Menu

Project Glass – interaktivní brýle od Googlu

Filmový a herní průmysl je dnes přesycen všelijakými moderními vynálezy, které zatím nemáme možnost potkat v reálném životě. Moderní doba však stále postupuje a spousta zajímavých technologií se pomalu stávájí realitou. To potvrzuje koncept Project Glass se svými interaktivními brýlemi obsahujícími transparentní displej, na kterém jsou zobrazeny aktuální údaje podle toho, co zrovna děláte a kam Vaše oči směřují. Za projektem nyní stojí samotný Google, který dohlíží na vývoj ve svých laboratořích Google X. Je pravděpodobné, že celý přístroj poběží na nějaké modifikované verzi Android.

Představte si, že jdete po ulici a zaujme Vás pohled na něco zajímavého. Jednoduchým příkazem brýle vyfotí, co právě vidíte a s obrázkem dokáží dál pracovat, jako jsme zvyklí z mobilních telefonů (sdílet, poslat atp.). Potřebujete se někam dostat a nevíte kudy? Interaktivní brýle Vám přímo v zorném poli ukazují, kudy se máte vydat. Další funkce jako videohovory, textové zprávy, emaily a poslech hudby jsou samozřejmostí. Jak by to mohlo vypadat v praxi demostruje následující video.

Projekt byl dnes oficiálně odhalen na Google+, kde se dozvíte další informace. Líbí se Vám podobný koncept?

zdroj: myandroidchief.com

 

Komentáře

LSI

LSI

5.4.2012 8:36

Myšlenka zajímavá, jen do té doby než bude komerčně realizovatelná musí vyřešit akumulátor.Při takové interaktivitě to nevypadá na dlouhou životnost :)

Thomas

Thomas

5.4.2012 8:39

Dúfam, že to ešte patrí k prvoaprílovým žartom. Príliš veľké sci-fi…

bestak

bestak

5.4.2012 9:01

Pěkné, ale jak vyřeší to, že lidské oko je schopno zaostřit až teprve při vzdálenosti 8-10 cm? Kdybyste si něco napsali na klasické brýle, také to nepřečtete…

dawe

dawe

5.4.2012 9:06

Mno a co potom, jak si na to lidi zvykonou a zacnou do toho s*at reklamu … :p

Antonín Slejška

Antonín Slejška

5.4.2012 9:18

Zajímavé, ale s ohledem na to, že je to závislé na hlasovém ovládání, tak si nejsem jist, zda se to nějak rychle chytí. Přece jen chodit po městě a povídat si s brýlemi, asi bych si připadal trochu divně :-)
No, češtině asi předpokládám brýle rozumnět hned tak nebudou, tak máme čas sledovat, jak se to chytne za velkou louží.

adsamcik

adsamcik

5.4.2012 9:18

Tak musíte počítat s tím, že je to “SOON” tedy samozřejmě např. se počítá s jinou baterkou než Li-ion. Určitě to nějak vychytají aby to fungovalo. Téměř všechno je možné :) i teleportu se třeba jednou dočkáme(Sice už asi ne my, ale jednou…). Koncept je zajímavej, ale řekl bych že se ho dočkáme tak za 3-5 let nejdřív

Stanislav

Stanislav

5.4.2012 9:42

První verze může sloužit jen jako druhý displej pro mobilní telefon s androidem, propojení může být slabým kabelíkem jako jsou sluchátka, kterým bude vyřešeno i napájení. K tomu bude aplikace/nadstavba pro telefon a máme to vyřešeno.

Samozřejmě se těším hlavně na následující verzi, která v sobě bude mít již integrovaný nějaký nový akomulátor a ovládání bude hlasové/bezdrátově z telefonu.

johny

johny

5.4.2012 10:01

No ale na pohled to vypadá úděsně.. Já bych s tim asi nikam nevyšel no

Čáslava

Čáslava

5.4.2012 10:11

Google nedávno spustil tzv. personalizované rozpoznávání mluveného slova. Tím se výrazně zvýší přesnost rozpoznávání a hlasový vzorek bude přiřazen k účtu uživatele. To umožní ve spojení např. s těmito brýlemi zobrazovat na displayi text převedený z mluvené řeči a to přímo ve vztahu k uživateli, který mluví. Pokud Vám např. Váš kamarád PETR zpřístupní (po odeslání Vašeho požadavku) přístup k jeho hlasovému vzorku pak se před textem na displayi zobrazí: PETR: Ahoj, už jsem tě dlouho neviděl. Další řádek bude např. ANNA: …… atp. Hlasy nevázané na registrované přátele mohou být ale také odlišeny. Např. číslem, písmenem (USER 125 atp.). Praktické využití ? Skvělé pro neslyšící. Pro ně je to naprosto jiná dimenze existence, když se budou moci orientovat ve světě slyšících. Ale využití není jen pro neslyšící. Co třeba real-time překlad cizí řeči do mateřského jazyka?

Popis funkce v ENG.
1. Personalized Voice recognition saves the voice samples of users in the Google database (after user confirmation).
2. If the user allows to use and share his (her) own voice sample with other (some) users in the Google circles, will be possible to recognize (from the conversation around) individual users.
3. This is applicable for the deaf, who can use the smartphone device to follow speach from an area and then to display the recognized text. At the beginning of the line will be written the author of the text (talk). Of course, following the rights of sharing circles.
4. It is ideal to use this method in combination with 3D glasses (now tested by Google), where text appears in glasses.
5. The principle can be used for translation from language to language.

robert+

robert+

5.4.2012 10:31

Ach jo, todle to je fakt stat skeptiku.. vypada to udesne, akumulator nevydrzi, nedokazu zaostrit.. to su takove kraviny!!! hlavne se daji vyresit.. Tedka je to o koncepte o napadu, ne o realizaci.. a ten koncept je supr, mozna ne mit to stale na xichte ale napriklad ta navigace je uplne cool

datvu

datvu

5.4.2012 12:32

By som bol zvedavy ci by sa to dalo pouzit i v dioptrických okuliaroch lebo by sa mi to hodilo do tých mojich

Vlada Soucek

Vlada Soucek

5.4.2012 12:46

Nevedomost a lenost redaktoru se informovat je fakt ubijejici.
Produktu na trhu a pokusu tohoto druhu bylo jiz nekolik:
http://www.youtube.com/watch?v=2no28MvZfgk
Urcite se to chytne.
Urcite cekaji na vetsi rozsireni a hned tam budou cpat reklamu.
Na druhou stranu vetsina lidi se uz dnes tesi na moment, kdy budou
moci odejit od monitoru. Takze tohle budete povinne nosit v praci,
abyste meli vetsi produktivitu a sem tam pro zabavu, napr RC letadla.

Libor

Libor

5.4.2012 15:04

To chci :-) Problém s napájením bych řešil s malými solárními panely na nožkách brejliček a nabíjelo by se to asi za chodu.

stilgar

stilgar

5.4.2012 23:24

Solární panely to je minulost, budoucnost je v bioelektřině :-).
Daleko víc mi vrtá hlavou, jak na to moje oko zaostří. Co mám blíž než 20 cm od obličeje nepřečtu .

sankič

sankič

5.4.2012 23:51

to stilgar: řekl bych že kontaktní čočky ne?

stilgar

stilgar

6.4.2012 0:10

Já bych ale řekl, že i když zaostříš, tak budeš mít tak nízkou hloubku ostrosti , že ty brýle rozbiješ na prvních schodech.

Architekt

Architekt

7.4.2012 0:36

stilgar: Neboj, zaostří úplně v pohodě, ty displaye jsou na to dělané. Každá letecká přilba obsahuje takový display, existují spousty podobných brýlí a přileb na hraní počítačových her, atd. V zásadě nejde o žádnou novinku – zajímavé je jen to, že Google chce do těch brýlí integrovat celý mobil včetně baterie.

RSS (komentáře k článku)