Chcete psát bez koukání na obrazovku? Zkuste morseovku
- Recenze
- Karel Kilián
- 16.6.2017
- 8
Pamětníci, kteří měli možnost používat klasické tlačítkové mobily, často vzpomínají, jak se na těchto zařízeních dalo psát bez koukání na obrazovku. U dotekových telefonů je to v podstatě vyloučené, neboť displej již není jen výstupním, ale také vstupním zařízením. Softwarová klávesnice v prakticky znemožňuje psaní bez alespoň částečné vizuální kontroly. Tlačítka nejsou fyzicky oddělená, takže určit a trefit jejich pozici není úplně jednoduché. Přesto existuje metoda, se kterou lze psát i bez toho, abyste měli telefon před očima. Vyžaduje však znalost Morseovy abecedy.
Klávesnice Morse Keyboard
V Obchodě Play najdete několik klávesnic, na kterých je možné psát pomocí Morseovy abecedy. Jednou z nejlépe hodnocených je Morse Keyboard od Reed Morse. Nainstalovali jsme ji tedy na redakční telefon, kde se objevila v seznamu aplikací s prostou ikonou v podobě zeleného robota. Když aplikaci spustíte, můžete si v sekci Try vyzkoušet ovládání, v Learn se naučit abecedu a na záložce Install lze tuto vstupní metodu aktivovat v systémovém nastavení.
Když si pak klávesnici Morse Keyboard nastavíte jako výchozí, budete mít na obrazovce místo více než třiceti kláves jen pět ovládacích prvků. Největší jsou celkem logicky zadávací klávesy tečky a čárky, kde každá zabírá polovinu šířky obrazovky. V dolní řadě je pak zleva tlačítko pro skrytí klávesnice, mezerník (sloužící k ukončování písmen a při druhém stisku jako mezera) a tlačítko pro smazání posledního zadaného znaku (Backspace).
S tímto vybavením zvládnete zadat vše, co potřebujete – tedy pokud znáte Morseovu abecedu. Velice rychle se dá navyknout na to, kam klepnout, když chcete napsat tečku, čárku, a když potřebujete dokončit slovo. Pokud máte morseovku v malíčku, můžete se tímto způsobem vypracovat na velice solidní rychlost psaní. A co je hlavní: můžete psát bez koukání na obrazovku.
Zadané znaky jsou po stisku mezerníku převáděny na klasickou abecedu. Klávesnice pochopitelně neumí znaky s českou diakritikou, které morseovka neobsahuje. Všechny zadané znaky jsou pak prezentovány velkými písmeny, což také nemusí být ve všech situacích ideální. Ale pokud potřebujete rychle odeslat například textovou zprávu, aniž byste měli telefon na očích, je to asi nejjednodušší metoda, jakou to můžete provést.
Budete psát bez koukání na obrazovku?
Jak jsme uvedli výše, psaní morseovkou vyžaduje jednak znalosti abecedy (se kterými pro začátek mohou pomoci pomocná slova) a samozřejmě určitou zručnost, kterou získáte v průběhu času. Očividně ale tato metoda není úplně „mimo mísu“, neboť aplikaci Morse Keyboard si k dnešnímu dni nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů. Poslední aktualizace sice proběhla před více než pěti lety, přesto je tato klávesnice použitelná i na současných verzích Androidu. O spokojenosti uživatelů svědčí průměrná známka 4,3. Jen 765 kB velký instalační balíček je možné použít na Androidu 2.1 a novějším. Dodejme, že Morse Keyboard je k dispozici zdarma a neobsahuje ani žádné reklamy.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář