Jak udělat počítačový monitor z Android zařízení?

Jak udělat počítačový monitor z Android zařízení?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak udělat z vašeho telefonu nebo tabletu druhý počítačový monitor? Telefon či tablet následně bude fungovat jako druhý monitor úplně stejně, jako kdybyste k PC připojili další klasický monitor nebo TV. Pochopitelně fungují i funkce duplikace nebo rozšíření.

Obsah článku

K čemu se může vlastně hodit udělat z Androidu druhý počítačový monitor?

Jak na to, se podíváme o pár odstavců níže, nejdříve se zamyslíme nad tím, k čemu tato věc může být vůbec užitečná. Představte si, že máte doma například starší 10 palcový tablet, ale občas by se vám k vaší práci hodil i druhý monitor.

pocitacovy-monitor-rozsirit-plochu-android

Můžete například pomocí držáku upevnit tablet vedle svého PC monitoru, v nastavení zvolit rozšíření plochy, a tablet využít jako druhý vedlejší zdroj informací při psaní, nebo pro monitoring práce nějakého programu, který nemusíte mít stále na očích.

Další možností je pochopitelně plochu vašeho PC duplikovat. Tak se vám na vašem tabletu či smartphonu zobrazí přesně to, co se vám zobrazuje na PC monitoru. Tohle můžete například využít, pokud máte doma HTPC a budete chtít využívat telefon jako ovládací prvek.

pocitacovy-monitor-duplikovat-plochu-android

Zprovoznění vám zabere jen pár minut

K tomu, abychom mohli udělat z Android zařízení druhý počítačový monitor, použijeme program a aplikaci Spacedesk. Software je zatím pouze v beta verzi, ale vše funguje na bez problémů. Funkce byla odzkoušena na Windows 7 a zařízeních Nexus 6 a Nexus 7.

Nejprve si stáhněte Spacedesk Windows PC Server z hlavních stránek Spacedesku. Volte mezi 32 či 64 bitovou verzí v závislosti na vaší verzi Windows. Spacedesk PC Server rozjedete na operačních systémech Windows 7, 8, 8.1 a 10. Po stažení můžete spustit instalaci a řídit se jednoduchými instrukcemi a po nainstalování PC restartujte.

pocitacovy-monitor-spacedesk-web-stahnout

Dalším krokem je nainstalování Android aplikace Spacedesk (remote display) do vašeho Android zařízení. Stáhněte si aplikaci z Google Play. Instalační soubory PC serveru a Android aplikace zabírají minimum místa. Jako druhý monitor můžete mimo Androidu využít i zařízení Apple iPhone nebo iPad, druhé PC s operačním systémem Windows nebo Linux, popřípadě i Mac.

Připojení k počítači

Nyní stačí už pouze spustit aplikaci v Android zařízení. Podmínkou fungování je ovšem to, aby obě zařízení byly připojeny ke stejné síti. Nelze tedy tento software využívat pro vzdálenou plochu.

Po nainstalování aplikace se vám zobrazí výchozí obrazovka. Na ní vidíte dostupné zařízení, tedy to, na kterém je již nainstalován Spacedesk PC Server. Klepnutím na název vašeho počítače se připojíte ke svému PC. Je však pravděpodobné, že se vám plocha nezobrazí zcela korektně. Proto se ještě podíváme na nastavení aplikace.

pocitacovy-monitor-vychozi-obrazovka-android-specedesk

Nastavení Android aplikace

Ve výchozí obrazovce v pravém horním rohu vidíte ikonu tří teček. Klepněte na ní a vyjede vám základní nabídka nastaveníCompresion“ a „Resolution“. V „Compresion“ nastavujete kvalitu obrazu. Za začátku je vhodné kvalitu obrazu nechat v defaultním nastavení, poté si ji můžete zvýšit. Nexus 6 zvládl bez problému „High color quality“ ale při vyšším nastavení „Image Quality“ byl obraz trochu opožděný.

Nastavení rozlišení „Resolution“ je vhodné nastavit stejně, jako je rozlišení vašeho monitoru, tedy například Full HD 1920×1080. V případě nastavení jiného rozlišení, se vám přesunou ikony podle poměru stran a rozlišení i na hlavním monitoru. Poslední položku „Remote control“ je dobré nechat označenou, jinak na dotykové ploše nelze ovládat kurzor myši.

Nyní už stačí se pouze připojit poklepáním na název počítače ve výchozí obrazovce aplikace Spacedesk. Na tabletu či telefonu se vám nejprve zobrazí výchozí nastavení druhého monitoru ve Windows. Bude to buď duplikace nebo rozšířená obrazovka. Jestli nastavení budete chtít změnit, klikněte ve Windows pravým tlačítkem myši na plochu a zvolte „Rozlišení zobrazení„.  Poté můžete vybrat jestli chcete Android zařízení použít jako duplikaci, nebo rozšíření plochy.

pocitacovy-monitor-windows

Závěr

Jestliže chcete své Android zařízení využít jako druhý monitor, Spacedesk se jeví jako nejideálnější bezproblémová volba. Během testování se nevyskytl žádný zádrhel a vše běželo, jak má. Pokud budete chtít použít něco obdobného pro zrcadlení plochy počítače a obě zařízení nebudou připojeny ke stejné síti, můžete využít Chrome Remote Desktop.

spacedesk - display monitor
spacedesk - display monitor

Potřebovali jste někdy svůj tablet/telefon využít jako druhý monitor?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)