Menu

Videonávod: Bezpečné odemykání pomocí Smart Lock

Úvodní obrázek k bezpečnému odemykání pomocí Smart Lock

Systém Android má celou řadu šikovných, ale i stejně šikovně ukrytých funkcí. Jednou z nich je Smart Lock. Ten mimo jiné umožňuje odemykat zařízení třeba NFC tagem nebo přes bluetooth. Velice návykové a užitečné.

Jak jste si jistě všimli, naše redakce jde s dobou, a tak se vám snažíme zprostředkovat zážitky všemi možnými kanály. Přenos pachů je sice zatím jen v South parku, ale přenos videa je zcela běžný. I já chci přispět svojí troškou do mlýna a tady je můj první videonávod.

Smart Lock – překvapivě chytrý zámek

V novějších verzích systému Android je funkce s příznačným názvem “Smart Lock”, která umožňuje bezpečně odemykat zařízení za určitých podmínek:

  • Při nošení na těle (tohle upřímně nedoporučujeme, není to tak bezpečné, jak by se mohlo zdát)
  • Na určitých místech (podle Wi-Fi sítí a GPS)
  • Při připojených zařízeních
  • Pokud rozpozná váš obličej
  • A v anglické verzi i dle vzorku hlasu

Dnes si ve videonávodu ukážeme prakticky, jak používat funkci “Důvěryhodná zařízení”. Funguje to prostě tak, že když máte připojené takové zařízení, telefon jednoduše odemknete a to bez nutnosti zadávat heslo či PIN telefonu.

Sám to používám a už jsem si na to zvykl. Hodně mně to pomáhá v každodenním používání. Kupříkladu když mám aktivní a připojené handsfree, je Smart Lock zapnutý a já nemusím pokaždé zadávat celé odemykací heslo. Je to i bezpečné, protože když handsfree není připojené, musím heslo zadat jako obvykle.

Poznámka k videonávodu:

Videonávod je tvořen primárně pro nevidomé, a tak nejen leccos uvidíte, ale i uslyšíte. Všimněte si třeba zeleného zvýraznění prvku, který má právě focus, uslyšíte i to, co vidíte na obrazovce. Video se kvůli tomu o trošičku protáhne, ale snad mi to odpustíte. Takovýto univerzální návod je použitelný opravdu pro všechny, včetně nás nevidomých.

PŘIJDE VÁM TENTO NÁVOD UŽITEČNÝ?

 

Komentáře

Ufo

ufo 0

z aplikace
22.10.2016 22:40

NE

nosac

z aplikace
22.10.2016 22:46

Ne, nefunguje přes aplikaci

avenged

z aplikace
22.10.2016 23:09

v aplikaci je to pro nevidomé doslova a do písmene…. nic nevidite

Peter Fejfar

23.10.2016 0:47

Áno

Irun66

z aplikace
23.10.2016 4:51

Ta aplikace je jen pro ostudu….

František Soumar

23.10.2016 8:50

Smyslem uzamčení obrazovky je pro mě hlavně to, abych lidem nevolal z kapsy, neposílal nesmyslné SMS a nenatáčel si hodinová videa o obsahu mé kapsy. Dokud jsem nevypnul zcela funkci SmartLock, bylo toto na denním pořádku… :-)

Jirka2014

z aplikace
23.10.2016 9:03

smart lock. prez mi band funguje na 100 %

cardic

23.10.2016 10:01

Hrozne video, jako keca ten hlas a do toho moderator to jste to vymamlasili zase :X

Michalrada

Michal Rada 0

23.10.2016 10:45

František Soumar> No přiznám se, že s funkcí “Nošení na těle” (což je jedna možnost ve Smart locku) jsem si tapy vytrpěl své, ostatní mechanismy důvěry ale fungují dobře.

cardic> Jak jsem říkal ve videu, to je správně. To video není jen pro vás vidící, ale i pro nevidomé kterým hlásí věci odečítač. Doufám, že to většině nebude vadit, takhle je to opravdu pro všechny. Navíc myslím že se mi to podařilo vychytat tak, abych mluvil mimo ten odečítač, takže vše je srozumitelné pro každého.

imaster

23.10.2016 11:46

Cardic prober se. Stačila první minuta toho videa, abych to pochopil a omluvil .Michal Rada, dobře udělané, jen tak dál.

rokyshit

z aplikace
23.10.2016 11:48

iron 66 pro ostudu seš ty.

Poustevnak Fenixu

23.10.2016 13:46

V čase 0:05:50 je informace o užití s NFC platební kartou. Vyzkoušel jsem dvě a u obou mi to napsalo “Toto zařízení NFC není podporováno”. Sice jsem neměl v plánu si odemykat mobil platební kartou, ale později až bude neplatná bych ji doma využil jako NFC tag. Ale nejde to :)
Návod moc pěkný. Já ho sice nevyužiji, protože i když mám v práci jako důvěryhodné zařízení BT smart náramek (kvůli notifikačním vibracím v hlučném prostředí), stejně jsem si zvykl přikládat palec na čtečku otisku prstů ještě v kapse a mobil tak vytahuji už odemčený, ale věřím že nástroj SmatLock má své využití :)

Michalrada

Michal Rada 0

23.10.2016 15:57

Poustevnak Fenixu> Aha, no mě to funguje, i když popravdě s víceúčelovou kartou. Jestli to nefunguje se standardními platebními kartami, tak se omlouvám. Ale skvěle to funguje s nalepovacími NFC tagy, to používám i sám a je to pohodlné.

František Soumar

23.10.2016 21:34

Michal Rada: může to být mým telefonem (OPO) nebo Exodus ROM, ale mě spolehlivě nefungovalo nic. Nošení na těle jsem vypnul už asi po jenom dni. Ve fitku, kde používám aplikaci JeFit a potřebuji telefon často, jsem si přidal GPS lokaci pro udržování odemčeného telefonu, což funguje super, ale právě z fitka jsem pořád někomu volal z kapsy a posílal nesmyslné SMS, dokonce i vizitky kontaktů, přestože jsem telefon vždy “zamkl” vypínacím tlačítkem před vložením do kapsy… Někdy se mi telefon odemykal v kapse i v místech, kde se odemykat neměl a já si natáčel dlouhá videa z kapsy (např u Mošnovskeho letiště při dnech NATO)… Bůhví, čím to bylo, možná kombinace více faktorů, ale od doby, co jsem SL kompletně vypnul mám úplný klid… :-)

amrtin28

21.11.2016 4:13

RSS (komentáře k článku)