První neoficiální ROMky s Androidem 4.4 KitKat pro Galaxy Nexus jsou venku!

android44_jelly_icp

Z našich stránek určitě víte, jak nepěknou kaňkou na zprávách o novém Androidu 4.4 KitKat je fakt, že Google nehodlá uvolnit tuto verzi pro dva roky starý Samsung Galaxy Nexus. Ačkoli tento telefon s rezervou splňuje minimální hardwarové požadavky Androidu 4.4, update nedostane – dle oficiálního vyjádření z důvodu, že “Galaxy Nexus, který se začal prodávat před dvěma lety, nespadá do 18měsíčního aktualizačního “okna”, během kterého Google zajišťuje aktualizaci zařízení.” Po webu se ale šíří spekulace, že skutečnou příčinou je neuvolnění ovladačů k procesoru Texas Instruments.

Ať je to tak, nebo úplně jinak, majitelé tohoto telefonu ještě nemusejí házet mobil do žita – vývojářská komunita začala pracovat na tom, aby Galaxy Nexus Android 4.4 dostal alespoň neoficiální cestou. Velmi rychle se objevily ROMky s Androidem 4.4 pro GSM verzi telefonu a variantu, určenou pro amerického operátora Verizon. Dvě z nich se dle serveru Android Authority jeví jako “nejstabilnější”, přičemž obě staví na “čistém” Androidu 4.4 KitKat s jen drobnými změnami a vylepšeními. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že alternativní ROMky zpravidla bývají o něco méně stabilní než oficiální verze (byť z tohoto pravidla existují čestné výjimky).

První neoficiální ROMky s Androidem 4.4 KitKat pro Galaxy Nexus První neoficiální ROMky s Androidem 4.4 KitKat pro Galaxy Nexus

První ROMkou je alfa-verze SlimKat (Maguro), která vzniká díky vývojářům, sdružujícím se kolem diskuzního fóra XDA. Dle dosavadních zkušeností se prý zdá velmi funkční, bez evidentních problémů, pouze občas jsou hlášeny drobné chybičky týkající se grafiky. Další informace o této ROM, včetně odkazů pro stažení, najdete na XDA.

Druhá ROMka – “Shiny” – je určena pro Galaxy Nexus od Verizonu, přičemž je, stejně jako SlimKat, postavena na AOSP. Pokud jde o stabilitu, většina uživatelů ji hodnotí docela pozitivně, a zdá se, že všechny hlavní funkce fungují správně. Pro české uživatele ale tato ROM nebude vhodná. Další informace najdete na RootzWiki.

Je důležité si uvědomit, že zatímco obě sestavení jsou poměrně funkční, stále se jedná o projekty ve stádiu alfa verze. V praxi to znamená, že téměř jistě obsahují chyby, proto byste měli případnou instalaci pečlivě zvážit.

Zdroje: Android Authority, diskuzní fórum XDA a RootzWiki.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)