Quick PDF Scanner: potřebujete skener? Použijte telefon s Androidem!

quick_pdf_scanner_ico

Skener je sice v současnosti relativně levnou záležitostí (nejlevnější modely pořídíte za cenu kolem 1 500 Kč), ale proč byste měli utrácet peníze kvůli několika naskenovaným stránkám, když stejnou funkci v pohodě zastane i váš mobilní telefon? Představíme vám aplikaci Quick PDF Scanner, s jejíž pomocí snadno a rychle převedete dokumenty z reality do elektronické podoby. Aplikace umí skenovat více stránek/obrázků do jednoho dokumentu PDF.

Quick PDF Scanner: potřebujete skener? Použijte telefon s Androidem! Quick PDF Scanner: potřebujete skener? Použijte telefon s Androidem!

Co Quick PDF Scanner slibuje?

Aplikace Quick PDF Scanner od vývojářského studia Mobile Systems, Inc., z jehož obsáhlého portfolia můžete znát například kancelářský balík OfficeSuite, umí skenovat, exportovat a sdílet vícestránkové dokumenty ve formátu PDF. Software používá fotoaparát telefonu, kterým snímá obrázky a převádí je do digitální podoby. Uživatelské rozhraní je v souladu s nejnovějšími designovými trendy, je tedy moderní a flexibilní. Uživatel může počítat s pokročilými možnostmi nastavení fotoaparátu, jakož i přizpůsobením výstupního souboru.

Pokročilé skenování

Quick PDF Scanner promění váš mobilní telefon či tablet v přenosný skener s řadou pokročilých funkcí. Jako zásadní schopnosti jsou jmenovány:

 • Dávkové skenování vícestránkových dokumentů.
 • Přiblížení nebo oddálení obrázku pro podrobnou kontrolu naskenovaných stránek.
 • Lze zapnout mřížku, usnadňující korektní zarovnání dokumentu.
 • Různé režimy scény a zaostření pro nejlepší skenování dokumentů.
 • Podporovány jsou rozličné velikosti obrázků.
 • Otáčení o 90 stupňů po, i proti směru hodinových ručiček.
 • Možnost použití blesku (je-li jím zařízení vybaveno).
 • Nastavení orientace snímání obrazu, aby co nejlépe vyhovovala vašim dokumentům.
 • Nastavitelné barevné efekty, antibanding, vyvážení bílé a kompenzace expozice.

https://www.youtube.com/watch?v=jOs1ym_K8DE

Inteligentní import obrázků

Aplikace umožňuje importovat obrázky ze zařízení, internetových zdrojů a cloudů.

 • Možnost procházet a importovat soubory z externí paměti.
 • Podpora formátů BMP, GIF, PNG, WebP a JPEG.
 • Import obrázků z různých zdrojů, jako jsou Facebook, Picasa, Google+ a mnoho dalších.
 • Import z cloudových úložišť, jako je Dropbox a další, jejichž aplikace máte nainstalované.

Pokročilá konfigurace výstupního souboru

Quick PDF Scanner umožňuje vytvářet, upravovat a konfigurovat PDF dokumenty, abyste získali nejlepší vzhled a kvalitu.

 • Možnost výběru velikosti stránky – od běžně používaných formátů A4 a Letter, až po jakýkoli vlastní zvolený rozměr.
 • Dokáže vytvořit titulní stránku pro dokument, která bude zobrazena jako náhled v seznamu dokumentů.
 • Možnost vymazat, přidat, kopírovat a přesouvat stránky v dokumentech.
 • Sloučení více dokumentů do jednoho.
 • Volba orientace stránky.
 • Jednotlivé stránky lze uložit jako obrázky ve formátu JPEG.
 • Podpora celé řady různých formátů stránky, okrajů, různé kvality a rozlišení.
 • Pokročilé nastavení PDF dokumentu, která lze aplikovat na celý dokument nebo jednu stránku.

Snadná správa dokumentů a sdílení

Můžete snadno prohlížet, spravovat, ukládat a sdílet PDF dokumenty a archivy.

 • Přejmenování, mazání a kopírování dokumentů.
 • Oblíbené a naposledy použité složky dokumentů pro snadný přístup k vybraným nebo naposledy použitým dokumentům.
 • Třídění dokumentů podle jejich názvu, počtu stránek a času vytvoření.
 • Filtrování a vyhledávání dokumentů podle názvu.
 • Sdílení přes e-mail nebo Bluetooth.
 • Schopnost sdílet stránky nebo dokumenty do cloudu, jako je Disk Google, Box.net, Dropbox, Evernote a SkyDrive.
 • Podpora sdílení dat mezi různými zařízeními prostřednictvím Wi-Fi Direct.

Jak Quick PDF Scanner funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 3.0.213 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Po prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání, které je nutné odsouhlasit. Pak následuje krátká úvodní animace a po ní nabídka zálohy a obnovy na Disk Google.

Pak se ocitnete v uživatelském prostředí, odpovídajícím aktuálnímu designu aplikací pro Android. Nechybí tedy postranní a kontextová nabídka, dále dvě velká tlačítka pro import obrázku a pořízení snímku. Spodní polovinu okna zabírá seznam dokumentů, který je zpočátku samozřejmě prázdný. V jeho horní části je lišta s přepínáním mezi zobrazením všech, posledních a oblíbených souborů. Na první pohled je zřejmé, že program komunikuje v angličtině.

Kontextové menu je poměrně strohé – pomocí přepínačů lze aktivovat záhlaví pro řazení dokumentů (podle názvu, počtu stránek a času; vždy vzestupně i sestupně) a filtrování podle názvu. Přes tlačítko s lupou, umístěné v nástrojové liště, lze v dokumentech také vyhledávat.

Záhlaví pro řazení dokumentů Záhlaví pro řazení dokumentů

Záhlaví pro filtrování dokumentů Záhlaví pro filtrování dokumentů

Skenujeme dokument

Dali jsme si za úkol oskenovat a uložit do souboru PDF rozepsaný koncept tohoto článku, který jsme předtím vytiskli na tiskárně. V aplikaci Quick PDF Scanner jsme tedy klepli na tlačítko Capture, čímž jsme se ocitli v prostředí fotoaparátu s několika ovládacími prvky. Dole je ovládání blesku, spoušť a zapnutí/vypnutí mřížky. Nahoře pak vstup do nastavení a ukončení snímání/skenování.

Možnosti nastavení fotoaparátu Možnosti nastavení fotoaparátu

V nastavení lze ovlivnit:

Skenování vícestránkových dokumentů je tak jednoduché, jak si lze jen představit – prostě vyfotíte první obrázek, pak další a všechny následující, a nakonec klepnete na tlačítko s náhledem. Dokument se uloží do seznamu, odkud ho klepnutím vyvoláte k dalšímu zpracování.

Skenování vícestránkových dokumentů Skenování vícestránkových dokumentů

Skenování vícestránkových dokumentů Skenování vícestránkových dokumentů

Zde lze jednotlivé stránky otáčet, ořezávat a upravovat jejich perspektivu. K pořízeným snímkům lze také přidávat další z galerie a slučovat je do jednoho dokumentu. Výsledek lze samozřejmě uložit do PDF a dále exportovat přes systémové sdílení skrze další aplikace.

Nechybí ani možnost přejmenování a nastavení parametrů, jako jsou velikost stránky, orientace, okraje, kvalita, rozlišení, jazyk dokumentu a další.

Půjdete-li cestou importu, pak budete moci vybírat nejen z lokálně uložených souborů (například fotek pořízených fotoaparátem), ale můžete použít i přístup skrze další aplikace, jako jsou například Fotky Google či Dropbox, s jejichž pomocí lze zpracovávat obrázky z cloudových úložišť. Soubory je možné řadit podle názvu nebo data a zobrazovat ve formě náhledů či seznamu. Přes volbu Import je tímto způsobem možné z jednotlivých obrázků postupně poskládat celý dokument, který následně vyexportujete nebo uložíte.

V režimu úpravy dokumentu je možné jednotlivé stránky uložit a exportovat jako samostatné obrázky.

Další možnosti

Další možnosti aplikace najdete v levé postranní nabídce, která přepíná mezi jednotlivými sekcemi.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení se vešly na tři stránky, kde je autoři pro lepší přehlednost rozdělili do několika sekcí.

Nastavení použití dat – volbou Data usage můžete ovlivnit, zda má program používat data kdykoli, jen při připojení přes Wi-Fi, nebo vůbec. Nastavení zálohování:

 • Show warning when new back. – zobrazí upozornění, pokud je k dispozici nová záloha.
 • Show warning before exit – nabídne vytvoření zálohy před ukončením aplikace.
 • Show dialog on start – pokud není nastaveno zálohování na Disk Google, může být uživateli nabízeno při každém spuštění aplikace.

Nastavení fotografování má jedinou položku Use custom Camera. Pokud je aktivní, bude program používat vlastní (tj. výše popsaný) fotoaparát. V opačném případě nabídne při volbě Capture výběr dostupných aplikací k pořizování snímku.:

Nastavení zobrazení

 • Number of recent documents – určuje, kolik dokumentů bude zobrazeno na hlavní obrazovce v sekci Recents.
 • Measurement units – výběr jednotek (centimetry, nebo palce).
 • Notification Bar – dovoluje nebo zakazuje zobrazení oznamovací lišty, když aplikace běží.

Nastavení PDF – zde se jedná o výchozí hodnoty, které lze u jednotlivých dokumentů individuálně upravovat.

Nastavení OCR neboli optického rozpoznávání textu (tedy převod naskenovaného dokumentu do textového souboru). Zde můžete nastavit dva jazyky, ve kterých nejčastěji “skenujete” a povolit či zakázat automatický převod. Výhodou takto vytvořených dokumentů je například možnost kopírování textu do dalších aplikací (pokud je dokument uložen jako obrázek, je jeho další zpracování prakticky nemožné). Bohužel ale musíme konstatovat, že ani při nastavení českého jazyka není konverze do textu ani zdaleka dokonalá. Textové dokumenty jsou navíc i přes nastavení exportovány do PDF jako obrázek. K samotnému textu se dostanete v režimu editace stránky přes položku Tags, odkud lze rozpoznaný text zkopírovat a použít v další aplikaci.

Resumé

V Obchodě Play najdete celou řadu aplikací, které převedou obrázek, pořízený fotoaparátem telefonu či tabletu, do souboru PDF. Na našich stránkách jste si v minulosti mohli přečíst recenzi aplikace Scan Master a krátké představení programů CamScanner – Phone to Scanner a Scan2PDF Mobile Lite. Quick PDF Scanner vyniká především v jednoduchosti ovládání a moderním uživatelským rozhraním ve stylu nejnovějších trendů. Oceňujeme snadné spojení více obrázků (stránek) do jednoho dokumentu a jejich následný export do jediného souboru PDF. Stejně tak se nám líbila možnost importovat a přidávat další snímky z paměti zařízení nebo cloudových úložišť. Své opodstatnění jistě najde i záloha dokumentů na Disk Google a chválit budeme také poměrně podrobné nastavení parametrů výstupního souboru od formátu, až po rozlišení, okraje a další. Široké možnosti konfigurace nabízí také integrovaný fotoaparát, který lze alternovat jakoukoli jinou aplikací tohoto typu. Výhrady máme k pouze anglickému jazyku v uživatelském rozhraní, ocenili bychom také širší možnosti editace a zpracování snímků, nicméně v tomto směru lze opět použít další nainstalované programy. Quick PDF Scanner FREE si stáhl více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,0. Instalační balíček velký 11 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším. Zdeněk Čapka napsal ke svému hodnocení čtyřmi hvězdičkami: “Praktický pomocník pro převod souborů do PDF formátu. Oceňuji možnost spojení více vstupů do jednoho celku (funkci merge). Škoda jen, že appka není v češtině a proto jeden bod dolů.” Zdeněk Ryba v komentáři dodal: “Spousta úprav a nastavení. A to je super :-) Jen pár drobností bych udělal jinak!” Část uživatelů si ale v recenzích stěžuje na časté pády aplikace, které bohužel musíme potvrdit.

PDF Extra - Scan, Edit & Sign
PDF Extra - Scan, Edit & Sign

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

wifi

Droid Wifi Analyzer: Vylaďte si Wi-Fi

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později

Komentáře (12)