Tip pro Mapy Google: jak v navigaci přidat zastávku na trase?

tip-pro-mapy-google-jak-v-navigaci-pridat-zastavku-na-trase

Již bezmála rok je v Mapách Google možné přidat zastávku na trase. Můžete si tak naplánovat pojížďky přes několik bodů, aniž byste po každém zastavení museli znovu nastavovat navigaci. Ukážeme vám, jak tuto funkci používat v praxi.

O možnosti navigace přes více bodů v Mapách Google se mluvilo poměrně dlouho. V říjnu 2015 přišla první vlaštovka – mobilní aplikace se naučila vyhledávat body podél naplánované trasy. Jako zastávku však bylo možné nastavit jen jeden bod (toto omezení má zatím i druhá navigace z portfolia Googlu – Waze). I to byl ale krok vpřed, neboť si řidiči mohli snadněji najít a zadat v navigaci benzínku či restauraci na plánované cestě.

V dubnu 2016 se ukázalo, že Mapy Google pro Android umí navigaci přes více zastávek. Jednalo se ale pouze o neoficiální hack, kdy si uživatel mohl naplánovat trasu na počítači a poté ji odeslat jako odkaz do telefonu. V žádném případě nemohla být řeč o uživatelsky přívětivém postupu, nicméně tento tip naznačoval, že Google podporu více zastávek chystá. Další potvrzení pak přišlo v červnu 2016, kdy se ve zdrojových kódech aplikace našel dialog s textem „More than one place to go? Add stops to your route by tapping the corner menu“ („Jedete na více než jedno místo? Přidejte si zastávky na trase klepnutím na nabídku v rohu“). Zprovoznění této funkce se uživatelé nakonec dočkali koncem června, nicméně čeští řidiči si museli ještě nějakou chvíli počkat.

Jak v navigaci Map Google přidat zastávku na trase?

Ukážeme si celý proces na názorném příkladu, kdy budeme chtít cestovat z Ostravy přes Olomouc, Brno a Pardubice do Prahy. Pro jednodušší zadávání budeme vždy navigovat na střed daného města.

 • Spusťte Mapy Google a do vyhledávacího pole zadejte cíl své cesty. V našem případě tedy budeme hledat Prahu.
 • Zvolte kýženou destinaci a v dalším kroku klepněte na ikonu pro navigaci (modré kolečko vpravo dole).

Přidávání zastávek na trasu

 • V horní části okna se zobrazí, odkud kam máte namířeno, přepínači pod těmito volbami můžete vybírat typ dopravy (auto, hromadná doprava, pěšky, taxislužbou, na kole).
 • Po vyhledání trasy se vedle těchto políček zobrazí kontextová nabídka v podobě tří teček.
 • V kontextové nabídce vyberte možnost Přidat zastávku. Tím se zobrazí další pole pro zadání zastávky.
 • Zde je nutné upozornit, že Mapy Google neřadí zastávky na trase tak, aby byla nejvýhodnější, ale plánují cestu v tom pořadí, v jakém je zadáte.
 • Zastávky lze jednoduše přesouvat – stačí přetáhnout kolečko po levé straně políčka na příslušnou pozici.
  • Klepněte do volného políčka a přes vyhledávání najděte další zastávku na trase – v našem případě tedy Olomouc.
  • V případě potřeby pak můžete zadat další zastávku využitím volného pole Přidat zastávku, které bude na konci seznamu. Následně pak daný bod přesunete na požadované pořadí. My jsme tedy zadali ještě Brno a Pardubice.
  • Poté, co máte zadané všechny zastávky, stačí klepnout na modré tlačítko Hotovo pod seznamem celé trasy.
  • Pak už jen stačí klepnout na tlačítko Začátek, kterým spustíte navigaci.

Odstranění zastávky z naplánované trasy

 • V případě potřeby můžete zastávku z trasy odstranit klepnutím na malou šipku v dolní navigační liště a volbou Odstranit příští zastávku, případně můžete jít do nabídky Trasa a zde odstraňovat kterýkoli zadaný bod.
Když už víte, jak na to, využijete možnost přidat zastávku na trase?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)