TOPlist

Překladač Google vs. DeepL: Která aplikace je lepší?

Překladač Google DeepL Translate aplikace srovnání

Aplikaci Překladač Google, která byla po stránkách kvality překladu, praktických doplňkových funkcí, jednoduchosti používání a celkové popularity dlouhé roky neotřesitelnou jedničkou v oboru, vyrostla konkurence v podobě nástroje jménem DeepL Translate. Tento velmi kvalitní překladač rozvířil vodu na jaře roku 2021 ve své webové podobě a o několik měsíců později začal fungovat i v rámci mobilní aplikace.

Google Translate
Google Translate

Aplikace Překladač Google vs. DeepL Translate

Pojďme se pustit do srovnání, jak na tom tito dva konkurenti jsou. A to nejen v obecné kvalitě překladu, ale i z hlediska dodatečných funkcí či různých omezení. Porovnávány jsou pouze mobilní aplikace.

DeepL: translate & write
DeepL: translate & write

Kvalita

Je celkem jasné, že dva nástroje pro převádění textů z jednoho jazyka do druhého nebudou mít naprosto totožné výsledky. I při pouhém překládání mezi češtinou a angličtinou je možné pracovat s několika variantami těchto jazyků. Pro představu, jak si Překladač Google a DeepL poradí s různými druhy textů, jsou v následující galerii zachyceny překlady běžného popisu, odrážkového seznamu a krátké pasáže z Tolkienova Hobita.

Texty jsou vždy převedeny z jednoho jazyka do druhého a zase zpátky (pun intended), aby bylo vidět, jak kvalitně si nástroje poradí se zpětným překladem a jak moc se liší od originálu.

Rozsah překladů

Zatímco Překladač Google se v tuto chvíli chlubí schopností překládat z a do zhruba 110 jazyků, mladší DeepL jich má na seznamu oficiálně 31. Jeho schopnosti jsou tedy pro použití různě ve světě o dost menší. Dobrou zprávou alespoň je, že mezi nimi nechybí čeština.

Důležité je také zmínit, že DeepL i v rámci mobilní aplikace praktikuje rozdělení na Free a Pro verze. To mimo jiné znamená, že bezplatné používání je omezeno na 5 tisíc znaků v rámci jedné operace. Překlady celých dokumentů fungují na iOS i Androidu.

Další vychytávky

Obě aplikace shodně nabízejí překlad mluveného slova a hlasité čtení výsledku či převádění textu z obrázků.

Co se týká práce s hlasem, tak je u aplikace DeepL Translate nutné pochválit možnost volby rychlosti řeči, což přijde vhod hlavně lidem, kteří potřebují výsledek slyšet pomaleji.

Překladač Google má pak ve své výbavě navíc třeba i funkci Překlad klepnutím, která díky plovoucí ikoně umožňuje převádět do jiného jazyka i texty zobrazované v jiných aplikacích.

Která aplikace je tedy lepší?

Z hlediska hlavního poslání, tedy kvalitního překládání do jiného jazyka, je na tom o něco lépe vyzyvatel DeepL Translate, což dokázal i dříve ve webové verzi. K dobru překladače od Google je ale potřeba přičíst například větší množství podporovaných jazyků, více praktických vychytávek (než je DeepL také zavede) a fakt, že je kompletně zdarma. Dá se ale očekávat, že se mnohé rozdíly začnou postupně smazávat, takže se určitě vyplatí opakovaně testovat oba tyto nástroje.

Která aplikace vítězí u vás?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)