Robomow RC312: Poseká, pohnojí a kámoší se s Androidem (recenze)

Robomow RC312 – recenze – náhleďák

I když to může působit zvláštním dojmem, s Androidem se umí bavit i zahradní sekačka. Samozřejmě nemyslíme úplně obyčejnou sekačku, ale chytrou sekačku Robomow RC312. V redakci jsme totiž dostali výzvu, kterou jsme se rozhodli přijmout. Tři týdny jsme nechali sekačku “trajdat” po zahradě, a nyní již víme, jak si v našem testu vedla.

Robomow RC312: Když sekání trávy můžete pustit z hlavy

Robomow RC312 – Chytrá robotická sekačka

Robomow RC312 - Chytrá robotická sekačka

Design a konstrukce

Když jsme onu výzvu k recenzi sekačky dostali, nějak jsme si nedovedli představit, jak vlastně taková sekačka vypadá. Nakonec dorazila velká žlutá krabice, ve které byl precizně zabalen o něco menší zelený „bobík“. Tělo sekačky Robomow RC312 je vyrobeno celé z plastů. Vrchní kapota je z tvrdšího zeleného plastu, spodní podvozková část je z o něco měkčího černého plastu. Barvy i celkový vzhled podporují tvary a barvy přírody, což je ocenitelná vlastnost.

Robomow RC312 - z boku 1

V přední části sekačky se nachází štěrbina, která souží jako nabíjecí konektor. Možná se ptáte, proč je nabíjecí konektor tolik rozměrný. Odpověď je přitom jednoduchá. Stejně jako chytré vysavače, se i chytrá sekačka parkuje do nabíjecí stanice sama. Ve venkovním terénu je ale možnost, že se do nabíjecí stanice netrefí mnohem vyšší. Výrobce proto přišel s tímto pomocným systémem, který zajišťuje snadnější najetí sekačky na konektory v nabíjecí stanici. U vysavače bychom asi takový velký otvor nechtěli, ale u sekačky to celkový vzhled ani funkčnost nijak nepoškozuje.

Robomow RC312 - zepředu 1

Na vrchní části sekačky je k vidění menší LCD displej. Ten na první pohled zobrazuje čas a den v týdnu, přesto je ale velmi důležitým prvkem sekačky. Veškeré možné nastavení sekačky je totiž možné provést přímo na sekačce, bez nutnosti připojení smartphonu. Vzhledem k tomu, že se ale vše ovládá na drobném displeji s pomocí gumových tlačítek pod ním, řekněme, že použití smartphonu (přinejmenším k nastavení sekačky) je mnohokrát pohodlnější a snazší. Dále pod displejem nalezneme „cosi“, co vypadá jako nějaké dva kontakty jakéhosi konektoru. Kdepak, žádný konektor to není, je to čidlo vlhkosti. Sekačce za běžných okolností voda příliš nevadí, snese i velký déšť (pokud ji neodplaví), ale pokud bude okolní vlhkost vzduchu přesahovat nastavenou hodnotu, sekat ji nedonutíte. To především z bezpečnostních důvodů, protože sekačka je přece jen plná elektrických součástek, ale také ze stejných důvodů, jako proč se obvykle tráva neseče po dešti.

Robomow RC312 - displej

Na vrchní straně sekačky Robomow RC312 najdeme nakonec také již zmíněná gumová tlačítka s velkým červeným tlačítkem STOP uprostřed. Piktogramy na tlačítkách jsou asi celkem jasné, pokud ne, manuál k sekačce vše vysvětlí. My je vysvětlíme později, protože se s těmito piktogramy ještě setkáme.

Robomow RC312 - tlačítka

Na spodní straně sekačky konečně nacházíme to, co dělá sekačku sekačkou – sekací nože. V námi testovaném modelu se nachází jeden tříbřitý nůž s průměrem 28 cm. Nůž má kolem své rotační plochy jakýsi ochranný koš, který je ale spíše ochranou pro samotný nůž. Vedle tohoto koše pak na jedné straně nalezneme vystrčený plastový dutý kolík. Tím se šteluje výška nože a ovlivňuje se tím tedy výška sekání. Můžete kolík otáčet jen tak rukou nebo si ho nastavit nástavcem pro lepší otáčení, který je součástí balení sekačky Robomow RC312.

Robomow RC312 - nůž

Mimochodem, abyste věděli, jak vysokou trávu budete při nastavené výšce mít, na jednom z boků sekačky je umístěné kolečko, které se otáčí se změnami výšky nožů a ukazuje výšku posekané trávy v milimetrech.

Robomow RC312 - ukazatel nastavené výšky sečení

V zadní části již nenajdeme žádné funkční prvky, tedy kromě dvojice zadních koleček. I zadní strana sekačky Robomow RC312 je ale důležitá. Nachází se zde totiž nalepený štítek, s čárovým a číselným kódem, který slouží k párování s mobilní aplikací. Bez tohoto štítku byste jednoduše sekačku s aplikací nespárovali.

Robomow RC312 - zezadu

Instalace sekačky není pro lenochy

Pokud jde o instalaci samotné sekačky, můžete zvolit ze dvou možností. Buď vsadíte na svůj šestý smysl a věříte si natolik, že se rozhodnete o instalaci se postarat sám nebo při objednání sekačky necháte instalaci na zahradě provést proškoleným technikem přímo od prodávající firmy. My jsme zvolili druhou možnost, přičemž jsme mohli vidět, jak se instalace správně provádí.

V první řadě je nutné se rozhodnout, kam chcete umístit nabíjecí stanici. Ta by měla být někde, kde nebude překážet a pokud je to jen trochu možné, ideálně aby byla zakrytá buď střechou, nebo větvemi stromu. Poté je třeba si rozmyslet, kde potřebujete, aby sekačka sekala. Asi je vám jasné, že pokud máte zahradu rozdělenou na několik segmentů, z nich některé jsou vyvýšené, bude to pro sekačku poněkud obtížnější. Ne vždy ale nemožné. Sekačka umí pracovat s jedním hlavním segmentem (zónou) a třemi podřazenými segmenty, mezi kterými bude samovolně přejíždět.

Robomow RC312 - z boku a zepředu 3

 

Všude zelené dráty

Každý segment (a to v případě jediného) musí být vymezen drátem, jehož několik set metrů je součástí balení. Drát se zapojí nejprve do nabíjecí stanice a pak se pomocí plastových kolíků (opět v balení) zatluče do země. Až drátem obemknete celý segment, ve kterém má sekačka Robomow RC312 řádit, dojdete s ním zpět k nabíjecí stanici, kde drát opět zapojíte do připraveného konektoru. Drátem prochází indukovaný proud, který pak sekačce říká, zda je uvnitř segmentu či venku z něj. Také právě díky tomuto drátu sekačka správně trefí do nabíjecí stanice, protože při zajíždění do ní jede právě přímo po drátu.

Robomow RC312 - z boku a zezadu 1

 

Více segmentů a ostrůvky

Samozřejmě není nutné, aby sekačka sekala jen jediný segment. Pokud jsou části vaší zahrady v jedné rovině, je možné vymezit pro sekačku přesná místa, po kterých bude přejíždět mezi jednotlivými segmenty. Stejně tak je docela pravděpodobné, že máte na zahradě nějaké ostrůvky nebo stromky, u kterých chcete nechat trávu o něco vyšší a vysekanou kolem dokola. I toho se dá se zmíněným zelených drátem dosáhnout. Ani jednu z těchto možností jsme ale bohužel během recenze nevyzkoušeli. Zahrada, na které sekačka odváděla svou testovací práci, byla utvořená z jediného segmentu, takže praktickou zkušenost nemáme.

Robomow RC312 - zepředu 2

 

Co ještě k instalaci můžeme dodat, je fakt, že pokud si na instalaci věříte, nemusíte se nijak obávat. Všechny důležité informace o tom, jak má být kabel zapojen a o tom, jak se dělají ostrůvky či přejezdy, se dočtete ve velmi obsáhlém manuálu, který je samozřejmě i v češtině. Abychom se přiznali, po dlouhé době jsme nad návodem strávili několik hodin čtení. Je opravdu obsáhlý a plný informací, které se budou hodit každému, kdo si robotickou sekačku Robomow RC312 pořídí.

Co všechno vlastně umí?

Možná jste čekali, že sekačka je tu od toho, aby sekala trávu. No samozřejmě, to je její prvotní vlastnost. Ale co když k tomu přidáte několik možností, funkcí a schopností? Dalo by se říci, že cokoli kolem sekání zahrady vás teď může napadnout, tak sekačka Robomow RC312 nejspíš splňuje. Začněme jednoduše. Je to sekačka, a jak jsme již řekli, jejím prvotním účelem je sekání trávy. Vy si samozřejmě můžete nastavit výšku posekané trávy, a to od 15 mm do 60 mm. Jak se výška sekání nastavuje jsme si již řekli v kapitole o vzhledu a zpracování.

Robomow RC312

Robomow RC312

8.0
  • Rozměry 63 x 46 x 21cm
  • Hmotnost 11,4 kg
  • Konektivita Bluetooth
  • Baterie 3 Ah, 26 V
  • Zvýšená ochrana proti vodě, prachu a špíně

Jak jsme již také zmínili, sekačka pracuje uvnitř segmentů. Samotné sekání může probíhat dvěma způsoby a vždy záleží na tom, který si zvolíte či nastavíte jako základní. Nativně je nastaveno, že sekačka nejprve vyseká vnitřek segmentu a pak zajede do nabíjecí stanice se zaparkovat a dobít. Je tu ale i druhá možnost, kdy sekačka nejprve objede hrany segmentu (po drátu) s roztočeným nožem a vyseká tedy nejprve jeho obvod, a pak teprve sjede vysekat vnitřní prostor. Samozřejmě po skončení práce opět zajede do nabíjecí stanice. Jakou variantu sečení si vyberete, záleží většinou jen a pouze na vás, co se vám více líbí nebo také na tom, jak máte provedenou instalaci drátu.

Robomow RC312 - v pohybu

Zajímavostí může být třeba také přítomnost teploměru. Ptáte se proč? Protože výrobce sekačky si uvědomil, že při teplotě nižší než 5°C tráva vůbec neroste a tak by bylo zcela zbytečné, aby sekačka vyjížděla sekat trávu, i když nemá jakou. Samozřejmě má sekačka Robomow RC312 více zajímavých čidel. Například pokud narazí do překážky nebo ji strčíte do cesty nohu, pohon zadních koleček pozná nepřiměřený tlak na nápravu a povolí, couvne a překážku objede. Stejně tak je přítomné i čidlo zdvihu. Pokud sekačku zvednete během sekání, okamžitě zastaví nože a začne varovně pípat.

Je to opravdu jen sekačka?

Možná teď přemýšlíte, zda Robomow RC312 umí opravdu jen sekat trávu. A přemýšlíte správně, protože sekání je jen jednou z jejích zbraní. Tou druhou, je mulčování. Že nevíte, co to znamená? To je jednoduché, vysvětlíme. Možná jste si již všimli, že v celé recenzi až dosud nepadla jediná zmínka o sběrném koši. Snad jste si nemysleli, že po každém sekání vezmete do rukou hrábě a půjdete hrabat trávu, že ne? Samozřejmě že na hrábě můžete zapomenout. Díky tomu, že sekačka jezdí sekat trávu v podstatě každý den (popravdě vyjíždí v dny v týdnu, které ji nastavíte, ale může to být klidně každý den), kousky posekané trávy jsou tak malé, že je okem ani nevidíte, natož abyste je hrabali. Naopak je ale necháte jen tak ležet zemi. Co se s tou posekanou trávou stane? Shnije. A co ještě se stane? Pohnojí. Tomu se říká mulčování.

Robomow RC312 - z boku a zezadu 2

Díky mulčování, tedy hnojení trávy sama sebou, získává postupem času trávník na objemu. Je tedy měkčí, hustější a zelenější, ale přesto díky dennímu sekání stále stejně vysoký od jara do podzimu. A to je popravdě asi ten největší benefit robotické sekačky Robomow. Nemusíte se starat o nic a vše je krásné. Samozřejmě nesmíte očekávat, že výsledek uvidíte po dvou týdnech. Podle výrobce se první znatelné výsledky mulčování objeví přibližně po dvou až třech měsících.

Aplikace, ovládání a konektivita

A konečně se dostáváme do kapitoly o tom, jak je sekačka Robomow RC312 chytrá, jak se kamarádí s Androidem (a nejen s ním) a jak můžete vědět o všem podstatném. V Obchodě Play se samozřejmě nachází doprovodná aplikace, kterou je třeba si stáhnout dříve, než se sekačkou uděláte cokoli jiného.

Robomow App
Robomow App

Aplikace je situovaná do tématických barev a textur, takže hned po prvním spuštění víte, že se v ní budete starat o svou zahradu. Hned v prvních krocích jste vyzváni k vybrání jazyka a země, poté k registraci pomocí e-mailu. Hned musíme vytknout fakt, že aplikace není v češtině. Když už výrobce přeložil celý obsáhlý manuál, je opravdu takový problém přeložit i aplikaci? No dobrá, jdeme na další krok, kterým je registrace sekačky. Pomocí fotoaparátu můžete naskenovat výše zmíněný čárový kód ze štítku na zadní straně sekačky nebo ručně přepsat číselný kód, který je hned pod tím čárovým. Sekačka se tak registruje přímo k vašemu účtu, takže pokud by se ji někdo pokoušel připojit k jinému účtu, nepodaří se mu to a vy bude navíc varování, že vám sekačku pravděpodobně někdo odcizil.

Po úspěšném zaregistrování přichází nejdůležitější krok, tedy připojení se k sekačce Robomow RC312 pomocí Bluetooth. Připojení není úplně nejrychlejší. Když se ale konečně sekačka připojí, dostáváme se poprvé na výchozí obrazovku aplikace, na které již vidíme některé piktogramy, které můžeme vidět na vrchní části sekačky. Je tedy na čase si vysvětlit, co který piktogram znamená.

Piktogram domečku asi vysvětlovat příliš nemusíme. Po jeho stisknutí (ať už na sekačce nebo v aplikaci) najde sekačka Robomow obvodový drát a dojede po něm do nabíjecí stanice. Piktogram, který se v aplikaci nachází vlevo a na sekačce vpravo, tedy pouze nahoru a dolu, v řadách se vinoucí šipka značí běžné sekání, které by mělo probíhat právě přibližně tak, jak šipka ukazuje. Stejný charakter má i poslední tlačítko, u kterého bychom mohli hloubat nad významem. V aplikaci je umístěné vpravo, na sekačce vlevo a značí výše zmíněné sekání nejprve po obvodu s následným sjetím do vnitřní části segmentu. 

Ve spodní části výchozí obrazovky můžeme vidět tlačítko „i“, které po stisknutí ukáže aktuální stav denního plánu. Zjistíte tak, kolik procent má již sekačka odpracovaných, kolik času zbývá do konce denního plánu, co právě sekačka dělá, jaký je stav baterie či v jakém segmentu se právě nachází.

V horní části aplikace Robomow vidíme stav baterie sekačky, zvolený nativní režim sekání a sílu signálu Bluetooth. Pokud se do aplikace podíváte v průběhu sekání, uvidíte ještě tlačítko STOP, které sekačku zastaví na místě, a pod ním uvidíte uplynulý čas od započetí sečení. Vlevo nahoře pak vidíte „hamburger menu“, které vás odkáže na nastavení.

K dispozici jsou dva druhy nastavení – nastavení sekačky a trávníku a nastavení aplikace. Nastavení aplikace je jednoduché. Zde si nastavíte změnu jazyka, smažete svůj účet anebo zvolíte, zda bude možné sdílet data o proběhlých operacích sekačky (což je vhodné pro autorizovaný servis).

Nastavení sekačky a trávníku je již značně širší. Zde si již můžete nastavit, jaké dny a hodiny má být sekačka neaktivní, jak má sekat v konkrétních segmentech zahrady, jakým stylem bude pojíždět v okolí obvodového drátu (můžete nastavit pojíždění v širší vzdálenosti od drátu, díky čemuž nevyjezdí „koleje“), dětský zámek, který zablokuje tlačítka na sekačce, citlivost senzoru vlhkosti nebo zapnout a vypnout zvukové signály, které sekačka za normálních okolností vydává, a spoustu dalších možností.

Celkově by ale aplikace zasloužila kompletně předělat. Je sice od pohledu celkem pěkná a tematicky založená, nic to ale nemění na tom, že je i pro výkonnější telefony poměrně náročná. Na redakčních telefonech Honor 6, Nexus 5X i Sony Xperia Z3 Compact sice aplikace běžela, ale na všech telefonech nám připadala, jako těžkopádný dinosaurus, který se zadýchá již při prvních krůčcích. Pomalé není jen párování se samotnou sekačkou, ale aplikace celá.

Sekačka na dálkové ovládání?

Hned na výchozí obrazovce si můžete všimnout tlačítka REMOTE. Že by se dala sekačka ovládat jako autíčko na ovládání? V podstatě ano, jen je to trochu dražší autíčko. Nicméně princip je stejný. Po stisknutí tlačítka REMOTE se zobrazí směrový ovladač, který ovládáte pohyb sekačky. Se sekačkou můžete hýbat jak je libo, klidně jen jezdit sem a tam. Pokud ale chcete během svého ježdění sekat, budete muset udělat bezpečnostní dvojhmat. Ten spočívá v podržení ikonky zámku spolu s ikonkou sekacího nože. Teprve poté se nože roztočí. Takže se sekačkou Robomow RC312 si v klidu můžete jezdit i vy sami, a navíc bez nutnosti nataženého obvodového drátu.

Robomow - Aplikace - režim dálkového ovládání

Další konektivita?

Aplikace ve vašem smartphonu se k sekačce Robomow RC312 připojuje pomocí Bluetooth. Mnozí by si mysleli, že tím veškerá konektivita končí, jenže opak je pravdou. Od letoška se totiž testovaný model sekačky pyšní zabudovaným GSM modulem, díky kterému budete vždy v obraze. Pokud například pravidelné sekání skončí s nějakým chybovým hlášením, přetrhne se obvodový drát nebo vám sekačku nedej bože někdo odcizí, vše se díky GSM modulu dozvíte okamžitě. Velice jsme tuto možnost chtěli vyzkoušet a natočit ukázkové video, ale bohužel se nám nepodařilo GSM modul zprovoznit. Nešlo ale o chybu sekačky. Na vině bylo mizerné pokrytí mobilním signálem v místě zahrady.

Výdrž na baterii

Během testu se nám jen jednou jedinkrát stalo, že jsme baterii vybili ze 100% na 5%, kdy už se sekačka s námi odmítala dále bavit. Tím neříkáme, že výdrž je kdovíjak úžasná, ale zkrátka to, že aby sekačka splnila své denní zadání, je bohatě dostačující. Baterie má kapacitu 3 Ah, napětí 26 V a je vyrobena z pro nás trochu neobvyklé chemické směsi – LiFePO4 (forma Lithiové baterie). Pokud budete hračičky, jako jsme my a budete sekačku honit po zahradě s mobilem jako dálkovým ovládáním, vydrží baterie sekačky něco málo přes hodinu aktivní práce.

Robomow RC312 - najíždění do stanice

Nabití na 90% pak trvá necelé dvě hodiny, posledních 10% trvá asi půl hodiny. Za normálního provozu sekačka seče dokud může. Jakmile baterie poklesne, sama si zajede do nabíječky. Ve chvíli kdy je nabitá, znovu vyrazí vstříc vysoké trávě, aby svůj denní plán splnila. A nespěchá, má na něj totiž celý den. V případě našeho testu měla sekačka každý den sekat 400 m² a bez problémů byla vždy připravena následující den vyrazit trávě vstříc znovu.

Robomow RC312 - v nabíjecí stanici

Závěr

Sekačka Robomow RC312 je velice příjemným nástrojem, který vám ušetří spoustu času, usnadní hromadu práce a starostí. Nejen že trávu poseče, ale zároveň ji i zmulčuje, tedy pohnojí, a tím se postará o její hezčí vzhled a hustotu. Co nás na sekačce překvapilo asi úplně nejvíce, byla její hlučnost. Sekačka je natolik tichá, že jsme se chodili dívat doslova na pár kroků, zda vůbec právě seče. Například z balkonu, odkud není přes stromy na zahradu vidět, jsme podle to hluku nemohli posoudit.

Další skvělou vlastností je přítomnost GSM modulu, díky kterému vám přijdou do telefonu ty nejdůležitější informaci o vaší sekačce. A samozřejmě také provázanost s aplikací je neocenitelným plusem. Jelikož jsme si manuál řádně prostudovali, věříme, že by se nám nakonec povedlo sekačku nastavit i pomocí tlačítek a displeje na jejím těle. Proč bychom to ale dělali, když aplikace nám přesně říká, co zapínáme a vypínáme a nemusíme se spoléhat na kódy, kterými se nastavení provádí a jejich významy.

Robomow RC312 - z boku a zepředu 1

Ve stručnosti tedy od nás odchází sekačka Robomow RC312 s velmi dobrým hodnocením. Jediné, co bychom vůbec snad mohli vytknout, je náročnější instalace, přičemž čím členitější zahradu máte, tím náročnější instalace je. V současnosti ale není možné sekačku instalovat na zahradu jiným a přitom bezpečným způsobem, takže pro to máme pochopení. Otázkou ale zůstává, kolik majitelů běžných rodinných zahrad si pořídí sekačku, jejíž cena startuje na 42000,- Kč. V každém případě nám tento stroj ušetřil obrovské množství času, což je asi ten nejdůležitější důvod k jeho pořízení.

Klady

+ GSM Modul
+ Tichý provoz
+ Spousta ušetřeného času a práce
+ Možnost nastavení neaktivního času

+ Mulčování
+ Vyjíždí jen když to má smysl
+ Sekačce nevadí šišky, větvičky ani déšť

Zápory

– Aplikace by zasloužila předělat
– Náročná instalace
– Při nejnižší pozici nože si snadno přesekne obvodový drát
– Hůře pracuje v nerovném terénu (díry v zemi a kopečky)
– Tlaková čidla pro překážky pouze v kolečkách (může přejet tlapy domácích mazlíčků)

Za zapůjčení děkujeme společnosti AMA CZECH S.R.O.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)