Menu

Smart Tools – změřte s Androidem úhel, vzdálenost, vibrace, směr a další

Moderní přístroje dnes obsahují spoustu senzorů, které vylepšují stávající funkce přístroje, a mobily už dávno neumí jen telefonovat. Jelikož dnes obsahují androidí přístroje GPS přijímače, akcelerometry, mikrofon, fotoaparát a další, můžeme za pomoci těchto funkcí měřit vzdálenost, úhly, vibrace, zvuk nebo třeba použít přístroj jako kompas. Dnes si představíme aplikaci Smart Tools, která v sobě spojuje hned několik podobných nástrojů, díky kterým můžeme našeho miláčka uplatnit například na stavbě nebo třeba při pěší túře.

Rozcestník

  1. Prostředí aplikace
  2. Délka a úhel
  3. Vzdálenost
  4. Kompas
  5. Světlo
  6. Zvuk a vibrace
  7. Závěr

Smart Tools

Prostředí aplikace

Spustíme-li aplikaci, přivítá nás obrazovka, která připomíná stěnu v dílně. Na dřevěné stěně zde máme sérii poliček, na kterých se nacházejí nástroje pro měření všemožných veličin a údajů. Nalezneme zde nástroje pro měření délky, úhlu, vzdálenosti, směru, zvuku, vibrací, detekci kovů a světlo.

Délka a úhel

Nejvíce nástrojů se skrývá pod první poličkou se štítkem Délka & úhel. Samotný název vypovídá o tom, jaké veličiny můžeme pomocí této volby měřit. Každý nástroj má svou pracovní obrazovku, mezi dalšími nástroji se přepínáme pomocí vytažitelné lišty na pravé straně.

Pravítko

Jednoduchý nástroj pro měření velikosti určitého předmětu, který přiložíte k přístroji. Logicky čím větší přístroj, tím lépe se bude s pravítkem pracovat. Důležité je mít správné měřítko na displeji, což se aplikace pokusí odhadnout sama podle rozlišení a jemnosti displeje, volbou Zadání šířky však můžeme sami přesněji definovat, jak široký displej máme, a měření bude přesnější.

Měřit lze samozřejmě pouhým přiložením předmětu ke stupnici pravítka, aplikace však umí měřit také vzdálenost mezi dvěma libovolnými body, kterou nám ihned vypíše. Je Vám však asi jasné, že kapacitní displej dokáže snímat pouze vodivé předměty, a tak to se všemi měřenými předměty nepůjde a budeme si muset buď pomoci jiným vodivým předmětem, nebo údaje odečíst ze stupnice a vypočítat.

Úhloměr

Aplikace nabízí tři typy úhloměrů, které můžeme pro měření úhlu či natočení použít. Jeden z nich je podobně jako pravítko pouze nakreslená stupnice, která dokáže reagovat na vodivé předměty a přímo vypsat hodnotu. Další dva úhloměry reagují na náklon zařízení a dají se s nimi měřit sklony různých předmětů přiložením mobilního přístroje k těmto předmětům. Třetí úhloměr umožňuje využít též fotoaparát, abychom mohli například změřit sklon nějakého objektu v dálce.

U všech tří úhloměrů je možné provést kalibraci nuly přímo z prostředí aplikace.

Vodováha
Další z nástrojů, které není potřeba dlouze představovat. Položíme-li přístroj na vodorovnou plochu, prostřední “terčík” nám prozradí odchylku od počátku. Postavíme-li přístroj na některou z hran, aktivují se horní, respektive postranní bubliny, které známe z reálných vodovah. Aplikace nám automaticky vypisuje hodnotu náklonu, nulu lze opět zkalibrovat přímo z prostředí aplikace.

Stoupání závitu

Poslední nástroj je stvořen pro šrouby se závitem, neboť díky němu můžeme změřit stoupání závitu. K tomu je přiložena série měřidel, ke kterým stačí šroub pouze přiložit a vypozorovat, o jaký druh závitu se jedná. V horní části je také možné použít klasické pravítko pro změření délky šroubu.

Nastavení

V nastavení série těchto nástrojů můžeme měnit například jednotky, text a pozadí pro jednotlivé nástroje, detailněji nastavit pravítko, úhloměr, vodováhu nebo třeba změnit typ závitu.

Vzdálenost

Velice zajímavou funkcí je měření vzdálenosti, které neprobíhá, jak byste si možná mysleli, za pomocí GPS přijímače, ale za použití kamery. Jednoduše tedy vyfotíme spodní část cíle a vrchol, čímž nám aplikace prozradí vzdálenost a výšku měřeného objektu. Je jasné, že to nebude závratně přesné, což se v mém případě potvrdilo. Možná jsem však úplně nepochopil způsob, jakým překážku zachytit. Při měření je možné využít také digitální zoom.

Pomocí volby Zadání výšky můžete zvolit, v jaké výšce telefon držíme a případně také výšku budovy, ze které fotíme.

Kompas

K tomuto nástroji není příliš, co dodat. Držíme-li přístroj ve vodorovné poloze, aplikace zobrazí jednoduchý kompas s obyčejnou střelkou, kde pozadí tvoří živý obraz z kamery. Otočíme-li přístroj o 90°, kompas se mírně pozmění a ukáže nám azimut ve stupních. Je-li signál z GPS, zobrazí nám také údaje o poloze, které lze dokonce poslat e-mailem.

Zajímavou volbou je Detektor kovů, která využívá digitálního kompasu a intenzity magnetického pole. To fungovalo k mému překvapení poměrně dobře (i když už jsem to znal ještě z dob Windows Mobile), nemůžeme však čekat, že by přístroj začal po přiblížení kovového předmětu zběsile a přesně signalizovat. Po přiblížení přístroje například k topení se hodnoty ale znatelně zvedly, a tak jsem spolehlivě poznal, že se poblíž nachází kovový předmět.

Světlo

Pomocí tohoto nástroje můžeme využít svůj přístroj jako zdroj světla. To jde buď pomocí přisvětlovací diody (je-li přístroj vybaven), nebo pomocí displeje, který se změní na bílou barvu, což však značně zvýší spotřebu.

Druhý nástroj, Zvětšovací sklo, má podle názvu sloužit jako lupa. Současné přístroje jsou však vybaveny pouze digitálním zoomem, což znamená, že příliš kvalitního přiblížení se nedočkáme.

Zvuk a vibrace

Další nástroj můžeme použít pro měření okolního hluku, k čemuž nám dopomůže integrovaný mikrofon. Míru hluku vidíme přehledně na budíku v levé části obrazovky, v pravé pak nalezneme buď stupnici s hodnotami hluku a příkladem, nebo graf zaznamenaného hluku v posledních sekundách.

Je možné zobrazit také velmi pěkně zpracované statistiky. To pomocí volby Statistiky. Údaje je možné také exportovat nebo uložit.

A jak vypadá měření vibrací? Volba Měřič vibrací nás přesune na obrazovku, na které vidíme Mercalliho měření intenzity na levé straně a aktuální hodnoty vibrací na pravé.

Opět je zde možné zobrazit statistiky, které lze ukládat a exportovat.

Závěr

Aplikace Smart Tools v sobě ukrývá několik zajímavých a užitečných nástrojů, navíc nabízí všechny tyto pomůcky pohromadě v jednom přehledném programu v příjemném kabátku. Cena 45 Kč je možná o něco vyšší, někteří ale možná využili nabídku z minulého týdne, kdy tato aplikace stále pouhých 5 Kč. Aplikace nabídne přesně to, co slibuje, navíc se v dalších verzích podle autora dočkáme i dalších nástrojů.

Smart Tools – Nástroje
Smart Tools co.
Verze1.5.0 (25. 9. 2012)
Velikost4,4 MB
2.2+


45,00 Kč

 

Komentáře

pedro

pedro

8.10.2012 6:26

Este by som k programu spomenul, ze dokaze zmerat dlzku a obsah plochy…

JirkaS

JirkaS

8.10.2012 7:45

Já bych ještě dodal, že všechny ty nástroje jsou na Google Play k dispozici samostatně a zdarma:

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Smart+Tools+co.

Beda

Beda

8.10.2012 8:50

Všechny zdarma nejsou – některé jo, ale dost jich stojí 19,50

P1azer

P1azer

8.10.2012 11:45

Já jsem to koupil při loňské akci za 2Kč a určitě se občas hodí. Není to všechno přesné, ale když člověk potřebuje něco hrubě změřit nebo narovnat, tak je to lepší než od “voka”.

JirkaS

JirkaS

8.10.2012 14:04

Beda: Co jsem koukal, tak ty za 19,50 jsou zase jen jiné kombinace těch zdarma. Ale neříkám, že tam není ukryta nějaká, která je opravdu jen v placené verzi.
Mně je to ovšem jedno, ja si stejně koupil celý balík v Google akci…

mikrom

mikrom

8.10.2012 21:26

tak asi pred tejdnem byla za petikacku, zejo. to jsem si ji koupil ja.

DAW1d

DAW1d

9.10.2012 0:18

Koupil jsem kdysi v nějaký akci a nelituju.. I když asi jsem zatim použil jen vodováhu, když jsem si přidělával poličku :D A ze srandy jednou hlukoměr.

Maverik

Maverik

9.10.2012 14:16

Tak já nekupoval v letošní akci ale v minulém roce za 2kč a super aplikace. Akorát jediná věc mi nefunguje hlukoměr na mém SGS 1 dokáže maximálně 81db!!! :-(
Také to někomu změří maximálně 81db?

pavka

pavka

9.10.2012 21:33

Používám SwissKnife a umí většinu z toho zdarma

goodhoko

goodhoko

9.10.2012 23:45

Možná trochu OT: Nevíte někdo o aplikaci, která by nevypisovala hlasitost, ale frekvenci? Dalo by se pak třeba předháněť, kdy udělá vyšší jekot :D!

JirkaS

JirkaS

10.10.2012 12:36

Maverik: Nectes dokumentaci? :-)

REMEMBER!! The smart phone microphones were aligned to human voice (300-3400Hz, 40-60dB). Therefore the maximum values are LIMITED by the manufacturers. The very loud sound(100+db) cannot be recognized. Moto Droid(max.100), Galaxy S3(81dB), Galaxy Note(91dB), Galaxy S2(98dB)…

goodhoko: Na Google Play je spousta různých frekvenčních analyzerů, namátkově třeba:
Audalyzer
RTA Audio Analyzer
FrequenSee

Kdysi jsem měl i nějaký, který dokonce ukazoval přímo hraný/zpívaný tón. Bohužel jej už nemám a z Google Play zmizel. Tak na zobrazování tónů používám:
Guitar Music Analyzer Free

12

12

10.10.2012 16:39

goodhoko: Používám gStrings: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cohortor.gstrings. Ale teď mě napadá, pro tenhle účel, že asi neumí zaznamenat maxima… :-/

RSS (komentáře k článku)