Sony uvolňuje Android 5.1.1 pro starší zařízení Xperia Z

xperia_z_lollipop_ico

První generace telefonů a tabletů Sony řady Xperia Z začíná dostávat aktualizaci na poslední verzi operačního systému Android 5.1.1. Jedná se o firmware s číslem sestavení 10.7.A.0.222 a dle webu Xperia Blog přichází nejnovější update pro zařízení Sony Xperia Z (C6602, C6603), Xperia ZL (C6503, C6506), Xperia ZR (pouze C5503), Xperia Tablet Z s Wi-Fi konektivitou (SGP311, SGP312) a Xperia Tablet Z s LTE (pouze SGP321). Novější Xperie řad Z2 a Z3 již aktualizaci na Android Lollipop dostaly, naopak nemile překvapeni patrně budou vlastníci telefonů Xperia Z1 a Xperia Z1 Compact, jež na update stále čekají.

Dalším překvapivým zjištěním je skutečnost, že poslední verze zcela nezalepuje velmi nebezpečnou bezpečnostní díru Stagefright (viz Stagefright: snadný hack Androidu přes MMS bez vědomí uživatele), jak ukázaly testy aplikací Stagefright Detector.

Android 5.1.1 na Xperiích Z je stále zranitelný Android 5.1.1 na Xperiích Z je stále zranitelný

Lollipop dostala celá modelová řada Xperia Z

Japonský výrobce v minulosti slíbil podporu celé své modelové řady Xperia Z, což se týkalo i modelů z počátku roku 2013, které měly dostat aktualizaci na Android Lollipop. Uvolnění aktualizace tak ukazuje, že společnost dodržuje své závazky, čímž se snaží přinést svým zákazníkům další přidanou hodnotu. Nutno ale podotknout, že proti původním plánům přichází update pro řadu Xperia Z s několikaměsíčním zpožděním. Androidu 5.1.1 se navíc nedočkaly všechny varianty, takže část uživatelů možná bude muset ještě počkat.

Také Sony Xperia Tablet Z dostává Lollipop Také Sony Xperia Tablet Z dostává Lollipop

Sony změnila svou strategii “vlajkových lodí” v lednu 2013, kdy představila řadu Xperia Z s designem OmniBalance a novým hardwarem. Vzhled se od té doby mění jen po evolučních krůčcích a také poslední Xperia Z5 přináší proti předchozímu modelu Z3+ jen minimum změn (nebo řekněme “zdokonalení”). Přesto, nebo možná právě proto, si japonská firma nachází své místo na trhu s chytrými telefony. Jistě bude zajímavé sledovat, která zařízení této značky budou aktualizována i na novější Android 6.0 Marshmallow.

Sony uvolňuje Android 5.1.1 pro starší zařízení Xperia Z Sony uvolňuje Android 5.1.1 pro starší zařízení Xperia Z

Zdroje: Xperia Blog, Neowin, GSM Arena, Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)