Menu

Sony zvažuje podporu RAW formátu u svých Xperií s Lollipopem

Mobilní telefony využívají především formát JPEG pro ukládání fotografií z fotoaparátu, zkušenější fotografové by ale jistě uvítali také možnost formátu RAW, který umožní pozdější úpravy a “vyladění” fotografií. Formát RAW dostal podporu v systému Lollipop, dosavadní software fotoaparátů od Sony v Lollipopu ale s RAW formátem bohužel nepočítá. To by se ale v některé z následujících aktualizací mohlo změnit. Společnost Sony se totiž na oficiálním fóru vyjádřila v tom smyslu, že hodlá vyslyšet hlas zákazníků, a v případě zájmu tuto funkci zahrne do dalších aktualizací. V tuto chvíli si ale neumíme představit, jak si společnost Sony představuje zájem a zda se tohoto kroku dočkáme. Rozhodně bychom tuto možnost uvítali.

sony raw formát

V čem má RAW formát smysl? Na rozdíl od JPEG neprochází již v době vzniku určitým zpracováním, hodí se tedy pro pozdější úpravy fotografií. Je jasné, že většina zákazníků RAW formát neocení, neboť používají fotografie tak, jak je “vyplivne” fotoaparát. O pozdější úpravy většinou nemají zájem a pro tyto účely se JPEG hodí více. Otázkou také samozřejmě zůstává, zda má RAW formát u mobilních fotoaparátů vůbec smysl.

zdroj: pocketnow.com

 

Komentáře

lukhash

lukhash

2.5.2015 10:26

Že by nadávalo tolik lidí, ono to spíš bude tím, jak Xperie špatně fotí, podle mě čistě záměrně, vzhledem k fotoaparátu. RAW je na nic pokud nebude dostupné i manuální nastavení co je v androidu pět. Mám Z3c a vyfotit kloudnou fotku je kolikrát fuška, nechat to na automatu, tak jsou z toho fotky jako z telefonu za dva litry. V tomhle směru je na tom Sony opravdu špatně.

Drupry

Drupry

2.5.2015 10:38

prosím, prosím, prosím….

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

2.5.2015 15:00

RAW pro mobilní telefony s objektivem o velikosti hrachu, ach bože … jelikžo jde ale v podstatě jen o SW úpravy, tak proč ne. Ti nejjednodušější fotografové (tedy všichni s mobilem) budou produkovat ještě více nepřirozeně upravených fotek a místo aby se evolučně změnila digitální fotografie k lepšímu, zastavíme se do roku 2020 na bodu mrazu. Alespoň že ty videa jsou co 2 roky znatelně lepší … samozřejmě nemyslím na mobilech, tam to je hrůza a bude ještě řadu let. Nehledě na to, že o něčem jako je bokeh si může mobilní telefon nechat leda tak zdát.

lukas

lukas

2.5.2015 18:53

S vestavěným softem fotí Xperie opravdu špatně. Stačí, ale nainstalovat alternativní fotoaparát a rázem jsou fotky mnohonásobně lepší a srovnatelné s ostatní špičkou. Lukhash vyzkoušej Camera ZOOM FX, jsem s ní maximálně spokojený. Dokonce zlepšila fotky i na manželčině Xperii M která fotí opravdu žalostně.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

2.5.2015 20:23

lukas: Sony fotí opravdu žalostně a jak říkáte, může za to SW a jejich neschopnost něco doladit. Alternativní fotoaparáty (aplikace) mají mnohdy na první pohled lepší výsledky, ale téměř vždy větší šum a celkově menší ostrost. jen ty barvy, SW upraveny, dělají lepší dojem.

lukhash

lukhash

2.5.2015 20:30

Lukas: používám aplikaci camera fv5 a ano, fotí se s ní lépe, ale pořád to není to co bych očekával. Zkusím ten Zoom FX, ona viditelná změna je už při použití manuálního režimu ve vestavěné aplikaci. Věřím, že kdyby Sony chtělo, tak to může být jeden z top fotomobilů, ale kdo by potom kupoval jejich foťáky, že. Raw to bohužel nezachrání.

lukhash

lukhash

2.5.2015 20:52

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: věř, že to není neschopnost, ale spíš záměr a alternativní aplikace na focení určitě nemají více šumu a už vůbec ne menší ostrost. Buď máš levé ruce, nebo bujnou fantazii.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

2.5.2015 21:42

lukhash: Myslím že argument, že mám doma zrcadlovku Canon řady Mark se 3 oibjektivy + GoPro Hero 4 na videa a fotografování/video je jedna z mých činností v živnostenském listu, zcela rozbíjí tvou myšlenku mých levých rukou. Ale budiž, čím více lidí bude fotit mobilem, tím více budou mít fotografové peněz.

bckp

bckp

3.5.2015 0:04

@FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: to je fakt, levé ruce možná nemáš (teda jenom jednu, druhou určitě jo), jenom mozek máš levej jako šavle :D Canon řady Mark a objektivy mám taky, ale nic to nemění na tom, že fotografiím rozumím kulové… Připomínáš mi současnou hlavu státu, taky rozumí všemu a všem, takový brouk pytlík Svět Androida :) :) Egypt měl morové rány, SA má Faktuž :)

jenda

jenda

3.5.2015 1:54

paráda, konečně bude dostatečně jednoduché porovnat jednotlivé fotoaparáty v telefonech. RAW odhalí vše. Pokud tedy někteří výrobci nebudou odšumovat i RAW, aby ty své horší kousky vůbec prodali.

Richard

Richard

3.5.2015 2:37

@FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT : Myslím, že jsem ještě nikdy nikam nepsal, ale tohle se doopravdy nedá. Určitě je provokování Váš život. Jako to dělají komunisti. Už moje babička říkávala, že blbost lidská je neomezená. U Vás to platí dvojnásob. Víte co je to vůbec formát RAW? Fotím od mala. To jest přes 40 let. Ti nejjednodušší fotografové, jak píšete, vůbec formát RAW neznají. Nezná ho 99% uživatelů mobilních telefonů. Když někdo nemá vkus, použije tzv.kurvítko. Photoshop a pod.nemají zdaleka všichni. Mimochodem ve formátu RAW je prakticky jedno jak nastavíte před focením barevnou teplotu. Jsou to surová data. Při vyvolání se vše upraví. V určité míře to jde i s expozicí atd. atd. To s velikostí čipu nemá nic společného. Fotka se dá vždy, opakuji vždy vylepšit. I zhoršit. Ale to bude zřejmě Váš případ. Vaše příspěvky mě obohacují již delší dobu. Chtěl bych Vás určitě poznat. To bylo za prvé. Za druhé bych rád viděl co jste v životě za hodnoty vytvořil, když tak kritizujete . Podle Vaší přezdívky bych to zatím viděl na hnědou hmotu, kterou bez ohledu na pohlaví vytváříme většinou ráno v jedné komůrce.

Lukas

Lukas

3.5.2015 8:20

Faktuz: více šumu tam rozhodně není, alespoň u mojí Z1 spíše naopak. Porovnával jsem je. Takže vím co doporučuji. Mám i program ProCapture a i z něho nejsou tak dobré fotky ( je zase výborný na focení panoramat ). Lukhash: večer jsou s tím programem lepší fotky bez blesku, blesk je více mrví a je tam více šumu. Snad ti pomůže k větší spokojenosti.

lukhash

lukhash

3.5.2015 11:16

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: díky za pobavení a tvoji víru v to, že když máš drahý fotoaparát umíš fotit. Co máš za vybavení nikoho asi nezajímá ani se na to nikdo neptal, ale můžeš si zase udělat čáru za další zbytečný komentář, jako většinou mimo mísu.
lukas: díky, zkusím.

pospa.josifek

pospa.josifek

3.5.2015 17:21

uvítal bych to. ;) @Richard: Hezky si to řekl, souhlasím s tebou. ;)

Michal

Michal

3.5.2015 23:16

Faktuzatd… S tím foto vybavením co píšete,mi připadáte jako ti lidé, kteří si myslí, že když vlastní BMW řady M, jsou zákonitě lepší řidiči než ti ostatní. Vaše komentáře ve mě vzbuzují dojem, že jste nějaký nadclovek, co vše ví, zná a umí.

merhy

merhy

4.5.2015 9:07

Hezky, a co je to ta řada Mark, vy specialisti? Fakt jsem se pobavil.

FAKTUZMETEDZACINATEMEGASTVAT

4.5.2015 14:33

FAKTUZMETED: loooool ty si chytrej jak radio ty samsungomasturbatore. Nezapomen sem napsat ze mas samsung televizi jen na hokej, nebo ze mas prvotridni LG monitor a asi si z tebe smichy prochciju zidli.

RSS (komentáře k článku)