Sony nechává v 8GB Xperii M4 Aqua méně než 1,3 GB využitelného místa (aktualizováno)

Sony-xperia-M2-aqua

Skutečnost, že nejlevnější telefony nabízejí jen velmi malé množství paměti pro aplikace, není žádnou novinkou. Dnešním standardem je interní paměť o velikosti 16 GB, stále častěji pak narazíme na 32GB vnitřní úložiště. Některá zařízení však i letos přicházejí jen se skromnými 8 GB prostoru – jedním z nich je i Sony Xperia M4 Aqua. Kolik volného místa byste v takovém telefonu čekali? 4 GB? Nebo snad doufáte v 5 GB či více?

EDIT: Zařízení nám po vydání zprávy dorazilo do redakce, a tak jsme tuto skutečnost ověřili v praxi. Telefon Sony Xperia M4 Aqua nabízí po čistém formátu přibližně 2,4 GB místa, tedy více, než uvádí zahraniční zdroj. Nejspíše se tak velikost úložiště může na různých trzích lišit, české přístroje by na tom měli být o naštěstí o něco lépe.

Situace je, bohužel, mnohem horší. Kvůli velikosti systému (Android 5.0 si ukousne 4 GB), grafické nadstavby a aplikacím nainstalovaným výrobcem (ty zaberou kolem 2 GB) zbývá budoucím majitelům tohoto mobilu pouhých 1,26 GB prostoru (ne, opravdu jsme se nezmýlili). To je místo, které bude postačovat jen několika aplikacím, keši a možná polovině nějaké kvalitní hry. Podle oficiálních materiálů má přitom uživatel dostat k dispozici 3 GB paměti. Zařízení sice disponuje slotem pro paměťovou kartu microSD, ale jak ostřílení uživatelé Androidu vědí, ne všechny programy lze instalovat do takového úložiště. Jelikož samotné zařízení nyní v redakci testujeme, s tímto nepříjemným faktem jsme se setkali krátce po prvním seznámení – stačilo nainstalovat běžné aplikace, navigaci, stáhnout mapy, přidat hudbu a telefon hlásil, že je paměť téměř zaplněna.

Jistě nebudeme sami v přesvědčení, že takto malá velikost využitelného místa je hluboko pod hodnotou, kterou bychom od takového telefonu očekávali. Bohužel nepomůže ani vymazání všech aplikací, které mohou být odstraněny – pokud to uděláte, uvolníte kolem 470 MB a dostanete se na 1,73 GB, což stále není mnoho. Níže vidíte odinstalovatelné aplikace seřazené podle velikosti, z nichž největší je Facebook.

Uvedené informace se týkají evropského modelu E2303 s firmwarem 26.1.A.1.100 určeného pro volný prodej. Lze předpokládat, že případné verze od mobilních operátorů budou mít volného místa ještě méně. Bude-li budoucí majitel chtít z tohoto telefonu dostat co nejvíce, neobejde se bez rootu a následné instalace aplikace typu Link2SD, která umí vytvořit aplikační oddíl na SD kartě.

Sony Xperia M4 Aqua je cenově konkurenceschopná (na našem trhu se prodává s cenovkou kolem 8000 Kč), má slušné specifikace, včetně odolnosti proti vodě se bez krytky USB konektoru, proto byste, pokud uvažujete o koupi tohoto modelu, si měli být vědomi toho, co kupujete.

Zdroje Android and Me, Xperia Blog.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)