Nebezpečný Adware z Google Play zahltí telefon reklamou. Lidé jej stáhli na více než 150 milionů zařízení

adware google play simbad

Bezpečnostní skupina Check Point Research informovala o nebezpečném adware s názvem SimBad, který byl objeven v 206 aplikacích na Google Play. Tyto aplikace byly celkově staženy na více než 150 milionů zařízení. V tuto chvíli už Google všechny infikované aplikace z obchodu Play odstranil, nicméně na zařízeních uživatelů zůstávají stále, dokud je ručně neodinstalují.

SimBad je nebezpečný adware, který se nacházel hlavně v hrách

Adware naštěstí není tak nebezpečný jako malware nebo spyware. Zjednodušeně řečeno se jedná v podstatě o aplikace s reklamou. Každopádně ne takovou, jakou znáte z normálních aplikací a her, ale mnohem agresivnější. Může například neustále vyskakovat okno s reklamou, v notifikační liště se vám začnou zobrazovat reklamy, na pozadí bude otevírat stránky s reklamou apod.

adware simbad

A co hůř, zrovna SimBad má podle Checkpointu připravenou infrastrukturu k tomu, aby se proměnil na něco horšího, co by mohlo uživatelům škodit více. Odstranit se dá naštěstí ze seznamu aplikací v nastavení. SimBad se nazývá podle toho, že většina aplikací, ve kterých se objevil jsou simulátory.

Nejstahovanější aplikací byl Snow Heavy Excavator Simulator s deseti miliony stažení. Několik dalších aplikací či her pak mělo na Google Play více než 5 milionů stažení, mezi nimi byl například Fire Truck Emergency Driver, Ambulance Rescue Driving a Car Parking Challenge. Kompletní seznam aplikací a her zde nebudeme vypisovat, protože je opravdu dlouhý. Najdete jej na stránkách checkpoint.com, kde se v závěru nachází kompletní výpis včetně názvu APK balíčku.

Setkali jste se někdy s adware a agresivní reklamou na telefonu?

Zdroj: checkpoint.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)