Sluneční erupce mohou na dva dny rozhodit GPS a internet

Sluneční erupce gps internet výpadek upozornění

Pokud vám bude v následujících několika desítkách hodin špatně fungovat lokalizace přes GPS nebo se budete potýkat s podivnými výpadky internetového připojení, vězte, že na vině může být sluneční erupce či jinak bouře. Vědci upozorňují, že zatímco je naše nejbližší hvězda po jedenácti letech opět na vrcholu periodické aktivity, došlo u ní hned ke dvěma takzvaným “výronů koronální hmoty”. Lidem neublíží, ale zvířata mohou mít problém s orientací a dotčeny pravděpodobně budou také satelity.

Jeden z výronů má být podle předpovědi kategorie G1, která stojí například za polárními zářemi a jinak nic závažného nezpůsobuje. Současně se ale může velmi pravděpodobně objevit vlna elektromagnetického záření, která bude síly G2. Ta už má schopnost mimo jiné zapříčinit přepěťové trable u elektroniky. Dotčeny prý mohou být zmíněné GPS družice a také radioamatéři. Nejsou vyloučeny ani výpadky internetu. Výrony se mají se Zemí potkat někdy kolem 17. a 18. srpna, tedy v době vydání tohoto článku.

Kolikrát v životě jste viděli polární záři?

Zdroj: 91mobiles

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)