Překladač Google – umíte jej využívat naplno? (návod pro začátečníky)

Online translation service concept

Je vyloučeno, aby si náš přírodní úložný prostor – mozek – pamatoval všechny jazyky, se kterými se můžeme při našem putování světem setkat. Občas potřebujeme nakopnout a poradit, co zpočátku prapodivná změť znaků znamená. Skvělým pomocníkem je oblíbený Překladač Google, který je navíc úplně zdarma. Co vše zvládne?

Překlad textu

Zadávání slov a výběr jazyků

Základní myšlenka je jasná – pomocí klávesnice naťukáme slovo, které chceme přeložit, a Překladač Google nám vyprskne kýžený překlad. Slouží k tomu úvodní obrazovka aplikace a bílé okno, které nás láká textem “Klepnutím začněte psát.” Před získáním výsledku je potřeba určit, z jakého a do jakého jazyka budeme vlastně překládat. V případě počátečního jazyka můžeme ponechat volbu “Rozpoznat jazyk”, která ve většině případů funguje dobře. Pro cílový překlad již jazyk musíme zvolit, neboť to Google Překladač těžko odhadne.

Překladac-Google (2)

Zobrazení a přečtení překladu

Výsledky překladu jsou zobrazeny v dolní části obrazovky v modrém obdélníku, který umožní překlad rovněž přečíst (ikonka repráčku), uložit (ikonka hvězdičky) či text kopírovat, sdílet, přepnout na celou obrazovku, zahájit konverzaci či umístit k obrácenému překladu (ikona tří teček).

Překladac-Google (6)

V případě, že telefon otočíme na šířku, vyplní se celá plocha displeje daným překladem, abychom výsledek mohli ihned ukázat další osobě ve velkém. Šikovné, že?

Překladač-Google

Pod modrým obdélníkem s výsledky jsou zobrazeny další možnosti překladu, pokud jsou známy.

Překladac-Google (6)

Překlad obrázku

Skvělou funkcí, o které možná ani většina uživatelů mobilních telefonů neví, je překlad toho, co vyfotíme. Jak to funguje v praxi? Dorazíte například k výstražné ceduli, která je napsána jiným jazykem, než kterému váš mozek rozumí. Vytáhnete tedy telefon, vyfotíte danou ceduli a Překladač Google vám text přeloží, aniž byste jej vypisovali ručně. Parádní funkce.

K použití této funkce stačí stisknout symbol fotoaparátu, kterým se přesuneme do prostředí pořízení snímku. Následně zamíříme na cíl a stiskneme modrou spoušť na displeji. Překladač Google pořídí snímek a začne jej ihned analyzovat a hledat text. Pokud byl text nalezen, jsme požádáni o označení části, kterou chceme přeložit. Tento krok spočívá v jednoduchém tažení prstu po displeji a vymalování části s textem. Poté je výsledek zobrazen v modrém proužku v horní části obrazovky, kliknutím na něj se vracíme zpět do prostředí aplikace Překladače Google, kde lze s přeloženým textem dále pracovat.

Překladac-Google (7)

 

Překladac-Google (10)

Režim konverzace

Pokud jste v přímém rozhovoru s některou osobou mluvící cizím jazykem, je textový přepis velmi nepohodlný a občas i nemožný – z poslechu kolikrát nevíme, jak dané slovo napsat. Google ovšem přichází s řešením – režim konverzace, který se skrývá pod ikonkou mikrofonu. Před spuštěním funkce opět nastavme dané jazyky.

Jak to celé funguje? Aplikace je nyní rozdělena na dvě poloviny – dva jazyky. Jako první naslouchá telefon mluvčímu vlevo, který řekne svou frázi. Následuje rozpoznávání hlasu, převod na text, překlad do druhého jazyka a následné vyslovení v druhém jazyce. Po tomto poslechu je na řadě druhý mluvčí, který může reagovat ve svém jazyce, a o překlad se opět postará Google Překladač automaticky.

Překladac-Google (11)

Překladac-Google (12)

Překlad kresleného znaku

Funkci kreslení sice použijeme jen zřídka, přesto se může hodit. Proč? Protože ne všechny jazyky používají stejné symboly, jakými disponuje naše klávesnice na mobilním telefonu. Jedná se zpravidla o asijské jazyky a proslulý rozsypaný čaj. Pokud tedy některý z těchto symbolů potřebujeme přeložit, prostě jej nakreslíme. Slouží k tomu symbol klikaté čáry. Před použitím této funkce je nutné zvolit jazyk, do kterého chceme symbol či slovo přeložit.

Překladac-Google (13)

Použití slovníku offline

Dlouhou dobu měl Překladač Google jednu obrovskou nevýhodu – k jakémukoliv překladu potřeboval internetové připojení, což může být obzvláště v cizině problém. Tento problém je částečně vyřešen možností stáhnout jazykové balíčky, které zprovozní textový překlad bez nutnosti internetového připojení. Má to ovšem háček – takto stažené balíčky lze použít pouze pro překlad napsaného textu a jejich vyslovení, hlasové zadávání ani překlad obrázků bohužel stále vyžaduje internetové připojení.  Přesto jsme přesvědčeni, že textový překlad bude v drtivé většině případů stačit.

A jak dané jazyky stáhnout?

Stahování probíhá ve stejném okně, jako vybíráme jazyk pro překlad – v horní části obrazovky. Vedle každého jazyka je zobrazena ikonka připínáčku, na který pokud klikneme, začne stahování daného jazyka. Pokud se nám nastřádá v telefonu více jazyků a některé z nich již v telefonu nepotřebujeme, můžeme je opět smazat. To nejsnáze provedeme v nastavení aplikace v sekci Správa offline jazyků.

Překladac-Google (14)

 

Další funkce

Překlad SMS

Přišla vám SMS v cizím jazyce a vy netušíte, co se po vás vlastně chce? Jednou z možností je daný text ručně kopírovat a vložit do Překladače Google, ale to není vůbec potřeba. Nástroj od Googlu má totiž funkci Překlad SMS přímo v sobě. Naleznete ji v pravém horním rohu pod ikonkou tří teček. Následně jsou zobrazeny všechny SMS v mobilním přístroji, kliknutím se obsah zprávy překopíruje do okna Překladače Google a přeloží. Velmi jednoduché.

Překladac-Google (17)

Slovníček frází

Pokud často překládáte určité fráze, ale stále si je nemůžete zapamatovat, mohla by se tato funkce hodit. Do slovníčku frází si jednoduše uložíme takové výsledky překladu, které označíme symbolem hvězdy při překladu. Ve slovníčku frází tak můžete mít spoustu uložených překladů, ve kterých lze navíc vyhledávat.

Překladac-Google (1)

Závěr – Překladač Google

Překladač Google zná téměř každý. Menší část uživatelů – zejména pak z řad začátečníků – už ale možná netuší, co vše tento mocný nástroj dokáže. Vypíchnout musíme zejména možnost uložení jazyků do telefonu, což je devízou většinou placených slovníků, nebo třeba překlad textu z obrázků. Překladač Google je navíc zcela zdarma, tak proč jej alespoň nezkusit, že?

Google Translate
Google Translate

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)