Roaming: Kolik zaplatíte za mobilní data a volání v zahraničí u Vodafone, O2 a T-Mobile?

Roaming - Evropa a svět

Ještě před několika lety byl roaming výsadou, kterou si mnoho cestovatelů odpustilo. Sám si pamatuji na dobu, kdy jsme z Itálie volali domů z telefonní budky (ale to už je vážně dlouho). Později nabízeli operátoři zvýhodněné balíčky, zejména co se internetu týče. A v tomto případě díky EU nemusíme za mobilní data, volání ani SMS v zahraničí platit. Tedy co se Evropy týče, v ostatních zemích jsou služby zpoplatněny, i když jejich cena výrazně klesla. Podívali jsme se, kde kolik zaplatíte, a jaké podmínky je potřeba dodržet.

Roaming v EU, mobilní data a volání do zahraničí

Pokud cestujete po Evropě, potažmo v evropském hospodářském prostoru (+ Norsku, Lichtenštejnsku a Islandu), nemusíte platit nic navíc. Volání, posílání SMS i využívání mobilních dat vás stojí stejně jako v ČR, bez dalších poplatků. Máte-li v rámci tarifu 5 GB mobilního internetu, můžete počítat se stejným objemem i v zahraničí. Statistiky operátorů ukazují, že Češi „prodatují“ o 50 % více dat a provolají o 20 % více než před pár lety.

Ve kterých zemích Evropy roaming platí

Kromě členských států Evropské unie můžete používat mobilní data, volat a SMSkovat stejně jako doma také v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Seznam zemí v EU je jednotný pro největší české operátory (Vodafone, T-Mobile, O2):

Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Reunion, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie

Pozor na omezení roamingu v EU

Vyrážíte-li na 14denní dovolenou do Španělska, Itálie aj., omezení vás trápit nemusí; pokud ale jezdíte pracovat do Německa, nemusí být česká SIM karta nejlepší volbou. Operátoři se totiž můžou bránit proti nadměrnému využívání roamingových služeb v zahraničí. Poté vám můžou po předchozím upozornění účtovat příplatky, aby pokryly vysoké náklady na spojení. Ty budete platit v případě, že jste v posledních 4 měsících více než 50 % dní v roamingové zóně a více jak polovina hovorů, SMS a mobilních dat je v ní spotřebována. Týká se to právě případů, kdy jezdíte do zahraničí za prací nebo často vyrážíte na služební cestu.

Zdarma voláte na česká i místní čísla

Roaming slouží primárně ke spojení s domovem, v našem případě tedy s Českou republikou. Ať jste ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku, Řecku nebo jinde v EU, voláte na česká čísla za stejnou cenu jako doma. Bezplatné je i volání na telefonní čísla v navštívené zemi – jste-li v Chorvatsku a chcete si rezervovat stůl v místní restauraci, máte hovor zdarma.

Zkontrolujte, jestli a jaký roaming máte zapnutý

Zatímco dříve bylo potřeba roaming aktivovat, dnes ho mají zapnuté všechny SIM (alespoň ty s tarifem). Dejte si ovšem pozor, jaký druh pro vaši SIM kartu platí. Třeba u T-Mobile mají noví zákazníci po dobu 3 měsíců nastavený roaming Start, který umožní bezplatně volat z Evropy do ČR nebo na čísla navštívené země (to v podstatě stačí). Po 3 měsících pak získáte plnohodnotný Roaming a můžete volat i do zbytku světa (pozor, že se ceny za volání liší dle ceníků operátorů).

Před odjezdem na dovolenou doporučuji zkontrolovat, jestli máte roaming opravdu zapnutý. Nejlépe to jde přes aplikaci. Já používám Vodafone a mám automaticky nastavený World Roaming. Když si pak vyberete nějakou zemi, uvidíte, za kolik voláte, posíláte SMS a čerpáte data v této konkrétní destinaci. Operátoři pak nabízí i Social Pass, Music Pass aj., které vám po uhrazení poplatku umožní využívat vybrané služby zdarma, doma i v zahraničí.

Evropa - Roaming

Pokud máte vyčerpaná data a víte, že si v zahraničí vystačíte s chatem (Messenger, WhatsApp apod.), aktivujte si Chat Pass. U Vodafone stojí 9 Kč na den nebo 99 Kč na měsíc. Jestliže plánujete cestovat a objevovat památky, přikupte si raději mobilní data. Nemáte-li v telefonu předplacený internet, můžete si koupit datové balíčky. Ty vychází pro EU v průměru na 25-30 Kč denně výměnou za 300 MB (zóna 1). Ve zbytku Evropy a zóně 2 zaplatíte 50-70 Kč denně za 300 MB, a v zóně 3 (tedy zbytek světa) je cena 180 Kč denně za 300 MB.

Roamingové zóny operátorů Vodafone, O2 a T-Mobile

Všichni operátoři mají téměř stejně rozdělený svět do tří zón. Nás zajímá při cestování po Evropské unii zóna 1, pro zbytek Evropy a svět platí zbylé zóny 2 a 3. Níže jsou odkazy na roamingové ceníky jednotlivých operátorů. V nich si můžete vyhledat, do jaké roamingové zóny patří země, kterou plánujete navštívit:

Vodafone zóny a roamingový ceník

  • Zóna 1: Evropská unie, Island, Lichtenštejnsko, Island
  • Zóna 2: Zbytek Evropy, USA, Kanada, Čína, Rusko, Egypt, Izrael
  • Zóna 3: Zbytek světa

T-Mobile zóny a roamingový ceník

  • Zóna 1: Evropská unie, Island, Lichtenštejnsko, Island
  • Zóna 2: Zbytek Evropy, Rusko, USA, Kanada, Čína, Izrael, Egypt, Palestina, Hongkong
  • Zóna 3: Zbytek světa
Roaming T-Mobile - mapa zón

O2 zóny a roamingový ceník

  • Zóna 1: Evropská unie, Island, Lichtenštejnsko, Island
  • Zóna 2: Zbytek Evropy, USA, Kanada, Čína, Rusko, Egypt, Izrael
  • Zóna 3: Zbytek světa

Roaming Vodafone v EU, ve světě a na den

Vodafone nabízí tzv. World Roaming, který dělí na EU a svět. V rámci Evropského hospodářského prostoru platí v téměř 30 zemích stejné podmínky a ceny jako v ČR. A když se chcete vydat za hranice Evropy, budou vám služby účtovány dle roamingového ceníku Vodafone. Nejlépe vychází využívání internetu, kdy v 2. zóně platíte 7,70 Kč/MB (ve třetí přes 300 Kč).

Vodafone navíc nabízí „Roaming na den“ (konkrétně na 24 hodin), takže pokud jedete do zahraničí jen na nákupy, můžete pohodlně volat o datovat jako v ČR. Zaplatíte pouze tolik, kolik doopravdy provoláte/prodatujete, případně je k dispozici předplacený balíček za 199 Kč. S ním můžete posílat SMS i volat jako doma a využít 100 MB mobilních dat.

Roaming T-Mobile v EU a ve světě

U T-Mobile funguje roaming stejně, takže v Evropské unii platíte stejné ceny jako v Česku. Máte-li tarif s neomezeným voláním (nebo volné minuty), voláte bez příplatků na česká i místní čísla. V zóně 2 má T-Mobile v rámci roamingu poměrně drahá data, za 1 MB si účtuje 61,98 Kč, v zóně 3 pak necelých 300 Kč. O něco levnější než Vodafone má pak volání i SMS mimo EU.

Roaming - T-Mobile - ceník pro zóny

Roaming O2 v EU a ve světě

V případě O2 platí pro Evropskou unii stejné podmínky, takže voláte, píšete SMS i datujete jako doma. Vyrážíte-li za hranice Evropy, má pro vás operátor roaming „Svět Basic“, ale volání má z největších českých operátorů nejdražší. Pro čerpání mobilních dat má O2 balíčky Top Svět S, M, L a XL, kdy zaplatíte minimálně 349 Kč za 150 MB (tj. 2,33 Kč/MB). V přepočtu jednotky to je nejvýhodnější, pokud ale potřebujete jen občas chatovat, asi se úplně nevyplatí. Před odletem si vždy vyhledejte zemi, do které letíte, a O2 vám ukáže cenu za mobilní data.

O2 roaming - ceník

Ceník roamingu Vodafone, O2 a T-Mobile

Před odjezdem na dovolenou si vždy zkontrolujte, jestli je roaming pro vaše telefonní číslo aktivní, ačkoliv by měl být zapnutý automaticky. Služby i jejich účtování se u jednotlivých operátorů liší, za mě má nejlepší přístup Vodafone, v případě výhodnosti internetu O2. U jednotlivých operátorů si vždy můžete vyhledat konkrétní zemi (ať už na stránkách nebo v aplikaci) a uvidíte ceník za jednotlivé za služby.

V jakých zemích využíváte roaming?

Zdroj: Vodafone, T-Mobile, O2

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)