Návod: Jak přes mobil vyplnit sčítání lidu, domů a bytů 2021?

Sčítání 2021 přes mobil

Přesně v sobotu 27. března odstartuje online část letošního sčítání lidu, domů a bytů aneb Sčítání 2021. Opět po deseti letech se skrze něj Český statistický úřad postará o shromáždění a následnou interpretaci důležitých údajů o fyzických osobách, domácnostech, bytovém a domovním fondu na území celé ČR. Sběr dat přes internet, což je nejrychlejší a nejjednodušší možnost i díky našeptávání formuláře, proběhne od 27. března do 9. dubna. Pokud občané tuto příležitost propásnou, budou muset vepsat údaje do papírových vzorů. V rámci online Sčítání 2021 existují také možnosti, jak požadované údaje vyplnit přes mobil. Pojďme se na jednotlivé postupy podívat…

Změna termínů

Kvůli technickým potížím byly původní termíny posunuty. Pro elektronické i papírové sčítání nejprve do 11. května. Pak ještě znovu, abyste se případně mohli vyhnout pokutě.

Sčítání21
Sčítání21

Jak vyplnit Sčítání 2021 přes mobil?

Pokud vlastníte chytrý telefon či tablet a hodláte ho využít, máte dvě možnosti vyplnění. Tou první je stáhnutí speciální mobilní aplikace pro Android či iOS a údaje zadat do ní. V den spuštění online sčítání, tedy v sobotu 27. března, se v ní objeví formulář. Ten bude identický s tím, který bude běžně dostupný i na stránce www.scitani.cz.

Oficiální web letošního sčítání je zároveň druhou variantou, která se dá z mobilního zařízení využít. Je vyladěný i pro menší displeje (tzv. responzivní) a Český statistický úřad jej dokonce přímo doporučuje. Pokud se vydáte formulář do aplikace či na web hned teď hledat, tak upozorníme, že před spuštěním online sčítání se v nich ještě nenachází.

Aplikace vyžaduje Služby Google Play

Android verze aplikace Sčítání 2021 vyžaduje balíček Google Mobile Services, který není k dispozici například v některých novějších Huawei či Honor telefonech. V nich je tedy nutné použít formulář v prohlížeči.

Co dalšího byste měli o sčítání vědět?

  • Oficiální nápověda: K elektronickému formuláři existuje uživatelská příručka, která občany provede jednotlivými položkami. Je velmi podrobná a obsahuje 69 stran. Pokud si nebudete vědět rady, nebo si chcete být u vyplňování skutečně jistí správností a formáty jednotlivých údajů, rozhodně doporučujeme ji využít.

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

  • Důvod sčítání: Sčítání 2021 je zdrojem unikátních informací o životě v naší zemi. Získaná data mohou pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe, například při řešení nedostatku volných bytů, nabídky vzdělávání v místech, kde chybějí potřebné profese, nebo zavedení vlakových a autobusových spojů. Pomáhají při zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při tvorbě protipovodňových opatření i hasičům při jejich zásazích. Jaké jsou přesně přínosy?
průběh sčítání
  • Je to povinné: Sečíst se musí každý občan a cizinec, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů. Formulář musíte vyplnit i v případě, že vám byl udělen azyl nebo jste na našem území pobývali o půlnoci z 26. na 27. března. Za nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, jej může vyplnit jiný dospělý člen domácnosti. Sčítání se netýká cizinců, kteří jsou zde na dobu kratší než 90 dnů (například turisté), a zahraničních diplomatů. Jaké jsou další výjimky a povinnosti?

Další informace o Sčítání 2021 nejen přes mobil hledejte na webu www.scitani.cz.

Jakou formu sčítání využijete?

Za dodání exkluzivních podkladů a informací děkujeme Českému statistickému úřadu.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)