TOPlist

Jak zkrotit push notifikace a k čemu jsou vůbec dobré?

push notifikace

Spousta z vás možná ani neví, co to je, a přitom to používá každý den. Push notifikace, nebo také „oznámení“ jsou krátké informační zprávy, které se vám zobrazují na ploše počítače či obrazovce mobilního telefonu. Přijde-li vám nový e-mail a máte v aplikaci zatrženo „upozornit mě“, přijde vám tzv. push notifikace. Většinou obsahuje jen krátký výstižný text a v některých případech i obrázek. Podobná notifikace vám přijde jako upozornění, když  vám někdo napíše zprávu v oblíbeném kecálku. Tak vidíte, že je znáte. No a dneska si ukážeme, k čemu jsou push notifikace dobré, popřípadě jak se jich zbavit, když začnou otravovat.

Push notifikace není e-mail

Pro laiky je velmi lehké zaměnit email s push notifikaci, a to především z toho důvodu, že právě nově příchozí e-maily jsou nejčastějším oznámením na mobilních telefonech. Oznámení nám může poslat jak aplikace v telefonu, tak nově i webové stránky. Stačí se k nim přihlásit (viz obrázek níže). V praxi to pak funguje tak, že nemusíte mít ani webový prohlížeč otevřen a „push notifikace“ nám přistane na displej telefonu nebo počítače. Jak je to možné? Aplikace nebo web posílá oznámení přímo do vašeho zařízení. Právě i tento článek vznikl na základě reakcí vás čtenářů, kdy jste nás prosili o radu, jak to vypnout.

nahled-odberu-push-notifikaci povolení push notifikací z webu

Jak se jich zbavit, když začnou otravovat?

Je to úplně jednoduché. Pokud vám budou notifikace vadit, stačí si je pro daný zdroj vypnout, a to buď v nastavení aplikace nebo webu. Další z možností je počkat, až vám notifikace do zařízení dorazí, vyvolat u ní nabídku „nastavení“ a dát zakázat. Funguje to ale i opačně, jak ukazují přiložené screeny.

Dobré vědět

Push notifikace je vázána na konkrétní zařízení a občas ji najdete pod názvem „oznámení“

zruseni-notifikace-mobil zrušení push notifikací v mobilním prohlížeči

Proč je dobré oznámení „push notifikace“ začít využívat?

V notifikacích je obrovská budoucnost, ale také mohou znepříjemnit život. Vždy záleží jen na vás, jak se k tomu postavíte a zdali budou notifikace sloužit vám, nebo vy jim. Podobný příměr jako s ohněm – dobrý sluha, ale zlý pán. V dnešní době informací, které se na vás valí ze všech stan, je velmi lehké nechat se pohltit notifikacemi, jelikož v mozku vyvolávají příjemné pocity „je o mě zájem“. Všeho moc škodí a nadmíra notifikací vás bude vyrušovat od práce, zhorší soustředění, výkonnost a životní pohodu. Naopak to dobré na notifikacích je, že vám umožní být neustále v obraze, a získávat tak důležité informace o novinkách ve správnou dobu na správném místě.

Věděli jste, co je to push notifikace? Kde vidíte jejich největší přínos?

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)