★ Potřebujete webovou kameru? Stačí telefon s DroidCam Wireless Webcam! | Svět Androida ★
Menu

Potřebujete webovou kameru? Stačí telefon s DroidCam Wireless Webcam!

Potřebujete komunikovat s přáteli na Skype či přes Hangout a chcete sdílet nejen text, ale také zvuk a obraz? Pak budete potřebovat webovou kameru! Nemusíte ale utíkat do nejbližší prodejny s výpočetní technikou, ani se proklikávat nabídkou internetového obchodu. Stačí si na telefon či tablet nainstalovat aplikaci DroidCam Wireless Webcam. Proti klasické webové kameře navíc nebudete omezeni spojovacím kabelem.

Samozřejmě webovou kameru můžete použít nejen k videohovorům, ale například také ke sledování prostor – pro takové účely je pak ideální starší telefon, který by se jinak válel v šuplíku.

Potřebujete webovou kameru? Stačí telefon s DroidCam Wireless Webcam!

Potřebujete webovou kameru? Stačí telefon s DroidCam Wireless Webcam!

Instalace ovladače a aplikace na počítač

Aby telefon v roli kamery komunikoval s počítačem a tento ho považoval za standardní zařízení pro záznam obrazu a zvuku, je v první řadě nutné stáhnout a nainstalovat obslužnou aplikaci. Z webové stránky vývojářského studia Dev47 si tedy stáhnete klienta – k dispozici je verze pro Windows a Linux. My jsme testovali obvyklejší, tedy první variantu, a stáhli jsme aplikaci DroidCam ve verzi 3.6.2, jejíž instalační balíček byl velký jen 1,01 MB.

Instalační proces probíhá standardně – v podstatě na všechny dialogy stačí jen odpovídat stiskem tlačítka Next. V jednom z kroků se aplikace ptá, zda si přejete instalovat ovladač zvuku. Na Windows Vista tento ovladač údajně způsobuje nestabilitu, pro Windows 8 ho nelze instalovat vůbec. Instalace se také nedoporučuje ani na 64bitových Windows.

S instalací pomáhá průvodce

S instalací pomáhá průvodce

Souhlas s licenčním ujednáním

Souhlas s licenčním ujednáním

Výběr cílové složky

Výběr cílové složky

Výzva k instalaci ovladače zvuku

Výzva k instalaci ovladače zvuku

Probíhající instalace

Probíhající instalace

Instalace je dokončena

Instalace je dokončena

V nabídce Start poté najdete aplikaci DroidCam, která nabízí tyto možnosti:

 • Connect to Phone (WiFi/LAN) – připojení telefonu v roli kamery přes bezdrátovou či klasickou síť.
 • Connect to Phone (USB) – připojení telefonu v roli kamery, připojeného k počítači USB kabelem. Pro tento způsob připojení je ale nutné mít v systému správné ovladače telefonu.
 • Create PC Server (WiFi) – připojení telefonu v roli kamery přes bezdrátovou síť; v tomto případě se ale nepřipojuje počítač k telefonu, ale telefon k počítači.
 • Create PC Server (Bluetooth) – připojení telefonu v roli kamery přes Bluetooth; v tomto případě se ale nepřipojuje počítač k telefonu, ale telefon k počítači.
Prostředí aplikace DroidCam

Prostředí aplikace DroidCam

Dále lze zadat IP adresu a komunikační port telefonu (v případě, že se k němu budete připojovat přes Wi-Fi) a zatržítky aktivovat přenos videa a zvuku. V sekci Webcam Output můžete nastavit rotaci obrazu a jeho rozlišení.

Pod tlačítkem se třemi tečkami najdete následující možnosti:

 • Show camera output – zobrazí obraz snímaný kamerou telefonu.
 • Auto-Focus – aktivuje respektive deaktivuje automatické ostření.
 • Toggle Flash LED – zapne/vypne přisvětlovací LED (pouze v placené verzi).
 • Zoom in/Zoom out – přiblížení/oddálení obrazu (pouze v placené verzi).
Nabídka pod tlačítkem

Nabídka pod tlačítkem

Instalace na telefonu

Z Obchodu Play si stáhnete a nainstalujete aplikaci DroidCam Wireless Webcam. Instalační balíček je velký jen 208 kB a použít ho můžete na zařízeních s Androidem 2.1 a novějším.

Hned na začátek předestíráme, že zdarma je jen omezená verze, určená k vyzkoušení. Budete-li spokojeni, nejspíš byste si měli pořídit placenou variantu DroidCamX Wireless Webcam Pro za cca 80 Kč.

Po spuštění se nejprve zobrazí dialog s poděkováním a žádostí o hlášení případných problémů. Po odklepnutí se dostanete do vlastní aplikace, jejíž vzhled sice nepatří k designerským skvostům, nicméně pro tyto účely postačuje. Nejdůležitější informaci najdete vlevo nahoře, kde je IP adresa a port, přes který se můžete k telefonu připojit.

Úvodní dialog

Úvodní dialog

DroidCam Wireless Webcam

DroidCam Wireless Webcam

V nabídce vpravo pak najdete odkaz na placenou verzi, tlačítko Info, vyvolávající úvodní dialog a Exit k ukončení aplikace. Přeskočili jsme nastavení pod tlačítkem Settings, kde můžete ovlivnit:

 • Keep phone awake – ponechá telefon v bdělém stavu, což ovšem na našem testovacím telefonu nefungovalo.
 • Auto Dim – automatické zhasínání displeje telefonu.
 • Use Front Camera – namísto optiky hlavního fotoaparátu na zadní straně zařízení použije kameru na čelní straně.
 • Connection Port – ruční nastavení komunikačního portu (ve výchozím stavu 4747).
 • Položky Video format a Video size nebylo v našem případě možné nastavit.

Nastavení DroidCam Wireless Webcam

Nastavení DroidCam Wireless Webcam

Nastavení DroidCam Wireless Webcam

Nastavení DroidCam Wireless Webcam

Z toho, že k připojení z počítače je nutné zadat IP adresu a port, je zřejmé, že obě zařízení musí být ve stejné síti. Při pokusu o připojení k telefonu připojeného k Internetu přes mobilní data jsme nebyli úspěšní.

Praktický test s aplikací Skype

Kromě Skype by si s touto webovou kamerou měly umět poradit také programy Yahoo Messenger, MSN Messenger a další. Spustili jsme tedy aplikaci na telefonu (pro testování jsme použili Samsung Galaxy S III s Androidem 4.3/CyanogenMod 10.2 Stable) a na počítači jsme zadali do programu DroidCam IP adresu a port. Aktivovali jsme přenos obrazu i zvuku a stiskli tlačítko Connect.

DroidCam Wireless Webcam v režimu kamery

DroidCam Wireless Webcam v režimu kamery

Je nutné zadat IP adresu a port telefonu

Je nutné zadat IP adresu a port telefonu

Možnosti rotace obrazu

Možnosti rotace obrazu

Poté jsme nainstalovali Skype a po přihlášení jsme nastavili audio a video zařízení takto:

 • Reproduktory: standardní zvuková karta
 • Mikrofon: DroidCam Audio
 • Video: DroidCam Source 1

Nastavení zvuku

Nastavení zvuku

Nastavení videa

Nastavení videa

Následně jsme vyzkoušeli přenos zvuku voláním na účet “Echo / Sound Test Service”, kde nejprve dojde k zaznamenání zvuku a následně k jeho přehrání. Protože vše fungovalo na jedničku, pokračovali jsme voláním na jiný Skype účet – tentokrát i s obrazem. Vše opět fungovalo na výbornou, dokonce je v průběhu videohovoru možné skrze aplikaci DroidCam otáčet obraz dle potřeby o 90 stupňů vlevo i vpravo.

Probíhající videohovor

Probíhající videohovor

Pozitivně hodnotíme skutečnost, že při volání přes Skype nebyl problém se zpětnou vazbou, a to ani v případech, kdy se telefon nacházel přímo před reproduktory. Úspěšně jsme otestovali přenos jak v nejnižším rozlišení 320 x 240 obrazových bodů, tak i ve vyšších s výjimkou 1280 x 960. Přenos zvuku i obrazu byl čistý, plynulý, druhá strana by prakticky neměla šanci poznat, že se nejedná o klasickou webovou kameru.

Telefon se v roli kamery poměrně citelně zahříval a relativně rychle spotřebovával baterii (cca 25 %/hodinu), výjimečně se stalo, že aplikace “spadla” a bylo poté nutné absolvovat kolečko postupného vypnutí a opětovného zapnutí Skype, desktopové i mobilní aplikace.

Zdarma, nebo zaplatit?

Pro běžnou komunikaci skrze “instantní kecálky” jistě vystačíte i s verzí zdarma. Aplikace nijak neomezuje technickou stránku (rozlišení, délku, …) videopřenosu, ani nepodsouvá do obrazu žádná reklamní sdělení. Pokud se rozhodnete pro placenou variantu DroidCamX Wireless Webcam Pro za 80 Kč, dostanete navíc:

 • Možnost připojit se k telefonu v roli kamery skrze webový prohlížeč (zadává se IP adresa a port; k prohlížení je nutné mít nainstalovanou Javu).
 • Telefon může fungovat jako MJPEG zdroj přístupný z jiných aplikací a programů.
 • Možnost zapnutí přisvětlovací LED.
 • Možnosti přiblížení a oddálení obrazu (“zoom”).

Resumé

DroidCam Wireless Webcam je praktická aplikace pro všechny, kteří chtějí pořádat videohovory a videokonference přes Internet, ale nemají k dispozici klasickou webovou kameru. S tímto programem lze velmi snadno a rychle proměnit ve webovou kameru telefon či tablet, který bude obstarávat jak obrazovou, tak i zvukovou stránku. Konfigurace je poměrně jednoduchá – jistě je bez větších potíží zvládne i průměrně zdatný laik.

Aplikaci DroidCam Wireless Webcam si dosud stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 3,8 (nejčastějším důvodem ke snížené známce je nekompatibilita aplikace s některými zařízeními respektive operačními systémy). Instalační balíček má pouhých 208 KB a použít ho můžete na Androidu 2.1 a vyšším. Placenou verzi si pořídilo přes 10 000 zákazníků a její známka je o jednu desetinku lepší.

DroidCam Wireless Webcam
Dev47Apps
Verze3.6.1
Velikost208 kB
2.1+


Zdarma


80,00 Kč

Mohlo by vás zajímat

 

Komentáře

policak

policak

31.12.2013 7:20

Možná budete překvapeni, ale pokud si do mobilu nainstalujete přímo Skype, získáte stejnou funkci za zlomek času. A taky zdarma.

Vlastimil

Vlastimil

31.12.2013 8:05

policak: ovsem skype ti neumozni si z napriklad stareho mobilu udelat bezpecnostni kameru. viz. moznost pripojit se pres webove rohrani.

Petr Rolf

31.12.2013 8:17

Vlastimil: ale to je taky jedina vyhoda.Kdyz sem zacal clanek cist,napadlo me uplne to same,co policaka:-)

Vlastimil

Vlastimil

31.12.2013 8:29

Petr: tak me zase napadla prvni ta kamera jelikoz mam webku v notebooku a stejne videohovory neprovozuju ;)

Martin Novotný

31.12.2013 8:50

hm,a co kdyz tel. nema predni fotak…. :-D

RooT

RooT 0

31.12.2013 9:51

Martin, aplikace používá zadní foťák.

Sanoj

sanoj 0

31.12.2013 10:30

Nevíte někdo o podobné aplikaci která by fungovala na WIN8 respektive 8.1. Jinak se mi to moc líbí.

Korzar

31.12.2013 10:59

Je to blbost, radsej obetujem par drobnych a nebudem sa trapit s mznucou aplikaciou. Dalsia “vyhoda” rychlo vybijete bateriu. Ak sa nutite, tak sa pohrajte.

Vlastimil

Vlastimil

31.12.2013 13:06

Korzar: pokud ho budu pouzivat jako kameru a propojim ho pomoci wifi tak ho muzu zaroven nabijet ;)

Alesn

31.12.2013 13:39

Neber te to ve zlem ale bude te uz schopni tem vas kram rozhejbat aby to uz po sto letech generovalo odkaz kterej funguje ? nebo po tom bude dalsich sto let govno.

Risak

risak 0

31.12.2013 15:24

parada, ip kamery funguju len vraci lokalnej siete (ethernetu) alebo aj internetu moc tomu nerozumiem

Korzar

5.1.2014 18:37

Ak nemáš statickú ip adresu (od poskytovateľa netu) tak jedine použiť DDNS server ale kedže tomu nerozumieš tak iba v rámci lokálnej siete.

Vlastimil:
Ano možeš ho mať na nabíjačne, ale je to blbosť ktorú som už skúšal a za svojím názorom si stojím http://webkamery.heureka.sk/logitech-webcam-c170/ ak nemáš 12 EUR kľudne to používaj. Ako núdzové riešenie to chápem inak nie.

Mata

Mata

23.5.2014 9:32

Dobrý den, dá se video nějakým způsobem i nahrávat? Díky

dusan

dusan

17.7.2014 19:05

mam proplem u počitačom

dusan

dusan

17.7.2014 19:05

mam proplem

DeCrys

DeCrys

24.3.2015 19:26

dobra appka jen mi vadi ze se zapne camera i v mobilu a zbytecne to pak zere vic baterky a tim se strasne zahriva telefon

sabina

sabina

24.4.2015 19:53

DOBRY DEN CHTELA JSEM SE ZEPTAT MAM ADROIT V TELEVIZI A CHTELA JSEM ABY MY ŠLI VIDEO HOVORI PŘES SKYPE STAHLA JSEM SI PROTO DroidCam Wireless Webcam A NEVIM JAK MAM NA TO JIT ABY TO FUNGOVALO MIŠE MI TO EROR A NEVIM V ČEM JE CHIBA MOHLI BY STE MY NEJAK POMOC DEKUJI

OrasM

OrasM

31.7.2015 13:09

Korzar:
Využitie tejto aplikácie vidím buď pri starších telefónoch, ktoré nemajú dostatočný výkon aby utiahli nainštalovaný skype (áno aj také sú) alebo ak potrebuješ web-kameru na inom mieste ako doma, napríklad v práci a podobne. Tam len nainštaluješ aplikáciu, prepojíš cez kabel aby sa aj telefón dobíjal a hotovo.
Inak keď som dobre pochopil tak pri platenej verzii nieje potreba aplikáciu inštalovať na PC, ale funguje priamo z webového rozhrania, čo pri mojom spôsobe použitia (v práci) naplno vystihuje.
Doma by som túto variantu použil iba ako dočasnú záležitosť (do výplaty).

Pocitacx27

14.3.2017 19:08

Ahoj je to sice par let co se psal tento clanek,ael zajimalo by mne neco jineho.
Dnes je doba , kdyz se da koupit android set top box ,ktery z hloupe televize udela chytrou android televizi.
Zajima mne jestli a jak zapojit do tohoto pristroje klasickou webkameru co byla puvodne urcena na Pc. Nainstalovat Skype a pouzivat tuto kameru.
Je potreba k tomu nejaky dodatecny program nebo kamera pujde automaticky?
Dekuji za odpoved

RSS (komentáře k článku)