Menu

Chrome Remote Desktop: vzdálený přístup z Androidu na počítač

Google uvolnil do Obchodu Play aplikaci Chrome Remote Desktop pro zařízení s Androidem 4.0 a vyšším, která umožňuje vzdálený přístup z telefonu nebo tabletu na desktop.

Chrome Remote Desktop: vzdálený přístup z Androidu na počítač

Chrome Remote Desktop: vzdálený přístup z Androidu na počítač

Chrome Remote Desktop na počítači

Princip fungování je poměrně jednoduchý a zvládne ho i průměrně zdatný uživatel: na počítači, ke kterému chceme přistupovat, je nejprve do prohlížeče Chrome nutné nainstalovat doplněk Vzdálená plocha Chrome. Nutno podotknout, že jde o poměrně mohutný balík, velký bezmála 24 MB. Po prvním spuštění budete muset aplikaci autorizovat.

Doplněk Vzdálená plocha Chrome je nutné autorizovat

Doplněk Vzdálená plocha Chrome je nutné autorizovat

Doplněk Vzdálená plocha Chrome je nutné autorizovat

Doplněk Vzdálená plocha Chrome je nutné autorizovat

Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní doplňku. Zde v sekci Mé počítače klepnete na tlačítko Povolit vzdálená připojení a zadáte přinejmenším šestimístný PIN. Tím je PC připraveno pro vzdálená připojení.

Povolit vzdálená připojení

Povolit vzdálená připojení

Přinejmenším šestimístný PIN

Přinejmenším šestimístný PIN

Chrome Remote Desktop na tabletu/telefonu

Na tablet či telefon nainstalujete aplikaci Chrome Remote Desktop, která je k dispozici zdarma a lze ji instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a novějším. Po spuštění by se v seznamu měly objevit všechny počítače, ke kterým můžete z telefonu nebo tabletu vzdáleně přistupovat (přístup je vázán na účet Google).

Načítání seznamu počítačů

Načítání seznamu počítačů

Načítání seznamu počítačů

Načítání seznamu počítačů

Načítání seznamu počítačů

Načítání seznamu počítačů

Funkce vzdáleného přístupu odpovídají schopnostem VNC – aplikace tedy přenáší obraz, reprodukuje pohyb myši, přenáší klepnutí (jedním prstem=levé tlačítko, dvěma prsty= pravé tlačítko), na dálku lze psát na klávesnici i odeslat klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Delete. Neumí ale například přenášet soubory nebo jakýmkoli způsobem komunikovat. Pozitivním faktem je, že Chrome Remote Desktop funguje i v případech, kdy telefon/tablet a počítač nejsou ve stejné síti. Není tak problém připojit se například odkudkoli z terénu na pracovní nebo domácí počítač.

Aplikaci pro Android si v tuto chvíli stáhly řádově jen tisícovky uživatelů, přičemž průměrná známka v Obchodě Play je zatím 4,5 z 5 možných. Instalační balíček je velký 2,1 MB a jak již zaznělo, použít ho můžete na Androidu 4.0 a vyšším.

Požadavek na PIN

Požadavek na PIN

Vzdálený přístup

Vzdálený přístup

Možnosti vzdáleného přístupu

Možnosti vzdáleného přístupu

Dosavadní reakce jsou veskrze pozitivní – Tomáš Valůšek považuje tento program za jednoduchý, plně použitelný a intuitivní, Včelda CZ konstatuje: “Neseká se! Dal bych 12 bodů z 10 :)”. Na druhé straně Jan Kaláb kritizuje údajnou nefunkčnost s Linuxem a Vladislav Jahoda na Windows XP zaznamenal pád systému s následnou nutností obnovení (zde se ale patrně jednalo o problém s konkrétní konfigurací, neboť v redakci jsme testovali taktéž na Windows XP a vše proběhlo bez problémů).

Další informace najdete na oficiální stránce podpory Aplikace Vzdálená plocha Chrome.

Chrome Remote Desktop
Verze35.0.1916.37
Velikost2,1 MB
4.0+


Zdarma

 

Komentáře

Jakub Topič

17.4.2014 14:20

Už bylo tedy na čase. Funguje to celkem dobře, ale je tam trochu zpoždění a snímkovací frekvence také není zrovna vysoká. Měli by ale doladit klávesnici. Nefungují mi žádné speciální znaky…

Jakub Topič

17.4.2014 14:21

Fullscreen by též nebyl k zahození :-D

pirka

pirka

17.4.2014 14:27

“Jan Kaláb kritizuje údajnou nefunkčnost s Linuxem” -> hm, tak to doufám, že brzy napraví !!!!

pesa44

pesa44

17.4.2014 14:40

Jak je to s prenosem zvuku? Fullscreen programy to bere, ted jeste ten zvuk. Kdyz Blizzard vydal HS prozatim jen na jablicka, tak tohle by to mohlo prozatim na cestach nahradit. :D Splashtop je v jiny siti placenej, TeamViewer se seka, tak zatim sem pouzival CryzyRemote, ale to taky neni zadna slava..

fiXacek

17.4.2014 14:55

také bych uvítal podporu Linuxu – teď, co skončily Wydle XP to u známých PC/NTB začínáme instalovat Linux…

JirkaTx

JirkaTx

17.4.2014 14:59

A jaká je výhoda oproti majkrosoftímu Remote Desktop CLIENTovi pro Android?

Mimochodem: jaký program byste mi doporučili pro opak, tedy pro zobrazení plochy telefonu na PC a ovládání telefonu z PC?
Zkoušel jsem ledacos a nic mi nefungovalo.

Musí to fungovat s kitkatem, podporovat fullHD na telefonu a může to vyžadovat root (mám).

fiXacek

17.4.2014 15:05

JirkaTx: jaká je výhoda? to, že by toto mohlo být multi-platformní -> přeci jenom Vzdálená plocha od Mrkvosoftu je jeho protokol a on ho umí nejlépe implementovat – toto by bylo univerzální pro MS/Linux/Mac – a pokud by to fungovalo i přes Internet přes Firewall (Internet -> domácí síť), který neumožňuje připojení z Internetu, tak je to určitě výhoda (viz věta “Není tak problém připojit se například odkudkoli z terénu na pracovní nebo domácí počítač.” z článku)

tomash

tomash

17.4.2014 15:48

Nebylo by porovnani s vnc a rdesktopem (rdp)?

„Není tak problém připojit se například odkudkoli z terénu na pracovní nebo domácí počítač.“
jestlize to funguje takhle, tak to znamena, ze se tvuj chrome pripoji nekam ke google a pres ten chodis pak domu? Cili google nema nikdy dost tvych dat ;)

Tacc

Tacc

17.4.2014 16:35

Jaká je výhoda například oproti TeamViewer? Do chrome musím instalovat také aplikaci (clienta), do mobilu také. u TW se mi líbí že mohu přenášet i soubory. Každopádně to budoucnost má…

Krysak

Krysak

17.4.2014 16:38

nevíte někdo jak scrollovat na stránce dolů přes telefon? nedaří se mi to..

Ondra

Ondra

17.4.2014 17:07

Taky už mě ta věčná ignorace Linuxu začíná štvát..

Zizou

zizou 0

z aplikace
17.4.2014 17:48

A šlo by to také jako přístup z mobilu na tablet? Ptám se dřív, než zjišťuji… Určitě vyzkouším, hlavně na pc.

ceter

ceter

z aplikace
17.4.2014 19:00

Program se mi moc líbí určitě ho vyzkouším, ale zajímalo by mě jestli je potřeba pc zapnout manuálně, nebo to lze přez aplikaci v telefonu? Předem díky za odpověď. :-D

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
17.4.2014 22:06

na toto je nejlepší teamviewer

Stickvonbahnhof

Stickvonbahnhof

17.4.2014 22:14

Líbí se se mi to…

Nicméně máte někdo tip na appku, která umí i vzdálený wake-on-lan?

Tacc

Tacc

17.4.2014 22:38

Stickvonbahnhof: vzdálený wake-on-lan neuděláš pokud nebudeš mít veřejnou IP a nenastavíš to v routeru, případně nějaké DynDNS ale to si nejsem jistý. Já to měl doma tak, že jsem využíval LogMeIn (nainstalováno na 5PC) a pokud jeden z nich byl zapnutý, tak jsem si vzdáleně mohl pustit jakýkoliv jiný v té domácí síti. Takže mi jel pořád notebook a díky tomu jsem si pustil i stolní PC apod. Není to ale moc dobré řešení :)

europoint

europoint

17.4.2014 23:19

Vyzkoušeno, funguje i přes 3G, ale za zásadní problém považuji, že se mi nepodařilo přihlásit k odhlášenému účtu, který v hesle obsahuje písmeno “z” a “číslice “0-9”, protože za “z” mi dává každá klávesnice “y” a za čísla znaky s diakritikou i když je zadám na numerické klávesnici.
Jinak co je pro mě zajímavé, tak oproti Jump Desktop se připojuje k přihlášenému uživatelskému účtu (tzn. neodhlásí aktivního uživatele) a zobrazí varovný proužek o vzdáleném připojení, šmíráci asi mají smůlu.

europoint

europoint

17.4.2014 23:22

Edit: Ještě jeden problém – nefunguje mi přehrávání zvuku. Ovládám němý počítač :/

Lukáš Beňo

z aplikace
17.4.2014 23:42

Zkuste Splashtop-prenasi i zvuk.Mam s nim velice dobre zkušenosti

rz

rz

18.4.2014 9:53

europoint: zjistil jsem že “z” a “y” je prohozené jako na qwerty klávesnici a pro zadávání čísel mi fungují speciální znaky tak jak jsou na HW klávesnici !=1, @=2, #=3 …

JK

JK

19.1.2015 21:37

Zdravím, je možné se připojit i z více zařízení?

JJ

JJ

21.4.2015 21:46

zdravim, nevíte někdo co dělat, když se mi to po přihlášení (přes android) ihned odpojí? Díky

RSS (komentáře k článku)