TOPlist

Pozor na nový malware: Šíří se hlavně přes WhatsApp

novy malware whatsapp

Lukáš Štefanko, bezpečnostní analytik společnosti ESET zveřejnil informace o malwaru, který se šíří přes chatovací aplikaci WhatsApp. Infikovaný telefon může posílat kontaktům zprávy, které lákají k instalaci aplikací z falešného obchodu Google Play. Po instalaci falešné aplikace nainstaluje nový malware, který v současné době zobrazuje pouze reklamy. Může být ale zneužitý i pro bankovní trojany, ransomware či spyware.

Nový malware můžete obdržet přes WhatsApp

Jak to vše funguje, můžete vidět na videu níže, které Lukáš Štefanko zveřejnil. Jakmile napíšete někomu na WhatsApp zprávu, kdo již má infikovaný telefon, tak vám od něj přijde zpráva, která láká na instalaci aplikace z obchodu Play. Na videu můžeme vidět například nalákání na výhru. Po kliknutí na odkaz se zobrazí stránky, které vypadají jako obchod Google Play.

Android WhatsApp Worm | spreads via WhatsApp messages to contacts | impersonates Huawei Mobile app

Android WhatsApp Worm | spreads via WhatsApp messages to contacts | impersonates Huawei Mobile app

Ve skutečnosti však nemají s obchodem od Googlu nic společného a tímto způsobem se jen dostane malware do telefonu. V případě potřeby vás požádá i o povolení instalací z neznámých zdrojů. Autoři tohoto malwaru chytře využívají falešnou Huawei aplikaci, které se normálně musí instalovat mimo Google Play kvůli embargu ze strany USA. Požadavek na povolení instalace z neznámých zdrojů není tak nápadný. Uživatelé na Twitteru odpověděli, že se s tímto malwarem setkali i u falešné Netflix aplikace.

Nejjednodušší způsob, jak zabránit infikování telefonu tímto malwarem je zablokování instalací z neznámých zdrojů.

Setkali jste se s podobnou zprávou na WhatsApp nebo jiné chatovací aplikaci?

Zdroj: tomsguide.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)