Sony SmartWatch 2 – chytré hodinky, kterým nevadí voda ani sluníčko (recenze)
- Recenze
- David Mysliveček
- 4.1.2015
- 26
Téměř každý z vás se alespoň jednou v životě ocitl v situaci, kdy vám vyzváněl mobilní telefon, který byl ale důkladně ukryt kdesi v příručním zavazadle. Tuto situaci si dokážou velmi dobře představit zejména ženy, muži také ale určitě vědí o čem mluvím. Výrobci mobilních zařízení si jsou těchto problémů velmi dobře vědomi a snaží se nám je různými novinkami co nejvíce ulehčit. Jednou z možností jsou například chytré hodinky. Právě v této recenzi se důkladně podíváme na chytré hodinky od společnosti Sony – Sony SmartWatch 2.
Obsah recenze
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Softwarová výbava
- Používání v praxi
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Vzhled a dílenské zpracování
Druhý pokus Sony má k dokonalosti opravdu daleko, i přes to ho však v tuto chvíli můžeme zcela bez debat označit za nejlepší chytré hodinky. Design hodinek působí na první pohled jednoduše, ale velmi líbivě. Hlavní modul má téměř čtvercový tvar o velikosti 41 x 42 x 9 mm a je vyroben z hliníku, který má černou barvu. Dokola hlavního modulu se nachází rámeček, který ho upevňuje k silikonovému řemínku. Jako materiál byl opět zvolen hliník, tentokrát jen ve stříbrné úpravě. Hodinky padnou na ruku velmi dobře. Díky hezkému designu a dobře zvoleným rozměrům, budou zcela jistě užitečné a velmi oblíbené jak u žen, tak i mužů. Jako bonus můžeme spatřovat certifikaci IP57, díky které si s hodinkami budete moci bez obav umýt ruce či se podívat na ciferník za deště. Pro koupání či potápění však stavěny nejsou.
Z horní strany se nám jako první ukáže displej, který má velikost 1,6 palce a disponuje rozlišením 176 x 220 pixelů. Pod displejem se nachází tři klasická ovládací tlačítka, která známe z každého zařízení s Androidem. Jedná se o tlačítka zpět, možnosti a domů. Na druhé straně displeje jsou hodinky osazeny logem Sony.
Na pravé straně se nachází staré známé zamykací/odemykací tlačítko, které nalezneme na všech novějších zařízení od Sony. To je oproti mobilním telefonům značně zvětšeno, aby ulehčilo ovládání hodinek.
Na levé straně se nachází konektor pro nabíjení a připojení k počítači. Ten je z důvodu vodotěsnosti přikryt hliníkovým krytem, který jde ze začátku velmi špatně otevírat, a zlomíte si na něm mnoho nehtů.
Na horní a spodní straně se nacházejí úchyty pro pásek. Ten lze velmi jednoduše vyměnit za jakýkoliv vlastní pásek se standardní velikostí.
Samotný dodávaný pásek je vyroben ze silikonového materiálu. Jeho provedení je o mnoho lepší, než je tomu u konkurenčních Samsung Galaxy Gear. Je velmi pružný a ohebný, díky čemuž padne opravdu na každou ruku. Sony zapojilo svůj design i v tomto ohledu, pásek opět působí jednak velmi jednoduše, ale také velmi líbivě. Bohužel se setkáte se všudypřítomným prachem, který si, jak se zdá, pásek chytrých hodinek velmi oblíbil.
Velikost 42 x 41 x 9 mm je zvolena velmi dobře a hodinky padnou opravdu na jakékoliv zápěstí. S tím ruku v ruce souvisí i váha, která činí příjemných 48 gramů se silikonovým páskem.
Hardware a displej
Není to tak dávno, co jsme se nezajímali o hardware u mobilních telefonů. Nyní je tomu však zcela jinak a pomalu, ale jistě se začínáme zajímat i o výbavu hodinek. Pojďme se společně podívat na to, co se ukrývá v recenzovaných Sony SmartWatch 2. Hodinky pohání jednojádrový ARM procesor Cortex M3, který je taktováný na frekvenci 200 MHz. To má své výhody i nevýhody. Horší procesor vám umožní hodinky využívat o něco delší dobu, negativní dopad to má na výkon samotného zařízení. Ty se mnohdy při různých úkolech zpomalí, u mnoha aplikací je to bohužel opravdu znatelné.
Displej disponuje rozlišením 220 x 176 pixelů, což na displeji s velikostí 1,6 palce tvoří jemnost 176 PPI. Rozlišení je opravdu malé a na první pohled jsou dobře viditelné jednotlivé pixely. Barevné podání displeje není nejhorší, ale práce v tomto ohledu mohla být odvedena o něco lépe. S pozorovacími úhly jsme nezaznamenali jediný problém. Nepřekonatelnou výhodou je, že ciferník s časem je viditelný i při vypnutém displeji. Čas tak zjistíte prakticky kdykoliv, bez nutnosti rozsvítit displej pomocí zapínacího tlačítka.
Sečteno podtrženo, s tímto displejem se vrátíte o několik let nazpět do doby, kdy Nokia začala vyrábět první telefony s barevným displejem. Pro potřebu hodinek je však více než dostačující.
Konektivita
Zařízení disponuje dvěma typy bezdrátového připojení – Bluetooth a NFC. První zmíněný Bluetooth je přítomný ve verzi 3.0, což je pro nás mírné zklamání. Oproti novému standardu Bluetooth 4.0 LE je zvýšená spotřeba na mobilním telefonu opravdu znatelná. V případě připojených hodinek tedy očekávejte mírně sníženou výdrž mobilního telefonu. Vzdálenost spojení bohužel není nikterak závratná a již po 5 metrech vás hodinky upozorní na ztracené spojení s mateřským zařízením.
Pro lehčí spárování s hlavním zařízením výrobce implementoval technologii NFC, díky které hodinky pouze přiložíte k mobilnímu telefonu a o zbytek by mělo být postaráno. Bohužel to lépe vypadá na papíře než v praxi. V praxi se nám přes technologii NFC nepodařilo spárovat jediný telefon, a tak přišla na řadu ruční práce skrze Bluetooth.
Pro propojení s telefonem si budete muset stáhnou aplikaci SmartWatch 2 SW2 z Obchodu Play. Nelekejte se, apliakce se po instalaci neobjeví v seznamu dostupných aplikací, ale objeví se až po spárování s hodinkami v notifikační liště, přes kterou půjde také zapnout. Tento styl provedení nás v redakci mírně zaskočil. Samotné propojení již zvládne snad každý uživatel. Pokud disponujete technologií NFC, tak v některých případech stačí zařízení pouze přiložit k sobě. Pokud technologií NFC nedisponujete, tak se párování provádí klasicky skrze menu Bluetooth. Po úspěšném připojení se hodinky samy restartují a jsou připraveny k použití.
Baterie a výdrž
Pokud jde o hodinky, tak by si kde kdo mohl myslet, že mu bez sebemenšího problému vydrží až několik let na jednu baterku. Bohužel se u chytrých hodinek pohybujeme po zcela jiné časové ose. Pojďme se společně podívat na to, jak dopadly v našem testu výdrže.
Hodinky byly během testu používány v mírně větší zátěži. Ráno jsme si na nich zkontrolovali veškeré notifikace, pročetli emaily, nepřečtené SMS zprávy a poté jsme zkusili nainstalovat nějakou tu aplikaci. V průběhu celého dne byly hodinky používány ke čtení příchozích notifikací, které vyskočily odhadem 2 do hodiny.
Světe div se, podle dostupných informací jsme od Sony SmartWatch 2 očekávali mnohem větší výdrž na jedno nabití, než tomu je u konkurenčních Samsung Galaxy Gear. Opak je pravdou, výdrž byla ve výsledku velmi podobná, mnohdy dokonce i nižší, než je tomu u konkurence. Ve výsledku jsme se dostali k výdrži jednoho a půl dne při normálním používání. Od úsporného procesoru bychom opravdu čekali o něco více.
Uživatelské prostředí
Hodinky pohání systém Android, a to se také přeneslo do designu softwarové výbavy. Pojďme se na něj podívat o něco blíže.
Zamykací obrazovka je v tomto případě zcela odlišná od té v mobilních telefonech. Nečekejte žádné zástupce aplikací či odemykání přejetím prstu, naopak očekávejte přesně to, co můžete očekávat od normálních hodinek. Ano, zamykací obrazovku tvoří ciferník, ze kterého se dozvíte aktuální čas. V základu si budete moci vybrat z pěti různých ciferníků.
Po prvním zmáčknutí zapínacího tlačítka na boku se nejprve rozsvítí displej s ciferníkem, abyste viděli na čas dobře i za tmy. Po druhém zmáčknutí se přenesete na samotnou domovskou obrazovku, která je velmi podobná té z klasického Androidu. Očekávat tedy můžete klasickou lištu, na které se zobrazuje aktuální čas, stav baterie, notifikace a podobně. Dokonce je zde přítomna i notifikační lišta, kterou lze stáhnout přejetím prstu odshora dolů. Samotné aplikace jsou rozloženy v mřížce o velikosti 2 x 3, dock vzhledem k velikosti displeje chybí.
Co nás v redakci trochu zarazilo je celková plynulost prostředí, to se totiž mnohdy jemně kousne. Zpoždění je také znát například při vytáčení telefonních čísel na číselníku. Po zmáčknutí požadovaného čísla si budete muset asi vteřinu počkat, než se skutečně objeví na obrazovce.
Notifikace
Nyní se pravděpodobně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, kvůli čemu nejspíše čtete tuto recenzi – k notifikacím. Smysl chytrých hodinek zcela jistě spočívá v jednoduché konzumaci notifikací všeho druhu. Obstojí Sony SmartWatch 2 oproti konkurenci?
V základu se u hodinek dočkáme podpory pouze pro aplikace Zprávy, Email, Gmail, Twitter, Facebook a Telefonní hovory. Ostatní aplikace, pokud by to bylo pouze na Sony, by si ani neškrtly. Nevýhoda v používání oficiálních notifikačních aplikací dále spočívá ve znakové omezenosti, daná notifikace se totiž nezobrazí celá, ale pouze její malá část.
Naštěstí to není pouze na Sony a notifikační aplikace si vzala do vínku i ostatní vývojářská studia. Veškeré zmíněné problémy vyřeší například aplikace WatchIt, která podporuje notifikace z jakékoliv aplikace v systému Android, a to ve zcela neomezené podobě. Díky těmto vývojářům tedy lze konstatovat, že podpora notifikací je opravdu na velmi dobré úrovni.
Softwarová výbava
Pokud si myslíte, že díky přítomnosti systému Android půjdou do zařízení nahrát jakékoliv aplikace, tak jste na omylu. Hodinky samy o sobě totiž neobsahují žádný náznak Obchodu Play a ani jakékoliv jeho imitace. Instalace a odinstalace jednotlivých aplikací se provádí skrze speciální aplikaci ve vašem telefonu, která nese název SmartWatch 2 SW2. V té se po vybrání požadované kategorie přenesete do Obchodu Play, který vám vyfiltruje pouze podporované jedince. Těch není mnoho a daly by se ve výsledku spočítat pouze v řádu několika desítek.
Pokud se do hodinek rozhodnete nic nenahrávat, tak v základu naleznete tyto aplikace:
- Budík
- Baterka
- Notifikace
- Nastavení
Ukázka jednotlivých aplikací:
Pro hodinky je dostupná i aplikace pro obsluho telefonních hovorů, bohužel si z nich ale nezavoláte, nedisponují totiž žádným reproduktorem ani mikrofonem. V tomto ohledu se tedy budete muset spokojit pouze s notifikací ohledně příchozího hovoru a následnou možností pro jeho odmítnutí.
Praktické zkušenosti
Na papíře vypadá většina věcí lépe než ve skutečnosti. Jak tomu bylo u testovaných Sony SmartWatch 2? Hodinky jsme v redakci podrobili důkladnému testu, pojďte se s námi podívat na některé praktické tipy a zkušenosti.
Hezký design a luxusní pohodlí
Hodinky jsou určitě záležitost, kterou se člověk prezentuje navenek svému okolí. Přesně na to Sony myslelo a zcela jistě se nejedná o estetický prvek, za který se na veřejnosti budete muset stydět. Naopak díky líbivému vzhledu upoutáte široké okolí. Bonusem k tomu může být fakt, že padnou opravdu na jakékoliv zápěstí.
Hodiny vždy a všude, dokonce i na přímém slunci
Obrovskou výhodou je, že se dozvíte aktuální čas prakticky kdykoliv budete potřebovat. Hodinky totiž ukazují ciferník i při vypnutém displeji. Ten ve skutečnosti není vypnutý, ale je pouze vypnuté jeho podsvícení. Čitelnost na přímém slunci je vynikající.
Přivítejte notifikace všeho druhu
Díky nezávislým vývojářským týmům si v zařízení budete moci užít notifikace všeho druhu. Na výběr je jakákoliv z nainstalovaných aplikací, dokonce i těch systémových. Může se tedy stát, že vám bude vibrovat zápěstí i při oznámení WiFi sítě ve vašem okolí.
Baterie – ujde to, ale mohlo by být lépe
Výdrž baterie nás mírně zklamala, vzhledem k použitému procesoru jsme očekávali o něco více. S maximální výdrží se dostanete nanejvýš na hodnotu dvou dnů. Vypadá to, že si na takto krátkou výdrž u malého Androidu na vašem zápěstí prostě budeme muset zvyknout.
Pomalejší uživatelské prostředí
Při používání mnohdy narazíte na mírně zpomalené prostředí. To je znatelné zejména při zapínání jednotlivých aplikací a při vytáčení nového telefonního hovoru. Zmíněné problémy lze připsat méně výkonnému procesoru. Jelikož se ale nejedná o zařízení, které je primárně určeno pro hraní her, tak tomuto problému nepřipisujeme velkou váhu.
Po čase se pravděpodobně rozbijí
Smutnou kapitolou je samotná konstrukce zařízení, která není odvedena zcela dobře. Hlavní modul je nejspíše přilepený lepidlem k hliníkovému rámečku, který ho obklopuje kolem dokola. Uživatelé po celém světě si stěžují na odlepování hlavního modulu a postupné vypadávání v oblasti vypínacího tlačítka. Tento problém bohužel zapříčiní ztrátu vodotěsnosti a zhoršení funkčnosti vypínacího tlačítka. Situace, kterou zde popisujeme, se nám v redakci stala také.
Kdy, kde a za kolik?
V době psaní recenze byly hodiny dostupné celkově ve 22 obchodech a jejich cena se pohybovala v rozmezí 3 198 Kč až 4 399 Kč. Cena je dle našeho názoru odpovídající.
Resumé
V této době, kdy jsou u nás dostupné pouze hodinky od společností Samsung, Sony a Pebble, má Sony v mnoha ohledech opravdu navrch. Naopak zase postrádají některé vychytávky, které mají konkurenční řešení. První, čeho si všimne snad každý uživatel, je samotný vzhled. Ten je na první pohled velmi jednoduchý, ale také velmi líbivý. Za tyto hodinky se tedy nebudete muset stydět nikde na veřejnosti. Pokud jde o pohodlnost, tak se nemusíte ničeho obávat, hodinky padnou velmi pohodlně na jakékoliv zápěstí.
Další nevýhodu vidíme v horším typu displeje. To bývá bohužel u Sony jakýmsi standardem. Tento displej vás přenese o několik let nazpět do doby, kdy Nokia začala vyrábět první mobilní telefony s barevným displejem, škoda jen chybějícího hada. Naopak musíme zdůraznit viditelnost aktuálního času i při vypnutém displeji, který se nikdy zcela nevypne, ale pouze ztlumí podsvícení. Tento systém je velmi efektivní a málo energeticky náročný.
Prostředí se velmi podobá klasickému Androidu, díky čemuž se stává velmi lehce ovládatelným zcela pro jakéhokoliv uživatele. Kapitolou sama pro sebe je poté jeho plynulost, která v mnoha ohledech mírně pokulhává. Problémy lze připsat horšímu procesoru, který je taktovaný pouze na frekvenci 200 MHz. Mnoho z vás by si mohlo myslet, že volba méně výkonného procesoru se kladně promítne do celkové výdrže zařízení na jedno nabití, bohužel tomu tak není. V redakci jsme čekali výdrž kolem 3 až 4 dnů, dočkali jsme se však pouze jednoho a půl dne.
Nejlepší bezdrátová sluchátka do 2 000 Kč: Zazářil Marshall, nechybí nová Xiaomi
Notifikace jsou asi ten hlavní důvod, proč by potencionální zákazník mohl přemýšlet o zakoupení tohoto produktu. Ty jsou dotaženy téměř do dokonalosti, v hodinkách si tak vychutnáte dokonce i notifikace od systémových aplikací. Vše lze přitom nastavit dle libosti, u jednotlivých aplikací si tak budete moci sami vybrat styl notifikace. Bohužel se o dokonalé notifikace nepostaralo samo Sony, ale až ostatní vývojáři.
Perličkou na závěr může být certifikace, která vám garantuje vodotěsnost alespoň v minimální podobě. Na potápění to sice není, ale umytí rukou či nošení za deště zařízení vadit nebudou. Bohužel se zde setkáte s konstrukční vadou, při které se hlavní modul odděluje od ochranného hliníkového rámečku. Tato vada způsobí určitou ztrátu vodotěsnosti a zhoršené ovládání pomocí vypínacího tlačítka.
Sečteno podtrženo, v tuto chvíli se jedná pravděpodobně o nejodladěnější zařízení svého druhu na našem trhu. Oproti konkurenčním Gear sice neumí volat, ale naopak podporují notifikace všeho druhu. Velkým plusem je rovněž nižší cena, díky které je zařízení dostupné široké veřejnosti. Proto ho nezbývá nic než doporučit.
Sony SmartWatch 2 explained in hands-on video
Zdroj: CNET TV
Klady
+ Líbivý design
+ Nízká cena
+ Rozsah notifikací
+ Vodotěsnost
+ Zvolený materiál
+ Uživatelské prostředí
+ Pohodlné nošení
+ Dobrá viditelnost na slunci
Zápory
– Malé rozlišení displeje
– Nízká výdrž
– Pomalejší procesor
– Plynulost prostředí
– Konstrukční vady
Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.
David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi
Komentáře (26)
Přidat komentář