Shoka Bell: chytrý zvonek pro cyklisty, který umí troubit i navigovat

shoka_bell_ico

Být slyšen, být viděn, jezdit bezpečně a najít cestu k cíli – to jsou hlavní argumenty, proč by si cyklisté měli pořídit chytrý zvonek Shoka Bell.

Zvonek je nesporně jedním z důležitých bezpečnostních prvků cyklistické výbavy. Napadlo by vás na něm něco měnit? Autory projektu Shoka Bell to opravdu napadlo a přišli se zvonkem, který varuje chodce i řidiče různými tóny. To ale není všechno – tento zvonek totiž funguje také jako alarm proti krádeži, pomůže s navigací a sleduje dosažené sportovní výkony.

Chytrý zvonek Shoka Bell Chytrý zvonek Shoka Bell

Podívejme se na hlavní vlastnosti a funkce v bodech:

  • Zvonek
  • Navigace
  • Přední světlo
  • Alarm proti ukradení
  • Výdrž na baterii 200 hodin
  • A mnohem více
Slibované vlastnosti a funkce Slibované vlastnosti a funkce

Zvonek

Funkce zvonku Funkce zvonku

Shoka Bell obsahuje osm různých zvuků, které lze volit pomocí intuitivního joysticku. Můžete tak třeba zatroubit na auto, zdvořile cinknout chodce, nebo dokonce nahrát svůj vlastní zvuk (napadá nás: co třeba policejní siréna? :) ). Zvonek automaticky přizpůsobuje hlasitost okolnímu hluku, takže budete vždy dobře slyšet. Údajně může být až dvakrát hlasitější než běžné zvonky. V aplikaci pro chytré telefony si navíc můžete vytvořit vlastní vyzvánění a stahovat další zvuky zdarma.

Možnost změny zvonění Možnost změny zvonění

Navigace

Funkce navigace Funkce navigace

Na kole se jezdí z nejrůznějších důvodů – počínaje běžným dojížděním do/z práce a obchodu, až po snahu o co možná nejlepší sportovní výsledky. Ať už jde o nutnost, zábavu či zdraví, může se vám hodit bezpečná a pohodlná navigace. Shoka Bell lze přes Bluetooth propojit s chytrým telefonem a zadat cíl cesty. Zvonek vám pak bude podávat instrukce v podobě svítících šipek, takže se nemusíte dívat na displej telefonu či navigace. Navíc umí také varovat před rušnými a nebezpečnými křižovatkami nebo upozornit na přátele v blízkém okolí.

Ukázka navigace v praxi Ukázka navigace v praxi

Přední světlo

Funkce předního světla Funkce předního světla

Součástí zvonku je také účinné přední světlo. To je navrženo speciálně pro použití města, disponuje 8 LEDkami, díky kterým si vás ostatní všimnou, aniž byste oslepovali ostatní cyklisty nebo řidiče. Intenzita svícení se automaticky přizpůsobuje okolnímu světlu, takže budete vždy vidět i viditelní.

Přední světlo s osmi LED Přední světlo s osmi LED

Alarm proti ukradení

Funikce alarmu proti odcizení Funkce alarmu proti odcizení

Zatímco v autech je alarm víceméně běžnou záležitostí, v případě kol patří tato výbava spíše k raritám. Shoka Bell v sobě integruje i funkci pohybového alarmu. Funguje to následovně: držák, který zůstává upevněný na řidítkách, funguje jako snímač pohybu. Když detekuje pohyb, upozorní vás až na vzdálenost 250 metrů skrze Bluetooth přes zvonek, který budete mít u sebe.

Takto funguje alarm Takto funguje alarm

Aplikace pro telefony a plány do budoucna

Jak již v textu zaznělo, chytrý zvonek samozřejmě spolupracuje s aplikací v chytrém telefonu. Ta bude k dispozici pro platformy Android a iOS. Nabídne sledování a záznam jízd (vzdálenost, čas, ušetřené emise CO2), vedení cyklistického deníku, umožní nalézt kamarády v okolí a jejich oblíbené trasy. Kromě toho budete moci pomocí aplikace stahovat z Internetu a nahrávat do zvonku další vyzvánění, případně najít zaparkované kolo.

Aplikace pro telefony Aplikace pro telefony

Autoři mají poměrně zajímavé nápady do budoucnosti. Patří k nim například možnost přijímat hovory či používání zařízení jako dálkového Bluetooth ovladače.

Kdy, kde a za kolik Shoka Bell pořídíte?

Zatím se jedná o projekt, na jehož financování autoři shánějí peníze na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Z původně požadovaných 75 000 dolarů se jim povedlo dostat od sponzorů na částku 126 551 dolarů, takže by nic nemělo bránit úspěšnému dokončení a zahájení výroby.

https://www.youtube.com/watch?v=bImbjv7DtGk

Pokud chcete být mezi prvními, kdo se bude moci pochlubit chytrým zvonkem, můžete se přidat ke sponzorům. K dispozici je ještě několik posledních kusů za 99 dolarů (asi 2400 Kč) a dalších 1500 kousků hodlají autoři nabídnout za 119 dolarů (cca 2900 Kč). Do Česka však počítejte s poštovným ve výši 10 dolarů (asi 240 Kč).

Pět barevných provedení Pět barevných provedení

Zvonek bude k dispozici v pěti barevných variantách a zahájení dodávek je plánováno na březen 2017.

Zdroj: kickstarter.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)