Menu

Jak udělat počítačový monitor z Android zařízení?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak udělat z vašeho telefonu nebo tabletu druhý počítačový monitor? Telefon či tablet následně bude fungovat jako druhý monitor úplně stejně, jako kdybyste k PC připojili další klasický monitor nebo TV. Pochopitelně fungují i funkce duplikace nebo rozšíření.

Obsah článku

K čemu se může vlastně hodit udělat z Androidu druhý počítačový monitor?

Jak na to, se podíváme o pár odstavců níže, nejdříve se zamyslíme nad tím, k čemu tato věc může být vůbec užitečná. Představte si, že máte doma například starší 10 palcový tablet, ale občas by se vám k vaší práci hodil i druhý monitor.

pocitacovy-monitor-rozsirit-plochu-android

Můžete například pomocí držáku upevnit tablet vedle svého PC monitoru, v nastavení zvolit rozšíření plochy, a tablet využít jako druhý vedlejší zdroj informací při psaní, nebo pro monitoring práce nějakého programu, který nemusíte mít stále na očích.

Další možností je pochopitelně plochu vašeho PC duplikovat. Tak se vám na vašem tabletu či smartphonu zobrazí přesně to, co se vám zobrazuje na PC monitoru. Tohle můžete například využít, pokud máte doma HTPC a budete chtít využívat telefon jako ovládací prvek.

pocitacovy-monitor-duplikovat-plochu-android

Zprovoznění vám zabere jen pár minut

K tomu, abychom mohli udělat z Android zařízení druhý počítačový monitor, použijeme program a aplikaci Spacedesk. Software je zatím pouze v beta verzi, ale vše funguje na bez problémů. Funkce byla odzkoušena na Windows 7 a zařízeních Nexus 6 a Nexus 7.

Nejprve si stáhněte Spacedesk Windows PC Server z hlavních stránek Spacedesku. Volte mezi 32 či 64 bitovou verzí v závislosti na vaší verzi Windows. Spacedesk PC Server rozjedete na operačních systémech Windows 7, 8, 8.1 a 10. Po stažení můžete spustit instalaci a řídit se jednoduchými instrukcemi a po nainstalování PC restartujte.

pocitacovy-monitor-spacedesk-web-stahnout

Dalším krokem je nainstalování Android aplikace Spacedesk (remote display) do vašeho Android zařízení. Stáhněte si aplikaci z Google Play. Instalační soubory PC serveru a Android aplikace zabírají minimum místa. Jako druhý monitor můžete mimo Androidu využít i zařízení Apple iPhone nebo iPad, druhé PC s operačním systémem Windows nebo Linux, popřípadě i Mac.

Připojení k počítači

Nyní stačí už pouze spustit aplikaci v Android zařízení. Podmínkou fungování je ovšem to, aby obě zařízení byly připojeny ke stejné síti. Nelze tedy tento software využívat pro vzdálenou plochu.

Po nainstalování aplikace se vám zobrazí výchozí obrazovka. Na ní vidíte dostupné zařízení, tedy to, na kterém je již nainstalován Spacedesk PC Server. Klepnutím na název vašeho počítače se připojíte ke svému PC. Je však pravděpodobné, že se vám plocha nezobrazí zcela korektně. Proto se ještě podíváme na nastavení aplikace.

pocitacovy-monitor-vychozi-obrazovka-android-specedesk

Nastavení Android aplikace

Ve výchozí obrazovce v pravém horním rohu vidíte ikonu tří teček. Klepněte na ní a vyjede vám základní nabídka nastaveníCompresion“ a „Resolution“. V „Compresion“ nastavujete kvalitu obrazu. Za začátku je vhodné kvalitu obrazu nechat v defaultním nastavení, poté si ji můžete zvýšit. Nexus 6 zvládl bez problému „High color quality“ ale při vyšším nastavení „Image Quality“ byl obraz trochu opožděný.

Nastavení rozlišení „Resolution“ je vhodné nastavit stejně, jako je rozlišení vašeho monitoru, tedy například Full HD 1920×1080. V případě nastavení jiného rozlišení, se vám přesunou ikony podle poměru stran a rozlišení i na hlavním monitoru. Poslední položku „Remote control“ je dobré nechat označenou, jinak na dotykové ploše nelze ovládat kurzor myši.

Nyní už stačí se pouze připojit poklepáním na název počítače ve výchozí obrazovce aplikace Spacedesk. Na tabletu či telefonu se vám nejprve zobrazí výchozí nastavení druhého monitoru ve Windows. Bude to buď duplikace nebo rozšířená obrazovka. Jestli nastavení budete chtít změnit, klikněte ve Windows pravým tlačítkem myši na plochu a zvolte “Rozlišení zobrazení“.  Poté můžete vybrat jestli chcete Android zařízení použít jako duplikaci, nebo rozšíření plochy.

pocitacovy-monitor-windows

Závěr

Jestliže chcete své Android zařízení využít jako druhý monitor, Spacedesk se jeví jako nejideálnější bezproblémová volba. Během testování se nevyskytl žádný zádrhel a vše běželo, jak má. Pokud budete chtít použít něco obdobného pro zrcadlení plochy počítače a obě zařízení nebudou připojeny ke stejné síti, můžete využít Chrome Remote Desktop.

Potřebovali jste někdy svůj tablet/telefon využít jako druhý monitor?

 

Komentáře

Милан4еха

21.9.2017 12:41

Myslim ze to vyuziji pri proskolovani.

SeppWinkler

SeppWinkler 12

21.9.2017 14:02

Existuje niečo podobné pre prepojenie Android – Android? Aby som na telefóne videl plochu mini PC a mohol ho z telefónu ovládať. Mám skutočný problém, že na Android PC k telke neviem použiť multitouch pre zoom a rotáciu (posuv dvoma prstami a štipnutie). Kúpil som si aj Air Mouse, ale tam to tiež nie je. Rovnako na programoch, ktoré umožňujú urobiť ovládač z mobilu tieto funkcie nie sú. Viete mi niekto poradiť fungujúce riešenie? Dík.

Radeg

radeg 22

21.9.2017 14:24

PC a Android zařízení musí být na stejném routeru nebo stačí jen stejná síť?
Doma mám dva routery, rsp jeden router a druhý jako AP kvůliva lepšímu pokrytí wifinou. Ale oba mi tvoří jednu síť, na telefonu mohu do síťového disku, byť disk je připojen do routeru a telefon na WiFi z (druhého) AP. Stejně tak je to s telkou.

Godspeed78

21.9.2017 14:47

A co opačně? Jak udělat z počítačového monitoru zobrazovač Android zařízení? Je něco jiného než Android emulátory (Bluestack atd.)? Nebo má někdo zkušenosti s Screen Stream Monitor??

DarkEagle

21.9.2017 15:06

Godspeed78:
Zkus teamviewer Host. Psote zapnes, pripojis se k tomu pres prohlizec ci primo program v PC.

Rato

Radek Toman 0

21.9.2017 15:13

SeppWinkler Tuším, že jsem zkoušel RemoDroid, ale nakonec se to nedalo používat, není to doladěné.

Rato

Radek Toman 0

21.9.2017 15:14

radeg Píšou, že stačí stejná síť.

Rato

Radek Toman 0

21.9.2017 15:16

Godspeed78 Existuje ještě program Vysor. Psal jsem o něm tady https://www.svetandroida.cz/rozbity-displej-data-navod-201708/

mikihans

21.9.2017 15:45

Nejde mi v aplikaci nastavit 1920×1080, což je rozlišení displeje mobilu i notebooku. Neví někdo proč?

Xiaomi Redmi Note 4

Jackal

21.9.2017 15:50

Zaujmave riesenie, parada.

Radeg

radeg 22

21.9.2017 17:19

@Radek Toman:
Škoda, že to nepíšete taky Vy.
Neříkám článek napsat vlastními slovy, ale fakta by vlastní být neměla.
Děkuji.

Radeg

radeg 22

21.9.2017 17:23

@Radek Toman:
Píšete: “Nejprve si stáhněte Windows PC Server z…”
Mně přijde a dál už je to snad správně, že se stahuje a instaluje Spacedesk PC Server.

Rato

Radek Toman 0

21.9.2017 17:43

radeg Ano, je to v podstatě Spacedesk, trochu jsem to zkrátil. Jinak je to “spacedesk DRIVER software for Windows Primary PC (server)”. Upravil jsem název PC serveru a upravil jsem tu síť. :)

Radeg

radeg 22

21.9.2017 17:55

Nějak se mně nepodařilo Plochu Duplikovat, pouze Rozšířit toto zobrazení anebo Zobrazit jenom na: 1 nebo Zobrazit jenom na: 2.
PC: notes, Lenovo R61,
Android: Lenovo Tab 3 a Nexus 5X.
Ale za to jsem si vyzkoušel rozšířit plochu o další dva displeje. Kde je asi hranice?

Radeg

radeg 22

21.9.2017 18:06

Tak to bude noťasem. S Asus Zenpad 10 totéž.
Ale rozšíření funguje na další tři zařízení :)

Uni

uni -71

22.9.2017 10:28

Jako nouzovk to jde, ale tak jako tak prostě člověk potřebuje druhý monitor na kabelu se stejnym ppi, jinak je to prostě vo***.

Godspeed78

22.9.2017 11:10

To DarkEagle a Radek T: Díky pánové. Visor jsem nainstaloval a … mno bez peněz do lesa nelez. :) Ale stejně jsem měl na mysli něco jiného. Chci spojit jen Smartphone a monitor. Nikoliv to toho tahat PC. Prostě něco jako Samsung Dex. Je něco takového???

Radeg

radeg 22

22.9.2017 12:51

@Godspeed78:
Některá Androidí zařízení mívají HDMI výstup. Ať už samostatný (nějaké historické Prestigia, třeba) anebo MHL.
Nevím, DVI anebo display port asi nebývají, co?

Jiří Cejn

8.10.2017 23:37

Bude tablet fungovat jako dotyková obrazovka? Přesunul bych si na něj virtuální klávesnici pro simulátor programování CNC Heidenhain. Šlo by to?

Rato

Radek Toman 0

9.10.2017 7:27

Jiří Cejn Jo, myslím, že by to mohlo fungovat.

Jiří Cejn

9.10.2017 15:28

Po chvíli hraní s mi to konečně podařilo rozchodit. Tedy až na dotykovou obrazovku. Podporujou W7 home edition dotykový displeje?

RSS (komentáře k článku)