TOPlist

SMS Backup: Zálohujte si své SMSky na GMail

No Image-06

Šikovná aplikace pro online zálohování přijatých a odeslaných textových zpráv na GMail.

Podíváte-li se do nepříliš dávné minulosti, jistě si vzpomenete na časy, kdy telefony uměly ukládat třeba jen deset SMSek. Jakmile se paměť zaplnila, další textové zprávy již nebylo možné doručit, dokud jste nějakou nesmazali. Uživatelé ale o některé „textovky“ nechtěli přijít, na což výrobci reagovali postupným zvětšováním paměti. Dnešní chytré telefony s Androidem už zpravidla mají tak velkou paměť, že zprávy prakticky vůbec není nutné mazat. Přesto je dobré myslet na zadní kolečka – například na případ ztráty či neopravitelné závady. Existuje celá řada programů, které zazálohují třeba celý telefon včetně SMSek. Zpravidla je ale nutné připojit mobil k počítači, provést zálohu a pak doufat, že se do příští zálohy nestane nic vážného. V případě výměny telefonu za jiný typ či dokonce značku pak nastávají tu větší, tu menší problémy, jak „přetáhnout“ data do nového zařízení, což nemusí být vždy korunováno stoprocentním úspěchem.

Dnes si stručně představíme jednoduchou aplikaci, která se postará o zálohu textových zpráv v reálném čase, přičemž jako úložiště používá GMail, který by měl být zárukou prakticky nepřetržité a okamžité dostupnosti této zálohy. Uložení na GMailu přitom přináší hned několik výhod: kromě jednoduššího a inteligentnějšího vyhledávání ho ocení všichni ti, kdož rádi na SMS reagují z počítače.

Online záloha bez starostí

Výhodou aplikace SMS Backup je, že ji nakonfigurujete a nemusíte se dále starat o to, zda máte své textové zprávy zálohované. Po spuštění totiž stačí jen zadat přihlašovací jméno a heslo ke schránce na GMailu a zvolit, zda má aplikace provádět zálohu automaticky. „Ruční zálohu“ spustíte tlačítkem Backup now. Podle autora aplikace je důležité provádět první zálohu manuálně, neboť SMS Backup potřebuje vědět, zda chcete nahrát aktuálně uložené zprávy či nikoli. V případě automatické zálohy, kdy SMS Backup běží na pozadí, jsou SMSky ukládány na GMail prakticky neprodleně po jejich doručení nebo odeslání (ano, skutečně se zálohují odeslané i přijaté zprávy) – přesněji příchozí zprávy jsou zálohovány 20 sekund po přijetí a odchozí jednou za 30 minut.

Hlavní obrazovka SMS Backup

Hlavní obrazovka SMS Backup

Poznámka: na tomto místě je vhodné upozornit, že aby SMS Backup fungoval, musíte mít na GMailu povolený protokol IMAP. Ten můžete aktivovat v menu Nastavení, kde v sekci Přeposílání a protokol POP/IMAP aktivujete volbu Aktivovat u položky Přístup IMAP.

V pokročilém nastavení SMS Backup pak můžete zvolit, zda mají být SMSky na GMailu označovány jako přečtené (odpovídáte-li na zprávy z PC, doporučujeme tuto volbu deaktivovat, abyste nezapomněli odpovědět na nějakou důležitou zprávu), pod jakým štítkem mají být ukládány (SMSky se přitom nezobrazují ve složce Doručená pošta, což je dobře) a kolik zpráv najednou se má maximálně zálohovat.

Pokročilé nastavení SMS Backup

Pokročilé nastavení SMS Backup

Výhody jsou tedy zřejmé: nemusíte uchovávat SMS v telefonu, kde tudíž nezabírají paměť, máte prakticky neomezené úložiště na miliony zpráv a v případě zvolení automatické zálohy také šikovnou online agendu veškeré SMS komunikace. Pokud tedy často sedíte u počítače, nemusíte kontrolovat nové zprávy v telefonu, protože se ihned replikují na GMail. Nevýhody jsou v podstatě jen dvě: na SMS nelze odpovídat přímo z GMailu a zprávy není možné obnovit zpátky do paměti telefonu (přes aplikaci GMail se k nim ale vždy rychle dostanete díky rozlišení štítkem). Malé mínus můžeme také připsat faktu, že jméno a heslo ke schránce je ukládáno v nešifrované podobě, nicméně komunikace se serverem GMailu je šifrována přes SSL.

Požadovaná oprávnění

  • Plný přístup k internetu – aby se program mohl připojit k serveru Gmail a posílat zprávy.
  • Zabránění režimu spánku – obvykle je SMS Backup aktivní jen po velmi krátkou dobu a neměl by čerpat mnoho baterie.
  • Čtení SMS a MMS – kvůli načtení a následnému odeslání zpráv na Gmail.
  • Čtení kontaktů – aby bylo možné přiřadit každé zprávě odesílatele či příjemce, který bude zobrazen v Gmailu.

i 0 5fb50a77942e8cb4d31de66762b6f4c8efdc0a4f
SMS Backup
Christoph Studer
Verze 1.1.1 (6. 12. 2009)
Velikost 223 kB
1.5+

A9395mJyi1fJuSt+UrnJm8vWfoF0rMW1nIhQAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)