Google kvůli politice ukazuje v různých zemích různé mapy. Věděli jste to?

Google různé politické Mapy

Válečné a politicky vyhrocené stavy mají občas zajímavý přesah do světa informačních technologií. Vzpomenout můžeme například nedávný zákaz Wikipedie v Turecku (naštěstí zase zrušený). Nebo obecnou cenzuru internetu v některých zemích. O konfliktech Facebooku s různými vládami ani nemluvě. Občas ale aplikují omezení samy technologické firmy. Třeba jen proto aby nepřilévaly olej do ohně. Takovým příkladem jsou i politické mapy světa v podání společnosti Google. Její nástroj například různě pracuje s územím Krymu.

Google politické Mapy Kašmír

Zatímco třeba v USA a ve velkém zbytku světa se tento aktuálně exponovaný poloostrov zobrazuje jako nezávislé území, v Rusku byste jej v mapách viděli pod jeho nadvládou. Google Mapy i Apple Mapy se tak snaží nejen na tomto místě trochu uhlazovat politické konflikty. Dalšími příklady jsou třeba Kašmír (70 let o něj bojuje Indie a Pákistán) nebo Japonské moře (pro Jihokorejce zásadně Východní moře). Google jde v této oblasti ještě dál a přesně pro tyto případy najímá i specialisty na lokální politické nesrovnalosti.

Google politické Mapy Japonské moře

Společnost dokonce spolupracuje také se speciální Skupinou pro geografická jména Organizace spojených národů (United Nations Group of Experts on Geographical Names – UNGEGN). „V otázkách sporných regionů a hranic zůstáváme neutrální. Vynakládáme veškeré úsilí, abychom objektivně zobrazili spor na našich mapách přerušovanou šedou hranicí. V zemích, kde máme místní verze Map, se při zobrazování názvů a ohraničení řídíme místními zákony,“ přiblížil citlivé politické záměry firmy Ethan Russell, ředitel produktového managementu pro Mapy Google.

Tušili jste, že jsou z těchto důvodů mapy v různých verzích?

Zdroj: CNET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)