Minirecenze skládací Bluetooth klávesnice Jelly Comb: Šikovná nejen na pohled

skládací bezdrátová Bluetooth klávesnice Jelly Comb minirecenze

Fyzická klávesnice je prvek, na který jsme si u chytrých mobilních telefonů za poslední roky úplně odvykli. Jak jsou ale smartphony stále chytřejší a výkonnější a zvládnou zastat práci notebooku či stolního počítače včetně připojení velkého monitoru, využití hardwarové klávesnice je najednou znovu aktuální téma. Nejen kvůli těmto potřebám, ale třeba i kvůli ovládání chytrých televizí nebo tabletů, pak vznikají produkty jako je například skládací Bluetooth klávesnice od Jelly Comb. Je něco takového vůbec praktické a funguje to? Na to odpoví tato minirecenze…

Co je to minirecenze?

Myslíme si (a věříme, že s námi budete souhlasit), že ne každý produkt nutně vyžaduje dlouhodobé podrobné testování, posouzení všech detailů a tradiční formát velké recenze. Rozhodli jsme se tedy zavést „minirecenze“ se zhodnocením těch nejdůležitějších prvků daného zařízení. Jsou rychlejší na vytvoření, kratší na přečtení… a přitom v nich snad najdete vše podstatné.

Skládací Bluetooth klávesnice Jelly Comb

I když se to ze snímků nemusí tak jevit, tělo klávesnice je velmi tvrdé, v pantech pevné a hodně odolné proti poškrábání či prasknutí. Člověk tedy nemá strach, že by zařízení utrpělo nějakou újmu třeba v batohu nebo rovnou v kapse. Všechno hezky lícuje a zapadá a po designové stránce jde o opravdu povedený kousek. Největším lákadlem je pochopitelně skládání, díky kterému má klávesnice při rozložením stavu cca 30 x 10 centimetrů, přičemž složená zabírá jen polovinu.

Kvůli jednomu z pantů muselo na levé straně ustoupit pár znaků, ale dá se na to velmi rychle zvyknout. Klávesy jsou mechanické (pružinové) a kladou příjemný odpor. Zdvih je cca jeden milimetr, což je u tak kompaktní konstrukce pochopitelné. K dispozici jsou kromě běžných kláves také tlačítka pro ovládání médií nebo funkce pro práci s dokumenty. Na pravém křídle by klidně mohly být numerické klávesy, nicméně výrobce sem raději dal touchpad, což je skvělá volba. Funguje bezvadně, i když mu bohužel chybí tlačítka.

Jelly Comb skládací klávesnice

Kromě samotných tlačítek a touchpadu na této Jelly Comb klávesnici najdeme tři LED světýlka (upozornění na nízký stav nabití baterie, Bluetooth připojení či párování a Caps Lock), ON/OFF přepínač (skvělá věc, nemusíte čekat na automatické softwarové dopojení a šetříte energii), párovací Bluetooth tlačítko a microUSB konektor. Zařízení jde připojit k Windows, Androidu i iOS, ale u posledního jmenovaného není u tohoto modelu zajištěna kompletní funkčnost. Lze přitom využít jak Bluetooth, tak i kabelové připojení, což je fajn.

Párování je celkem snadné a vyžaduje opsání číselné kombinace z obrazovky a stisknutí Enteru. Jen je potřeba myslet na to, že číslice se píšou se stisknutým Shiftem. Klávesnice se v mém případě v pohodě dorozuměla jak s Windows počítačem, tak i s mobilem Samsung Galaxy S21 Ultra (včetně ovládání prostředí DeX) a Android TV televizorem. Za celou dobu používání jsem ji nabíjel snad jen jednou a přiznám se, že už ani nevím, po jak dlouhé době. Výrobce uvádí zhruba 40 hodin běžného používání a až 560 hodin v pohotovostním režimu.

Myslím, že hlavně s mobilem disponujícím systémem DeX a telkou (či jiným zařízením s Android TV, což může být třeba i mobilní dongle) má skládací Bluetooth klávesnice Jelly Comb potenciál posloužit nejlépe. U televize s ní například zapomenete na otravné zadávání delších textů pomocí směrových šipek, i když počítat s tím musí i samotná aplikace. Například HBO GO odmítalo znaky přijímat.

U většiny zařízení je potřeba v systému přepnout rozložení na české QWERTZ, poněvadž produkt počítá s anglickým standardem QWERTY. Taky je potřeba počítat s tím, že česká písmenka klávesnice sice zná, ale fyzicky na ní vidět nejsou. S tím se buď musíte sžít, nebo si pořídit nálepky.

Tohoto šikovného pomocníka můžete sehnat na několika místech včetně portálů eBay, Amazon a v neposlední řadě AliExpress, odkud ji máme my. Stojí kolem šesti až sedmi stovek, ale můžete narazit i na akční cenu. Bez značky Jelly Comb případně najdete téměř stejnou klávesnici i v několika českých obchodech. Nicméně o několik stovek dráž.

Klady

+ kvalitní zpracování
+ skladnost
+ přítomnost touchpadu
+ dlouhá výdrž
+ cena

Zápory

– touchpad nemá tlačítka
– složitější zadávání českých znaků

K čemu byste tuto klávesnici využili?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)