Rok 2015? GPS a eCall v každém autě

vehicle_tracking

Technologickým vývojem neprochází pouze telefony, ale také auta, která během následujících dvou let doznají nejspíše velkých změn. Na podzim tohoto roku se má totiž začít objevovat systém Android v autech a výrazně tak vylepšit a ulehčit ovládání auta nebo konektivitu s vaším telefonem. Tato chytrá auta v roce 2015 obohatí ještě systém eCall, který obsahuje GPS přijímač, a výrazně tak přispěje k záchraně lidských životů při dopravních nehodách.

bmwecall

Systém eCall dokáže detekovat poruchu auta nebo dopravní nehodu a okamžitě zavolat na linku 112 a přivolat pomoc. Zároveň díky GPS satelitům dokáže odeslat podrobné informace o vaší poloze. Díky tomuto systému by se mohlo zachránit ročně až o 2500 životů a zrychlit zásah záchranné služby o 40 % ve městech a 50 % mimo něj. V autech bude také k dispozici manuální tlačítko na přivolání první pomoci a několik senzorů, které budou rozmístěny v určitých částech vozidla, aby se tak mohla detekovat případná porucha. Značka BMW již tuto službu využívá, a tak se můžete podívat na rozmístění senzorů.

Evropskému parlamentu trvalo přes rok, než tento bezpečnostní prvek schválil, a to údajně kvůli možnosti útoků hackerů na tento systém nebo jeho zneužití ke sledování. Evropský parlament ale nyní upozornil na to, že se systém eCall aktivuje pouze v případě potíží (nejspíše GSM část, která je napadnutelná) a nikoliv po celou dobu jízdy a útok hackerů je tím pádem též vyloučen.

eCall systém se bude tedy od roku 2015 nacházet v každém novém autě, jehož cena tím vzroste maximálně o cirka 23 000 Kč. Starší vozidla vyrobená před rokem 2015 tento systém obsahovat nemusí, avšak jeho možnost dodatečného namontování by měla bez problémů fungovat. Uvidíme, zda v budoucnu nedojde k propojení této služby s Androidem a bezpečnost se tak neposune zase o kus dál.

ecall_v_praxi

Zdroj: europa

Jan Tipmann
O Autorovi - Jan Tipmann

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (0)