Rudý návod: Jak si nastavit dualSIM telefon

xperia-tipo-dual-message-madefor2sims-460×280

Uvažujete o telefonu se dvěma SIM  kartami, či už jeden takový máte, ale nevíte si rady jak jej správně nastavit? V dnešním návodu si ukážeme, jak nastavit obě SIM karty tak, aby pracovaly přesně podle vašich představ a zodpovíme často kladené dotazy ohledně toho, jak vlastně přesně funguje režim dualSIM standby, který s nejvyšší pravděpodobností je právě ve vašem telefonu.

 

Nejdříve tedy krátké opakování základního rozdělení dualSIM telefonů pro ty, kteří nečetli předchozí díly Rudého Androida:

  • dualSIM Shift – telefon má dva SIM sloty, ručně přepínáte ze SIM1 na SIM2.
  • dualSIM Standby – obě SIM standardně čekají v nečinosti na hovor, v případě přijmutí hovoru na SIM1, přestává být SIM2 aktivní
  • dualSIM dual standby – nejčastější případ v současnosti. Obě SIM aktivní při nečinnosti, v případě přijetí hovoru na SIM1 se SIM2 přepíná do no-service módu (např. jako byste jeli metrem).
  • dualSIM full active (někdy označováno jen active) – obě SIM aktivní i při hovorech. Můžete v reálné čase přepínat mezi dvěma hovory na SIM1 a SIM2. Zajímavé telefony: HTC T523w,  ZTE U960
  • dualSIM dual talk – ano, jedná se přesně o to, co vám vytanulo jako první na mysli. Dva hovory na jednom přístroji současně. SIM1 a SIM2 musí být samozřejmě od různých operátorů, abyste mohli mluvit s dvěma přáteli najednou. Zajímavý přístroj: LG GX500

DualSIM standby

Zaměřme se tedy na režim dualSIM standby, který je nejčastější variantou. Má slot pro SIM1, která podporuje hlasové služby přes GSM (2G) a WCDMA (3G) a slot npro SIM2, která podporuje pouze GSM (2G). Není tedy možné využívat 3G připojení na obou SIM kartách (bez toho, abyste je museli přehazovat mezi sloty, což je dosti nepraktické).

Slot pro SIM kartu s podporou 3G je označen písmenem “W” (u některých nových telefonů je však již explicitně uvedeno 2G + 3G), slot pouze pro 2G je označen písmenem „G“. Pokud tedy na webu narazíte na specifikaci čínského telefonu s označením W+G / G+G, již víte co to znamená – dualSIM standby telefon podporující jednu SIM s 3G i 2G připojením a jednu SIM pouze s 2G.

Pozn.: Setkal jsem se s tím, ze mnoho uživatelů se často domnívá, že na SIM2, která je ve slotu, který nepodporuje 3G nemůžou stahovat data. Nezapomínejte, že EDGE je jen dalším vývojovým stupněm v technologii GSM, funguje na 2G. Stahovat data tedy můžete (pokud to máte povoleno od operátora), jen nesmírně pomalu.

Když telefon zapnete a zadáte pin k oběma SIM kartám, budou obě aktivní. V momentě, kdy vám někdo zavolá na SIM1, tak se SIM2 automaticky odpojí a bude ve standby režimu. Pokud vám v tu chvíli někdo bude volat, uslyší pravděpodobně hlášku operátora, že účastník je dočasně odpojen z provozu. Obdržíte poté od operátora SMS o zmeškaném hovoru. Tento problém nemají telefony dualSIM full active, kterých je však na trhu jako šafránu (v ČR neoficiálně dostupný HTC T523w).

Tip:

Velmi jednoduchý trik, jak se zbavit této limitace standby režimu je přesměrovat si SIM2 na SIM1. Poté, pokud budete hovořit na SIM1 a někdo vám zrovna zavolá na SIM2, budete upozorněn na čekající hovor, na který budete moci přepnout na displeji vašeho telefonu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud voláte s jednou SIM, druhá se odpojí. Jak je to ale v případě 3G datových přenosů? Zaznamenal jsem případy, kdy v momentě aktivních dat na SIM1 byla SIM2 neaktivní, nicméně standardní dual standby režim umožňuje obě SIM karty aktivní i při datových přenosech, jinými slovy pokud na SIM1 stahujete přes 3G, SIM2 to neovlivní a bude i nadále dostupná.

Prakticky

Pojďme se tedy podívat na praktickou stránku, kde a jak co nastavit. V nastavení klikněte na položku Správa SIM, kde uvidíte obě vaše SIM a jejich nastavení. Můžete zde některou ze SIM zcela vypnout (odpojit) nebo znovu zapnout. Pokud na jednu ze SIM kliknete, zobrazí se vám několik možností. Především můžete spravovat to, pod jakým jménem se vám bude SIM zobrazovat, její barevné označení a můžete si pro informaci přidat telefonní číslo SIM (jen pro interní účely).

shot_000008 Možnosti personifikace SIM karty

 

Dále máte čtyři možnosti:

  • Hlasové volání
  • Video hovor
  • Zasílání zpráv
  • Datové připojení

U každé si můžete nastavit, která ze SIM se bude implicitně používat pro tuto službu. Lze též nastavit, aby se telefon před samotnou akcí (poslání sms, volání, připojení) dotázal, kterou SIM použít. Poslední možností je pak nastavení chování při roamingu. Nutno podotknout, že dualSIM manažer toto zvládá poměrně inteligentně  a pokud máte jednu SIM zahraniční a jednu domácí, upozorní vás pokud byste chtěli volat z té, kde byste to měl dražší.

 

shot_000009 Nastavení implicitního chování pro každou SIM

 

U některých telefonů je dokonce možné si nastavit implicitní nastavení, kterou SIM používat, pro každý kontakt zvlášť. Na telefonu, který jsem použil pro demonstraci (Lenovo P770), toto možné není, nicméně třeba na UMI X1 by toto být možné mělo. Nepodařilo se mi objevit žádný seznam či příznak podle čeho určit zda toto telefon umí, nezbývá tedy než vyzkoušet, můžete se poté opět podělit v komentářích.

 

shot_000012 V pravém dolním rohu každé zprávy je zobrazeno, jaká SIM byla pro tuto akci použita. To samé u hovorů.

Samozřejmě, že u všech výpisů hovorů a SMS zpráv se vám zobrazuje, jaká SIM byla pro tento hovor/sms použita. Zároveň můžete velmi pohodlně v před každým hovorem stáhnout horní notifikační lištu dolů a změnit používanou SIM.

Závěrem

Spravovat dualSIM telefon je jednoduché, manažer SIM karet je poměrně funkční a až na pár drobností budete s používáním více SIM karet v jednom telefonu spokojeni. Je škoda, že Android nativně nepodporuje více SIM karet, jakákoli vylepšení tedy leží jen na bedrech výrobců a jejich vývojářských týmů.

Jiří Opletal
O Autorovi - Jiří Opletal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (43)