TOPlist

RGB prvky v počítači vypadají pěkně, ale mohou i škodit. Jakým způsobem?

RGB počítač problém
  • U dnešních PC sestav se neřeší jen výkon, ale i design
  • Ten se častokrát vylepšuje pomocí RGB prvků
  • Světla v bedně sice vypadají pěkně, ale mohou i škodit

Zatímco dříve se na vzhledu stolních počítačů příliš nelpělo, dnes je i designové provedení sestavy pro mnohé uživatele naprosto klíčové. Někteří se snaží sladit všechny své herní periferie a počítačovou bednu do jedné barvy, jiní se pouze vyžívají v RGB prvcích. Ty, které se nacházejí uvnitř samotných počítačů, vypadají krásně, ale jak se ukazuje, mohou i škodit.

Sám mám počítač, který mi dokáže duhově osvítit polovinu místnosti, když je na to dostatečně velká tma, takže mě zarazilo, když jsem se doslechl, že právě RGB světla mohou poškozovat ostatní komponenty. Uživatelé sociální platformy Reddit konkrétně nedávno upozornili na to, že škody způsobuje RGB osvětlení jejich paměťových modulů.

corsair ram rgb

RGB je populární nejen na grafických kartách, procesorových chladičích a větráčcích, ale právě i na „RAMkách“. Experimentují s ním mnozí výrobci, jako například Kingston, G.SKILL či Corsair, a obvykle jsou o něco dražší než prostá řešení bez světel. O to víc dokáže zamrzet, když produkt, za který jste zaplatili extra peníze, zanechá stopy na dalších PC součástkách.

Uživatel vystupující pod jménem tychii93 zveřejnil na subredditu r/pcmasterrace příspěvek, kde ukazuje, jak mu paměťové moduly s RGB propálily obrys sebe samotných na kovovém zadním panelu grafické karty MSI Gaming X Trio, založené na RTX 3080 od Nvidie. V zasaženém místě je černá barva očividně vybledlá a působí hnědo-zlatým odstínem. Jak informuje server PCGamesN, postižené mají být i modely grafických karet od jiných výrobců (třeba ASUS a Zotac).

graficka karta spalena od rgb ramek

Je možné, se poškození způsobuje UV zářením vyloučeným ze světel u modulů operační paměti (v případě tohoto konkrétního uživatele jde o RAMky Corsair Vengeance). Ať už je příčina jakákoliv, dobrou zprávou je, že funkčnost grafické karty by v žádném případě neměla být tímto problémem omezena a jedná se pouze o kosmetický nedostatek. I ten však rozhodně může být nežádoucí, například v případě pokusu o prodej grafické karty při upgradu na výkonnější model.

Používáte v počítači RGB prvky?

Zdroje: Reddit, PCGamesN

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)