Menu

Platba mobilním telefonem s NFC v prvních obchodech už i v Česku (video)

Počínaje dneškem byl v České republice zahájen pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Platit svým mobilním telefonem vybaveným NFC technologií může ode dneška zatím hrstka vybraných zákazníků obchodního řetězce Globus. Již v roce 2012 by však mohly být platby skrze mobilní telefon rozšířeny i pro širokou veřejnost.

Cílem projektu, který potrvá 6 měsíců, je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se tak na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího programu se zapojí dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Citibank a dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Komerční banka, kteří mohou novou technologií platit na pokladnách v hypermarketu Globus v Chotíkově u Plzně a ve třech hypermarketech Globus v Praze (Černý Most, Čakovice a Zličín). Platební aplikaci, která je nahrána na SIM kartu mobilních telefonů operátora Telefónica, poskytla karetní asociace VISA Europe. Zahájení pilotního projektu se v pražské provozovně Globusu v Čakovicicích účastnili zástupci společností Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR, Visa Europe a Telefónica Czech republic.

Jak platba probíhá

Platba bezkontaktní technologií se v zásadě příliš neliší od klasického placení platebními kartami. Vkládání platební karty do útrob platebního terminálu pouze nahrazuje přiložení telefonu nebo speciální bezkontaktní karty k tomuto terminálu.

Samotný proces placení může mít dvě podoby, je totiž závislý na výši částky, kterou se chystáte uhradit.

Platba pod 500 Kč

 1. Vyčkáte na výzvu pokladní(ho) k provedení platby
 2. Přiložíte svůj mobilní telefon k terminálu, provedení platby bude signalizováno pípnutím
 3. Vyčkáte na doklad o provedení platby z platebního terminálu

Platba nad 500 Kč

 1. Vyčkáte na výzvu pokladní(ho) k provedení platby
 2. Přiložíte svůj mobilní telefon k terminálu, zahájení platby bude signalizováno pípnutím
 3. Zadáte Passcode (obdoba PIN kódu) na klávesnici mobilního telefonu a přiložte k terminálu pro dokončení platby
 4. Vyčkáte na doklad o provedení platby z platebního terminálu

Zákazník se o proběhlé platbě dozví jednak na displeji telefonu, a díky standardnímu procesu zúčtování, stejnému jako u platby platební kartou, transakci uvidí také v elektronickém bankovnictví, případně mu na mobilní telefon přijde standardní oznámení o provedené transakci (sms, e-mail).

NFC a Android

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC (nemá Android) s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet. Fanoušky Androidu však jistě nejvíce zajímá možnost platit telefonem právě s tímto systémem. V sočasné době ještě není oficiální aplikace, která by umožňovala platit Android telefonem. Nabídka Android aplikací a telefonů s podporou NFC by však měla být otázkou několika měsíců. Například Samsung již chystá upgradovanou verzi modelu Galaxy S II, která přidá podporu NFC. Na trhu se již delší dobu pohybuje také Samsung Nexus S podporující NFC jako první Android.
Placení pomocí NFC si však budou moci dopřát také majitelé telefonů, které tento čip neobsahují. Umožní to speciální NFC microSD karta, která bude obsahovat vše potřebné (samotný čip, anténu) k provedení bezkontaktní plateby za pomocí příslušné aplikace v telefonu.

Bezpečnost bezkontaktních plateb

Jelikož je bezkontaktní placení v porovnání se zavedenými platebními kartami teprve v počátcích, velmi ožehavá je otázka bezpečnosti. Nejvíce nedůvěry přitahuje právě placení “na dálku”. Na dnešní tiskové konferenci padlo několik faktů, které shrnujeme v následujících bodech:

 • před použitím aplikace pro placení pomocí telefonu je nutné nejprve zadat bezpečnostní kód (ochrana při zcizení telefonu)
 • při platbě do 500 korun není vyžadováno zadání passcodu (hesla)
 • passcode je vyžadován standardně až u částek převyšujících 500 korun
 • NFC funguje na vzdálenosti do několika centimetrů
 • NFC lze nastavit celkem do tří stavů (vypnuto, pasivní, aktivní/zapnuto)
 • v pasivním režimu je vyžadován passcode vždy, tedy i při částkách do 500 korun (v aktivním režimu pouze nad zmíněných 500 korun)
 • secure element u telefonů používaných v pilotním projektu (obsahuje digitální ID) je uložen na SIM kartě (není závislý na konkrétním telefonu)
 • secure element může být uložen také na microSD kartě
 • při odcizení telefonu je nutné zavolat na zákaznickou linku své banky pro zablokování vašeho ID (obdoba blokace platební karty)

NFC v Evropě

Česká republika se dnešním zahájením pilotního projektu bezkontaktních mobilních plateb zařadila mezi další evropské státy, které tuto technologií v maloobchodním odvětví zavádí.

 

Komentáře

gnat

gnat

20.7.2011 17:35

Tu sekci NFC a Android jsem nepochopil. Proč by to nešlo ? Pokud je to záležitost aplikace na SIM, tak ta by přeci měla bez problémů běžet i na Androidích telefonech s příslušným HW ne ?

Mach4

Petr MišákAdministrátor 25

20.7.2011 18:48

No paráda už se nemůžu dočkat. Chodit jen s telefonem do obchodu to bude žůžo :)

Franta

Franta

20.7.2011 21:48

Jeste obcanku, klice, tramvajenku a budu spokojen – penezenku budu moct zahodit :) Doufam, ze to nedopadne tak, ze bude x ruznych platforem NFC plateb. Chci mit jednu wallet aplikaci v telefonu a s tou platit vsude vcetne zahranici, bez toho abych musel premyslet jestli zrovna tenhle obchod podporuje moji kombinaci banky a operatora.

RockPhill33

RockPhill33

20.7.2011 22:16

joo dokud neudělaj něco s baterií, tak si umim živě představit že u pokladny mi dojde šťáva a mobil se vypne.. co pak? :D

Kamil

Kamil

21.7.2011 8:52

Franta: V plzni už je tramvajenka v NFC mobilu na spadnutí, zatím je v telefonu peněženka na nákup lístků, ale dopravní podniky hlásily vydání plnohodnotné Plzeňské karty do mobilu. Taky se těšim :-). Klíče teoreticky taky jdou když máš doma místo zámku čtečku a elektronické otvírání dveří :-)

EBoB

EBoB

21.7.2011 8:55

No raději zůstanu u klasické karty Visa payWave. Než důvěřovat našim operátorům.

http://www.visa.cz/cz/osobni_karty/visa_paywave.aspx

devnull

devnull

21.7.2011 15:24

Nějak jsem nepochopil to s tou oficiální aplikací, oficiální aplikace je Google Wallet. Cokoliv jinýho je sebevražda.

andrej

andrej

22.7.2011 15:15

@EBoB: co s tym ma operator? to je NFC.

shMoula

shMoula

8.8.2011 13:38

priprava na bitcoin :-)

amonet

amonet

6.12.2011 12:11

Chceme kúpiť 2 krát SG Note. Je to drahá investícia… Viete poradiť, či sa oplatí dakde pozháňať modely s NFC? Distribúcia pre CZ/SK vraj NFC postrádajú. Vraj preto, že u nás sa nevyužijú… Blbost, ne? Prosím o názor a dík !!

Lukáš

Lukáš

6.12.2011 14:38

No já mám Nexus S a nic nenasvědčuje tomu, že bych bych v něm NFC neměl… takže doufám, že se nepletu :)

RSS (komentáře k článku)