Proč nekrást aplikace pro Android? [brainstorming]

nekrast_aplikace

V oficiálním repozitáři Obchod Play najdete tisíce aplikací zdarma, ale i takových, za které musí zákazník zaplatit. Ačkoli je míra pirátství software v naší zemi poměrně vysoká, v redakci jsme se shodli na tom, že aplikace pro Android by se jednoduše krást neměly. Máme k tomu celou řadu důvodů, se kterými vás seznámíme v následujících odstavcích.

Legální cestou je to jednodušší a pohodlnější

Zatímco sehnat oficiální vydání placeného programu pro počítač je často poměrně složité, ostatně není to dávno, co některé firmy nabízely zakoupení licence zvoleného softwaru třetí strany, na Androidu je pořízení a zaplacení otázkou několika mála klepnutí na displej. Redaktor Karel Kilián to vystihuje slovy: „Koupit aplikaci z Obchodu Play je stejně jednoduché, jako ji stáhnout. Stačí stisknout příslušné tlačítko a před provedením platby zadat heslo.“ K tomu dodává i další argument: „Všechny aplikace najdu na jednom místě. Nemusím tak „prolézat“ nejrůznější „warezová fóra“, ani „torrentové vyhledávače“ s nejistým výsledkem. Navíc tím šetřím i čas, a jak se říká: čas jsou peníze.“

Prakticky shodně to vidí také Honza Dolejš, který si cení svého času a napsal: „Najít na internetu funkční APK soubor je oproti několika kliknutím v Obchodě Play naprostá ztráta času, která nevyváží cenu většiny aplikací (20 – 70 Kč).“

Nekrást aplikace je jednodušší a pohodlnější Nekrást aplikace je jednodušší a pohodlnější

Nárok na aktualizace na nové verze

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete nějakou placenou aplikaci „upirátit“, připravíte se tak o jednu z hlavních výhod proti pořízení z Obchodu Play. Za jednu cenu totiž získáváte nárok na všechny následující verze, které autor touto cestou vydá. Srovnáme-li to se situací na stolních počítačích, musíme pochvalně poplácat Google po ramenou. Ostatně umíte si představit, že byste za jedny peníze dostali Office 2003, upgrade na Office 2007 i 2010? Na Androidu je to téměř samozřejmostí.

Právě skutečnost, že „získáte doživotní přístup k aktualizacím“ vidí jako jednu z výhod nákupu v Obchodě Play redakční „pařmen“ Jirka Pernica. Také redaktor Vašek Švec oceňuje na tomto systému bezproblémovou instalaci i aktualizaci aplikací. Stejně tak grafik Tomáš Očadlý konstatuje: „Asi nejdůležitější je pohodlí. Aplikace stažená z Google Play nabízí automaticky aktualizaci. Ta stažená z Internetu bohužel ne.“

Při zakoupení aplikace máte nárok na aktualizace na nové verze Při zakoupení aplikace máte nárok na aktualizace na nové verze

Neriskujete „zaplevelení“ svého Androida

Protože Android sám o sobě prakticky nedovoluje automatické šíření virů mezi zařízeními, hledají tvůrci škodlivých aplikací jiné cesty, jak se dostat k soukromým datům, případně vydělat nějaký ten dolar skrze zasílání SMS či volání se zvýšeným tarifem. Jednou z poměrně spolehlivých cest je sociální inženýrství, tedy zjednodušeně řečeno je cílem nabídnout uživateli něco, co ho přiměje, aby bez dlouhého přemýšlení sám nainstalovat malware do svého mobilu či tabletu. Jako ideální se tak jeví nabídnutí placených aplikací zdarma, neboť uživatele nepřekvapí požadavek na instalaci, stejně jako žádosti o nejrůznější oprávnění, která stejně většina lidí nečte. Pak už je jen otázkou smůly či štěstí, zda škodlivý program bude, nebo nebude fungovat dle představ zlomyslného autora.

Jako jeden z důvodů, proč raději nakoupit v Obchodě Play, uvedl Karel Kilián: „Stahováním z oficiálního zdroje eliminuji riziko, že si do zařízení stáhnu malware či škodlivý kód.“ Ve stejné perspektivě vidí situaci i Honza Dolejš: „Při stažení z Obchodu Play mám daleko větší jistotu, že není aplikace napadena, a mohu počítat i s podporou od vývojářů.“

Varovný prst zdvihá manažer projektu SvětAndroida.cz Petr Mišák: „Ve většině kradených aplikací se nachází spousta škodlivého softwaru, který vám krade osobní data, čísla platebních karet, telefonní čísla atd. Aplikace za 30 Kč vás tak ve finále může stát i několik tisíc.“ Stejně tak Vašek Švec vnímá oficiální cestu jako minimalizaci rizika.

Pořízením legální aplikace neriskujete „zaplevelení“ svého Androida Pořízením legální aplikace neriskujete „zaplevelení“ svého Androida

Příznivá cenová politika

Ceny většiny aplikací v Obchodě Play se pohybují v rámci desetikorun, což je ve srovnání se světem počítačů skoro až směšně málo. Samozřejmě v Obchodě Play najdete i programy, jejichž cenovky šplhají do řádu tisíců, nicméně většinou k nim existují alternativy zdarma či výrazně levnější.

Karel Kilián říká: „Většina koupených programů, které mám nainstalované ve svém telefonu, stála mezi jedním a dvěma dolary (tedy v přepočtu cca 20 až 50 Kč). To je s ohledem na skutečnost, kolik mi tyto aplikace ušetřily času, relativně zanedbatelná částka. Samozřejmě ale existují i dražší programy, pohybující se v řádu stokorun či tisícikorun. V takovém případě vždy pečlivě zvažuji, jestli se investice opravdu vyplatí.“ Jako časově vytížený člověk vnímá Petr Mišák cenu svého času, a proto konstatuje: „Aplikace stojí většinou jen několik desítek korun, rozhodně se nevyplatí ztrácet čas a krást je.“ Nevysoké ceny jsou motivem k nákupu také u Jirky Pernicy, zatímco Vašek Švec oceňuje časté (výrazné) slevy.

Google či vývojáři sami navíc občas nabízejí slevové akce, kterých využívá řada uživatelů k nákupům. Honza Dolejš komentuje: „Spousta aplikací se objeví pravidelně ve slevě za směšný poplatek, takže většinou nakupuji aplikaci za cenu okolo 20 Kč, což je méně než jedno pivo.“ A v podstatě stejně reagoval i Tomáš Očadlý: „Aplikace kolem 30 Kč není drahá, a pokud je dražší, bude časem ve slevě.“

Cena většiny aplikací odpovídá ceně jednoho piva Cena většiny aplikací odpovídá ceně jednoho piva

Podpořte dobré vývojáře!

Nejeden uživatel sice považuje za normální neplatit za používané programy, nicméně podíváme-li se na scénu ze druhé strany, tedy z pohledu autora/vývojáře aplikace, musíme se zeptat: co je jeho motivací? Ano, existují jedinci, kterým stačí dobrý pocit z toho, že udělali něco pro ostatní, nebo je uspokojuje uznání komunity. Nicméně, dříve či později, bude asi každý řešit, z čeho zaplatit nájem, potraviny, případně pozvednout komfort svého života.

Výstižně popsal stav Petr Mišák: „Pokaždé, když zakoupíte aplikaci, podpoříte vývojáře a ten pak aplikaci může dále zdokonalovat a už vás to nic nestojí. Pokud ji ukradnete, má to opačný efekt.“ Jirka Pernica pak navázal další připomínkou k tomuto tématu: „Podpoříte vývojáře. Pak je možné, že naprogramuje další povedené aplikace. V opačném případě se na to může příště vykašlat.“

Karel Kilián je taktéž zastáncem placení: „Myslím si, že za dobře odvedenou práci by člověk měl dostat náležitou odměnu. A dát někomu dvacet či čtyřicet korun za to, že mohu používat jeho dílo, je podle mne fér. Musím říci, že často obdivuji autory, kteří své programy poskytují zdarma a bez reklamy.“ Ve stejném duchu se nese i reakce Honzy Dolejše: „Kdo někdy zkusil programovat, tak ví, že to není tak snadné. Práce programátora je stejná jako jakákoliv jiná a z něčeho vývojáři žít musí, proto jsem rád, že alespoň takovou symbolickou platbou mohu jejich práci podpořit.“ I Tomáš Očadlý je přesvědčen o tom, že „Dobré vývojáře je potřeba podpořit,“ s čímž souhlasí i Vašek Švec.

Podpořte nákupem aplikace dobré vývojáře! Podpořte nákupem aplikace dobré vývojáře!

Další argumenty v bodech

Pokud by vám výše uvedených pět zásadních důvodů k nakupování nestačilo, přidejme ještě další, které se „jinam nevešly.“

  • Karel Kilián: „Systém nákupů považuji za bezpečný. Zatím jsem nezaznamenal případ, kdy by někdo mohl nakoupit aplikace na cizí účet.“
  • Tomáš Očadlý: „U her je většinou problém, protože obsahují ještě velké množství dat ke stažení a ty se na internetu blbě hledají a mnohdy nefungují.“
  • Petr Mišák: „Krást je špatné.“
  • Petr Mišák: „Kradené aplikace mohou být nespolehlivé a často padají.“
  • Petr Mišák: „Pro instalaci některých kradených aplikací potřebujete root práva.“

Co na to naši čtenáři?

Myslíme, že jsme přinesli víceméně kompletní výčet hlavních důvodů, proč se vyplatí nekrást aplikace pro Android. Přesto nás ale zajímá pohled vás – našich čtenářů. Napadá vás ještě nějaký argument, podporující tuto myšlenku? Nebo naopak s některým z našich názorů nesouhlasíte? Podělte se o své myšlenky v diskuzi pod tímto článkem! Případně můžete přidat názory na druhou stranu mince – tedy kdy, za jakých podmínek a proč jste si stáhli aplikaci z nelegálního zdroje.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (125)