Podvodník oklamal Facebook i Google. Od společností získal více než 2 miliardy korun

podvodnik google facebook

Získat obrovské peníze od společností Google anebo Facebook není zase tak těžké, jak ukázal podvodník Evaldas Rimasauskas. Od obou technologických gigantů dokázal získat přes 100 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 2 miliardy korun. Jak se mu to podařilo?

Podvodník zfalšoval faktury tak dobře, že firmy Google ani Facebook nic nepoznaly

Čistě hypoteticky, pokud by někdo po vás chtěl desítky milionů, tak si pravděpodobně velmi dobře zjistíte, komu je posíláte. Jsou zde ale společnosti, které se již na tyto věci dívají trochu odlišnou perspektivou a jedná se v podstatě o drobné. Jinak se totiž nedokážeme vysvětlit, jak litevský podvodník Evaldas Rimasauskas dokázal získat ze dvou technologických společností více než 100 milionů dolarů.

podvod google facebook

Chycen a obžalován byl Rimasauskas již před dvěma roky. Společnost s komplici předstíral, že je zástupce společnosti Quanta Computer, což je tchajwanský výrobce, který spolupracuje s Googlem i Facebookem. Oběma společnostem poslal faktury, které vypadaly tak, že je posílá společnost Quanta.

A proč se k tomuto případu vracíme nyní? Podle agentury Bloomberg Rimasauskas minulý týden přiznal, že vytvořil falešné bankovní účty v Lotyšsku a na Kypru, kde byly následně peníze poslány. Přiznal rovněž, že podepisoval falešné smlouvy a dokumenty, které následně předkládal v bankách pro potvrzení. A to vše ve jménu společnosti Quanta, která o ničem nevěděla.

Man Pleads Guilty To Scamming Facebook And Google Out Of Millions

Man Pleads Guilty To Scamming Facebook And Google Out Of Millions

Rimasauskas dokázal v roce 2013 získat od Googlu 23 milionů dolarů a v roce 2015 dokonce 98 milionů dolarů od Facebooku. Vše se provalilo v roce 2017, kdy nesrovnalosti jako první objevila společnost Google a ihned kontaktovala policii. Vyšetřování nebylo příliš dlouhé, litevští kolegové jej zatkli v březnu 2017 a o měsíc později byl převezen do USA. Soud proběhne 23. července, hrozí mu až 30 let vězení. Google již médiím potvrdil, že všechny peníze získal zpátky, Facebook oznámil, že většinu částky získal zpět.

Překvapují vás částky, které dokázal podvodník získat od technologických gigantů?

Zdroj: nymag.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)