikace od slovenského Sygicu, stojícího za úspěšnou navigací GPS Navigace & Mapy Sygic, nabízí. Speedometer by Sygic vám například ukáže všechny dopravní nástrahy v okolí, nebo poskytne užitečné statistiky o vašich jízdách.

Co Speedometer by Sygic slibuje?

Slovenští vývojáři v oficiálním popisku v Obchodě Play jmenují jako zásadní tyto vlastnosti a funkce:

Měření rychlosti s pomocí GPS:

 • Čistý a hezký design – na displeji jsou zobrazovány pouze důležité informace.
 • Možnost nastavení varování při překročení zadané rychlosti.
 • Výběr jednotek mezi kilometry a mílemi za hodinu.

Váš dokonalý rychloměr

Váš dokonalý rychloměr

Zaznamenejte vaše cesty

Zaznamenejte vaše cesty

Více než 55 000 radarů a kamer

Více než 55 000 radarů a kamer

Záznam trasy:

 • Sledujte najeté kilometry.
 • Užitečné statistiky.
 • Prohlížení historie.

Více než 50 000 radarů po celém světě:

 • Upozornění na stacionární radary, které jsou uložené v offline databázi, takže aplikace nevyžaduje připojení k Internetu.
 • Varování před dopravními kamerami, snímajícími průjezd křižovatkou na signál “Stůj”.
 • Upozornění na místa s úsekovým měřením rychlosti.

Upozorní vás na hlídky a nebezpečí

Upozorní vás na hlídky a nebezpečí

Nastavte si vlastní varování při překročení rychlosti

Nastavte si vlastní varování při překročení rychlosti

Komunitní funkce:

Pokud je zařízení připojeno k Internetu, budete moci jedním klepnutím posílat ostatním řidičům informace o policejních hlídkách a dalších nástrahách. Naopak s pomocí ostatních řidičů se můžete přestat obávat pokut za překročení rychlosti a plně si vychutnávat řízení.

Jak Speedometer by Sygic funguje v praxi?

Aplikaci jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S III s alternativní ROMkou CyanogenMod 11 M7 (Android 4.4.2). Po spuštění se zobrazí hlavní obrazovka, jejíž největší část zabírá tachometr s grafickým a číselným vyjádřením rychlosti podle GPS. Přibližně třetinu spodní části obrazovky pak “okupuje” trojice tlačítek.

Speedometer by Sygic: hlavní okno aplikace

Speedometer by Sygic: hlavní okno aplikace

První – největší tlačítko – ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru, dopravní kameře, nebo jiné nástraze. Po klepnutí na toto tlačítko se ukáže seznam okolních míst, na která vás aplikace bude upozorňovat.

Seznam nejbližších bodů

Seznam nejbližších bodů

V okolí nejsou žádná hlášení

V okolí nejsou žádná hlášení

Ohlášení hlídky nebo výstrahy

Ohlášení hlídky nebo výstrahy

Význam dalších dvou tlačítek Policie a Výstraha je zřejmý z jejich názvů – jejich stisknutím nahlásíte policejní hlídku nebo jinou dopravní komplikaci ostatním řidičům, využívajícím tuto aplikaci. Speedometer by Sygic hlášení odešle skrze Internet do online databáze a bude před daným místem varovat další uživatele.

Tlačítkem [Menu] vyvoláte kontextovou nabídku pro přepínání mezi sekcemi aplikace:

 • Seznam – stejně, jako velké tlačítko na tachometru, zobrazuje seznam všech radarů, dopravních kamer a dalších záludností, číhajících na řidiče v okolí aktuální polohy.
 • Kniha jízd – zde naleznete záznamy o projetých trasách, konkrétně datum, čas a odkud kam jste jeli. Po klepnutí na zvolenou jízdu se dozvíte ještě ujetou vzdálenost, dobu trvání, maximální a průměrnou rychlost.
 • Nastavení – na tuto sekci se podíváme podrobněji v následující kapitole.
 • Přejít na Premium – možnost zakoupení prémiového balíčku. Výhody si představíme v kapitole “Zdarma, nebo zaplatit?”

Kontextová nabídka

Kontextová nabídka

Kniha jízd

Kniha jízd

Záznam cesty

Záznam cesty

Během jízdy je na displeji zobrazována aktuální rychlost a vzdálenost k nejbližšímu radaru či kameře. Poněkud nelogicky ale po projetí inkriminovaným místem aplikace nepřejde na následující objekt, ke kterému se blížíte, ale ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu.

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

V podstatě se dá říci, že program pouze ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru nebo kameře, bez ohledu na to, zda budete projíždět kolem, což je asi největší nedostatek. Očividně je na vině absence mapových podkladů a princip fungování je postaven pouze na vyhodnocení souřadnic jednotlivých objektů, které jsou průběžně porovnávány s aktuální polohou vozidla. Ocenili bychom, kdyby alespoň u varování před radarem byla prezentována nejvyšší povolená rychlost.

Zásadní nevýhodou je velmi malá databáze

Zásadní nevýhodou je velmi malá databáze

Další, a to poměrně zásadní nevýhodou, je velmi malá databáze, což platí přinejmenším pro Ostravu a okolí, kde jsme program testovali. Již samotný pohled na seznam, kde po dvou ostravských dopravních kamerách následují jako “nejbližší” radary v Polsku, mnohé naznačoval. V reálném provozu nás aplikace neupozornila například na dva stacionární radary na ostravské ulici Dr. Martínka, které sice nejsou permanentně funkční, ale ostatní navigace (např. Waze) před nimi varují. Z tohoto hlediska tedy musíme vyjádřit poměrně velké zklamání a současně i naději, že autoři snad v dohledné době přidají další “body zájmu”.

Možnosti nastavení

V možnostech nastavení můžete ovlivnit následující parametry a chování aplikace:

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Volba jazyka

Volba jazyka

Volba jednotek

Volba jednotek

 • Jazyk – na telefonu s českým Androidem běží program ve výchozím stavu v češtině, ale není problém přepnout na jiný z jedenácti podporovaných jazyků, mezi kterými nechybí slovenština, angličtina, němčina či ruština.
 • Jednotky – volba jednotek rychlosti. Na výběr jsou metrické (km/h) a imperiální (mph).
 • Překročení rychlosti – tímto přepínačem můžete zvolit, zda si přejete být varováni při překročení rychlosti. Ve výchozím stavu je tato funkce neaktivní a uživatel může volit mezi manuálně zadanou hodnotou, nebo překročením nejvyšší povolené rychlosti v daném místě, což už je ovšem prémiová a tedy i placená funkce. Při překročení této rychlosti se změní pozadí aplikace z modré na červenou a ozve se zvukový signál.

Upozornění na překročení rychlosti

Upozornění na překročení rychlosti

Upozornění na reálnou rychlost v místě je prémiová funkce

Upozornění na reálnou rychlost v místě je prémiová funkce

Nastavení upozornění na překročení rychlosti

Nastavení upozornění na překročení rychlosti

 • Hlášení – vypnutí upozornění na stacionární radary, což se může hodit především v zemích, kde je tato funkce zakázána, jako je Švýcarsko či Francie.
 • Režim na pozadí – chcete-li využívat pouze funkce upozornění, můžete aplikaci nechat běžet na pozadí a v popředí spustit například navigaci.
 • Zvuky – povolení respektive zakázání zvuků. Ocenili bychom ale také možnost výběru konkrétního zvuku pro různé situace, aby řidič mohl jen sluchem rozlišit, co mu aplikace chce sdělit.

Rychlost není překročena

Rychlost není překročena

Došlo k překročení rychlosti

Došlo k překročení rychlosti

Kromě toho najdete v nastavení také odkazy do Obchodu Play, kde lze aplikaci udělit hodnocení, případně výpis všech programů Sygic.

Zdarma, nebo zaplatit?

Speedometer by Sygic je k dispozici zdarma, nicméně některé funkce jsou dostupné jen v prémiové verzi, která přijde na 55 Kč měsíčně či 549 Kč ročně. To není právě málo, vezmeme-li v úvahu, že za zhruba dvojnásobné částky seženete mapové podklady do plnohodnotných navigací, případně i celý navigační software, který často upozornění na radary obsahuje také. Rozhodnete-li se investovat své peníze, můžete se těšit na:

 • Upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti v daném místě (vyžaduje připojení k Internetu).
 • Funkci “Prémiové radary”, doplňující databázi radarů o hlášení od poskytovatelů, jako jsou TomTom, Eifrig Media a další (vyžaduje připojení k Internetu).
 • Další funkce již brzy.

Resumé

Speedometer by Sygic je sám o sobě zajímavým nápadem – uživatel není nucen spouštět plnohodnotnou (a většinou poměrně náročnou) navigaci jen proto, aby dostával varování před radary, dopravními kamerami a dalšími nástrahami. Rozhodně nikoho nenabádáme k bezohlednému ježdění, nicméně někdy jsou situace, kdy potřebujete do cíle dojet včas, a musíte tak z hlediska předpisů jezdit “na hraně” (nikoli ale za ní). Tato aplikace vám pak může pomoci vyhnout se pokutám za překročení rychlosti, protože vás včas upozorní, pokud k takové situaci dojde.

Aplikace je minimalisticky jednoduchá a na výchozí obrazovce poskytuje všechny potřebné informace a funkce, běží plynule a stabilně. Prostředí nerozptyluje pozornost řidiče, a to ani v momentech, kdy hodlá odeslat hlášení ostatním uživatelům (v tomto bodě ale připomeňme, že dle české legislativy je manipulace s telefonem během zařízení nepřípustná). Měření rychlosti je přesné s odchylkou do 1 km/h, nicméně zde záleží především na fungování čipu GPS a výhledu na oblohu.

Klady:

 • Základní aplikace je zdarma.
 • Snadné použití, jednoduché uživatelské rozhraní, nerozptyluje řidiče.
 • Velmi přesné měření a zobrazení rychlosti pomocí GPS.
 • Vhodné pro řidiče, kteří chtějí vědět, co se děje na silnicích kolem.
 • Offline databáze – upozorňuje na stacionární radary a dopravní kamery bez nutnosti připojení k Internetu.
 • Kniha jízd coby snadná a rychlá, ale pro někoho možná až příliš jednoduchá evidence absolvovaných cest.

Zápory:

 • Velmi slabá databáze radarů.
 • Upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti až v prémiové verzi, jinak upozorňuje jen na uživatelem nastavený limit.
 • Nerozlišuje směr jízdy, ani ulici, po které právě jedete a hlásí tak radary v protisměru i tam, kde to nedává smysl.
 • V případě úsekového měření upozorňuje jen na začátek úseku, na konec pak ne.
 • Pouze základní funkce.

Asi největším zabijákem je cena prémiových funkcí, z nichž bychom rádi využili především varování na překročení nejvyšší povolené rychlosti v aktuálním místě, jež mají mnohé navigace v základní výbavě.

Polemicky hodnotíme také velikost databáze, která přinejmenším na Ostravsku ani zdaleka nesnesla srovnání s varováním před radary, implementovaným v mnohých navigacích, včetně těch pro Android. Samotný princip fungování, kdy program ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru či dopravní kameře, bez ohledu na to, zda kolem “policejního očka” budete projíždět, taktéž nevnímáme jako šťastný. V tomto směru by výrazně pomohla integrace mapových podkladů, na základě kterých by program informoval jen o objektech, jenž se mohou neblaze podepsat na stavu vaší peněženky.

Aplikaci Speedometer by Sygic si dosud stáhlo přes sto tisíc uživatelů, přičemž průměrná známka 4,0 z 5,0 možných. 13 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Za spokojené uživatele přidáváme názor Sadama CR, který ke svému pětihvězdičkovému hodnocení napsal: “Na Samsung G NOTE III i GS4 akorát by to chtělo zvětšit databázi radarů.” Podobně to vidí i Marek Štěrba: “Fungovalo by lépe, kdyby nás bylo víc. A databáze fixed kamer by zasloužila update…”, kterému ze Sygicu v komentářích odpověděli: “Vážený pán Marek, v skutočnosti používame tú istú databázu, ako Sygic GPS Navigation, takže je tam viac ako 35 miliónová komunita používateľov. Čo sa týka fixných kamier, pracujeme na aktualizácii, s plánom vydania v krátkej budúcnosti.” O jednu hvězdičku méně udělil Ondra Flouny: “Ukazuje i radary v protisměru a na silnicích křižujících cestu, po které jedu, nejde standardně vypnout, měří i vzdálenost pryč od radarů, což je zbytečné. Jinak asi OK.Po aktualizaci výrazné zlepšení.”

 

Komentáře

DjKukuc

z aplikace
8.7.2014 6:05

Na pokutách ušetřím když budu jezdit předpisově, na to nepotřebuji program.

Libor Foltýnek

8.7.2014 6:58

Přesně tak, upozornění na překročení rychlosti je fajn funkce, která je zabitá absencí mapových podkladů, protože pokud jedu po okrsce přes vesnice, tak se střídá 50/90, a to je přesně to, kde člověk nechtěně může ulítnout.
Ale s radary a policií se jděte bodnout, těším se na den, kdy varování před hlídkou nebo radarem začne být stíháno jako obecné ohrožení. Jezděte jako lidi a nemusíte řešit, kde je radar :-(

Trent

trent 0

z aplikace
8.7.2014 7:15

Libor: já s tím problém nemám, ovšem dalo by se polemizovat s tím, kdy je ta či ona hlídka s radarem potřeba a kdy stojí v neobydlených oblastech a chytá nebožáky, kteří jezdí podle sebe a ne podle toho, jak si míst i samospráva rozmístit značky označující obec. Takže v tomto případě se takový pomocník může hodit i bez ohledu na to, jestli si nějaké zájmové skupiny prosadí novelu zákona a toto zprotiprávní.

Josef Zítka

z aplikace
8.7.2014 7:37

Jezdím jak mám a proto při tom nepotřebuji koukat do mobilu

Jak

z aplikace
8.7.2014 8:13

Tak podle rozhodnutí nejvyššího soudu to mají řidiči ještě jednodušší… Zástavba = obec = 50 km/h neříká-li značení jinak.

Ip Man

Ip Man

z aplikace
8.7.2014 8:51

Fůůj, tady to je samej moralista

Venca

Venca

8.7.2014 9:02

Upozornit na překročení rychlosti v daném místě dokáže každá dobrá navigace, tak nějak nechápu na co tato apka vubec je, ani nechápu ten článek kvůli jedné jediné funkce. Vlastně chápu, krásný KOMERČNÍ článek. By to tam redaktoři mohli aspoň napsat…

Roman

Roman

z aplikace
8.7.2014 9:18

@Venca:
Na překročení rychlosti upozorní každá navigace, ale to Tě upozorní na každé překročení.
Ale tuto fci jsem pochopil tak, že pokud je aktivní, tak upozorní jen tam kde to není žádoucí (jet rychle) a jinde, kde nebezpečí pokut nehrozí, upozorňovat nebude.
Jinak bezvýhradně souhlasím s, jak tu někdo napsal, moralisty.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

8.7.2014 9:33

Využijete tuto aplikaci? Nebo jezdíte předpisově?

Libor Foltýnek

8.7.2014 9:54

Venca: ony ty dobré navigace jsou celkem molochy, které žerou baterii a zdroje a nejsou levné (čest výjimkám). Tohle by mohlo být svižné, jenže pokud to neví, jaká rychlost kde zrovna je povolená, je to k ničemu.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

8.7.2014 10:02

Libor Foltýnek:
Zatím jsem nezkoušel výše uvedenou aplikaci, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že mě Sygic zatím nezklamal.

LukaS

z aplikace
8.7.2014 10:11

bla bla bla…spíš bych se zaměřil na ,,ženský ” co jedou 30 a 70…nebo 80lety důchodci kteří mají reakční dobu půl minuty :-)) všichni víme že někde je ta predpisova rychlost nesmyslná…

B.

B.

8.7.2014 10:12

Recenze na aplikaci o jedné funkci, která NEFUNGUJE kvůli nedostatečné databázi. Ještě že nejsem platící čtenář, to bych byl fakt nasranej… :D

LukaS

z aplikace
8.7.2014 10:13

něco jinýho je 150km/h s nakou starou vránou a 150 třeba s novou oktavkou :)

Petr

Petr

z aplikace
8.7.2014 11:02

No tak zrovna Octavka rozhodne nema nejake extra jizdni vlastnosti. Ve sve tride spis podprumer, hlavne diky jednoduche zadni naprave a neprijemne naladenemu podvozku – uskakana koza.

jan slota

jan slota

z aplikace
8.7.2014 11:21

50000 radarov s toho 1900 na slovensku

dedii

dedii

z aplikace
8.7.2014 11:22

waze to isti

Libor Foltýnek

8.7.2014 11:25

Honza Dvořák: pokud se bavíme o dospělém Sygicu, tak s Vámi souhlasím. Jenže když jedu do práce důvěrně známou trasu, můžu chtít upozornit na nevědomé překročení rychlosti, ale startovat kvůli tomu celý Sygic, to by se mně fakt nechtělo.
Kdyby to nabídli jako modul s navigaci s rychlým startem, ale sdílející databáze, tak by to mohlo být super.

cajmen

z aplikace
8.7.2014 12:14

Libor Foltynek a spol: co treba Radardroid lite? ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ventel.android.radardroid.lite)
zkousel nekdo?

schwayk

schwayk

z aplikace
8.7.2014 12:19

Pokud jedu do práce důvěrně známou cestou nepotřebují tuto aplikaci, protože z místní znalosti musim vědět kde hlidky stávají a kam hříšníky odstavuji. Proto tato aplikace ztrácí smysl. Na mobilní hlidky upozorní radio a na pevné stanoviště místní znalost.

schwayk

schwayk

z aplikace
8.7.2014 12:19

Pokud jedu do práce důvěrně známou cestou nepotřebují tuto aplikaci, protože z místní znalosti musim vědět kde hlidky stávají a kam hříšníky odstavuji. Proto tato aplikace ztrácí smysl. Na mobilní hlidky upozorní radio a na pevné stanoviště místní znalost.

schwayk

schwayk

z aplikace
8.7.2014 12:19

Pokud jedu do práce důvěrně známou cestou nepotřebují tuto aplikaci, protože z místní znalosti musim vědět kde hlidky stávají a kam hříšníky odstavuji. Proto tato aplikace ztrácí smysl. Na mobilní hlidky upozorní radio a na pevné stanoviště místní znalost.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

8.7.2014 12:20

Cajmen:
Slyším poprvé a vyzkouším, díky za tip!

ZD3ND4

ZD3ND4

z aplikace
8.7.2014 13:02

absolutně to neřešim jezdim předpisově pouze na měřených úsecích jinak mě to vůbec nezajímá. jezdím rychle ale bezpečně = dálnice – sucho – nikdo nikde 200km/h. pokud Vidim vozidla jedu předpisově a když je předjedu a nejedna se o benga znova 200km/h. Jen čekám až mě sejme passat

Game

z aplikace
8.7.2014 13:11

Jj to by se mi siklo tak před měsícem ted musím jezdit predpisove jinak budu chodit pěšky :/

Ivo Rundt

z aplikace
8.7.2014 14:12

ZD3ND4 : tak to jste frajer :-(. Přeji Vám, abyste brzo dospěl a pokud možno bez újmy Vaší a nás ostatních.

Jaromír

Jaromír

8.7.2014 14:55

Nesetkal jsem se ještě s tachometrem který nezkresluje. Vždy je to méně o proti skutečnosti. Pokut jedu delší trasu, ušetřím desítky minut někdy i více jak hodinu!
Jarda

Penzion Alenka

Penzion Alenka

8.7.2014 15:16

Proč to není součástí map jako takových? Takhle vidím jen tachometr s radarem ale nevím, kam jet ;-)

PetrM

8.7.2014 15:52

S každou jízdou autem zapínám automaticky Waze. I kam to znám. Je příjemné znát dopravní situaci před sebou, včetně havárií a případně i hlídek. Jen by to chtělo udělat něco se žravostí – nabíječka nestačí nabíjet :-(
Takže tuto aplikaci zkoušet nebudu.

Sina

Sina

8.7.2014 20:44

“kdy potřebujete do cíle dojet včas, a musíte tak z hlediska předpisů jezdit „na hraně“ (nikoli ale za ní)” to je trochu nesmysl ne? Pokud nejedete za hranicí, aplikaci nepotřebujete :D. Navíc i policie má jistou toleranci a nebude vás pokutovat za 93km/h tam kde je povoleno 90km/h. A i kdyby tak mimo obec je překročení rychlosti o 10km/h bez bodu. Navíc tachometr v autě v drtivé většině ukazuje více než jedete. Nevím jestli zdejší mravokárci jezdí vůbec autem, nebo dělají jen chytré, ale dodržovat jen slepě předpisy nemusí být nejbezpečnější způsob jízdy :D.

Rychlostní omezení jsou občas nesmyslná. 90km/h můžete často jet na úzkých, nepřehledných a zatáčkovitých cestách, stejně jako na dvouproudé dlouhé rovné silnici. Např. při cestě z Písku do Prahy jedete po silnici parametrů rychlostní silnice, ale chybí tam cedule rychlostní silnice, ta je umístěna až o několik km dále. Jaký má význam jet tam 90km/h? Mnohem lepší je jezdit bezpečně a ne s hlavou zabořenou v palubní desce a hlídat abych nejel náhodou o nějaký km/h víc.

Petr

Petr

z aplikace
9.7.2014 3:20

@sina máš samozřejmě pravdu. Nejvíc se k dané problematice vyjadřují děti, které ještě ani řidičák nemají. Potom se těm stupidním názorům nesmíš divit.

LukeCZ

LukeCZ

9.7.2014 10:09

Vyzkouším, do teď to řeším tak, že startuju celý Sygic. Jde mi jen o hlídání rychlosti, nejsem zkušený řidič a občas si nevšimnu, že jedu po městě víc než 50, když je tam rovný prázdný úsek. Mimo město někdy taky, i když tam už to většinou řeším tempomatem.
Je ještě nějaká jiná alternativa?

supermufak

supermufak

9.7.2014 11:42

“jsou situace, kdy potřebujete do cíle dojet včas, a musíte tak z hlediska předpisů jezdit „na hraně“ (nikoli ale za ní)”

Kdykoli slyším něco podobného tak si říkám: To je takový problém vyjet o pět minut dřív a jet v pohodě a bez spěchu? Kolik minut naženete jízdou “na hraně”? Stojí to za to?

RSS (komentáře k článku)