Konec předsudkům! Android se dostává na palubu luxusní německé prémiovky

porsche macan android
  • Porsche představilo druhou generaci modelu Macan
  • Kompaktní SUV je nabízeno výhradně s elektrickým pohonem
  • Největším překvapením je použitý operační systém

Německá luxusní automobilka Porsche představila druhou generaci modelu Macan. Kompaktní SUV je nyní nabízeno výhradně v elektrické verzi a je založeno na platformě 800V PPE od koncernu Volkswagen, kam také spadá. Na první pohled jde o velmi zajímavé auto, avšak základní verze vychází na 2,2 milionu. S nižší cenou ale nemohl počítat snad nikdo. Kromě specifikací jako je dojezd, výkon či zrychlení však zaujme také použitý operační systém. Porsche totiž vsadilo na Android Automotive, který se stává stále populárnějším infotainmentem. Používá ho například Renault či Volvo, ale do německé „prémiovky“ míří vůbec poprvé.

Druhá generace Macanu sází na 100kWh baterii s až 270kW nabíjením, díky němuž se dobije z 10 na 80 % za pouhých 21 minut. Dvojice elektromobilů poskytuje výkon až 470 kW a dle normy WLTP se mohou zákazníci spolehnout na dojezd až 613 km. Zpět ale k operačnímu systému. Android Automotive je systém, který Google automobilkám dodává v podstatě na klíč. Ta se  tedy může soustředit na vývoj vozu jako takového a ovládání může nechat na americké společnosti, která má s vývojem systémů obrovské zkušenosti.

porsche macan ev

Android Automotive nabízí hromadu vychytávek, nechybí předinstalované Google aplikace, vůz si propojíte s vaším účtem a následně můžete těžit z benefitů jako je třeba rychlé odeslání trasy z telefonu. Systém má samozřejmě integrovaný také obchod s aplikacemi, kde se jich nachází poměrně početné množství. Za zmínku stojí třeba Spotify, Waze, YouTube či AccuWeather, nechybí ale ani některé hry, například oblíbený Beach Buggy Racing.

porsche macan android automotive

Macan je navíc schopen rozpoznat, že se blížíte k vozu a operační systém nastartuje pár sekund před vaším nástupem, abyste na nic nemuseli čekat. Použitý čipset si bohužel nechala automobilka pro sebe, ale dalo by se předpokládat, že na něm nešetřila. I přes použití jiného operačního systému, se mohou zákazníci stále spolehnout na hlasového asistenta „Hey Porsche“, jablíčkáři mohou samozřejmě využít Apple CarPlay.

The new all-electric Porsche Macan | Keep your essence

The new all-electric Porsche Macan | Keep your essence

Použití Androidu (který se sice od toho mobilního poměrně dost liší, ale v jádru zůstává stejný) v luxusním SUV, je potřeba brát jako velký krok. A to hlavně pro uživatele, kteří se s iPhonem v kapse vysmívají všem ostatním značkám. Smích je totiž dost možná přejde v momentě, až nastartují a uvidí na něm logo zeleného robota. Pak možná pochopí, že Android už dávno není (a vlastně nikdy nebyl) synonymem levných zasekaných telefonů s nekvalitními fotoaparáty a mizernou podporou.

Jak se vám líbí nový Macan?

Zdroj: GSMArena

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)