Konkurent Androidu Sailfish OS poběží na telefonech Sony Xperia

sailfish-os-sony-xperia-ico

Finská společnost Jolla v pondělí na veletrhu Mobile World Congress oznámila, že její otevřený operační systém Sailfish OS v dohledné době oficiálně zamíří na zařízení Sony Xperia. Firma s japonským výrobcem spolupracuje na programu “Open Devices”. První port systému, založený na Linuxu, běží na telefonu Xperia X, který lze vidět na právě probíhající barcelonské výstavě.

MWC 2017 | JOLLA & SONY (Sailfish OS 2.1) | L’anteprima di GizBlog.it

MWC 2017 | JOLLA & SONY (Sailfish OS 2.1) | L'anteprima di GizBlog.it

K ostrému vypuštění Sailfish OS na telefonech Sony Xperia by mělo dojít v průběhu druhého čtvrtletí roku 2017, tedy nejpozději do konce června. Není náhodou, že si Jolla vybrala právě Sony, neboť tato značka měla vždy chvályhodnou politiku otevřených zařízení. Spolupráce je v tomto směru dalším důkazem. Spojení představuje novou příležitost pro partnery a komunitu kolem tohoto alternativního operačního systému.

Sailfish OS na telefonech Sony

Sami Pienimäki, generální ředitel společnosti Jolla, komentoval: “Sony Mobile si po celém světě získala důvěru svou prémiovou značkou a kvalitou. Věříme, že zařízení Xperia jsou pro mnohé zákazníky a členy komunity skvělou volbou. Jsme rádi, že spolu se společností Sony Mobile můžeme poskytovat našim zákazníkům hardwarové řešení a nabídnout komunitě zařízení, která navážou na Jolla C z loňského roku.”

Konkurent Androidu Sailfish OS Konkurent Androidu Sailfish OS

V další zprávě pak Jolla zveřejnila informace o podpisu dohody s nejmenovaným čínským konsorciem. Cílem má být lokální operační systém, založený na Sailfish OS, určený speciálně pro čínský trh. Toto konsorcium hodlá investovat do dalšího rozvoje tohoto produktu 250 milionů amerických dolarů. Informace přichází jen pár měsíců poté, co se Jolla Sailfish stala prvním mobilním operačním systémem, který získal certifikaci pro vládní využití v Rusku.

Obě informace dohromady naznačují, že telefony Sony Xperia by mohly být brzy oficiálními vlajkovými loděmi Sailfish OS. Jejich cílem bude stát se životaschopným konkurentem Androidu, a to zejména na velkých trzích v Rusku a Číně. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine, a zda tato alternativa alespoň mírně naruší dominantní pozici Androidu.

Stejně jako Android je i Sailfish OS založený na vlastním linuxovém jádře. Na rozdíl od dalších alternativních operačních systémů těží z kompatibility s aplikacemi pro Android. Tím se liší od dosavadních neúspěšných alternativ, jako je třeba Mozilla Firefox OS. Jolla v minulosti vydala několik zařízení s tímto systémem, ale nyní nenabízí žádné smartphony na své platformě.

Myslíte, že má Sailfish OS po spojení se Sony větší šanci uspět?

Zdroje: xperiablog.netjolla.comandroidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)