TOPlist

Piknik Slovo: prověřte si slovní zásobu hrou

Piknik slovo hra zdarma

V posledních dnech se na sociálních sítích stále častěji uživatelé chlubí svými výsledky ze hry Piknik Slovo (v originále „Word Snack“). Oč jde? S určitým odstupem lze říci, že je to iterace populárních PixWords. Chybí však obrázky, které často výrazně usnadňují hledání toho správného slova. Podívali jsme se této hře na zoubek a dnes vám ji představíme v krátké recenzi.

Obsah článku

Co hra Piknik Slovo slibuje?

Základní princip hry je v podstatě prostý: tahem prstu spojujete písmena tak, aby vytvořila slovo. Z písmenek přitom musíte postupně vytvořit několik různě dlouhých slov. U některých využijete všechna nabízená písmenka, u dalších jen část z nich. Jedná se o jednoduchou oddechovku, ideální pro „zabití času“. Z hlediska časové náročnosti bychom ji zařadili do kategorie takzvaných „záchodovek„. Můžete hrát pět minut, stejně jako dlouhé hodiny – připraveny jsou totiž stovky úrovní, obsahujících (a to je nesporným pozitivem) česká slova. Dalším příjemným faktorem je absence časového limitu – slova můžete skládat tak dlouho, jak potřebujete. Stranou bychom neměli nechat ani skutečnost, že Piknik Slovo je zdarma a funguje i bez připojení k Internetu. Nově jsme pro vás připravili i Piknik Slovo nápovědu pro prvních 100 levelů. Takováto pomoc se hodí obzvláště, když se zaseknete na nějakém levelu a hledáte odpovědi. Budete-li chtít další, napište nám do komentářů.

Jak funguje hra Piknik Slovo?

Když hru poprvé spustíte, hned na první pohled si všimnete rozhraní lokalizovaného do češtiny. Dalšími prvky budou nevtíravý hudební podkres, tvořený klavírem a zpěvem ptáků a příjemná grafická stránka. Na výběr máte ze dvou tlačítek – buď můžete začít hned Hrát, nebo se tlačítkem Login přihlásit k Facebooku. Za to byste měli dostat nějaké virtuální peníze navíc – o jejich smyslu si povíme dále. Pokud se k Facebooku přihlásíte, požádá hra o přístup k veřejnému profilu, seznamu přátel a e-mailové adrese.

Následně se vás ujme průvodce, který je opět v bezchybné češtině. Vysvětlí vám, že slova vytváříte tahem prstu přes písmena. Po dokončení některých úrovní dostanete virtuální odměnu, za slova s hvězdičkou se odměna zvyšuje. Hra vyžaduje konkrétní slova, takže jestliže z nabízených písmenek sestavíte jiné slovo požadované délky, nebude vám uznáno. Úrovně se postupně zvyšují – začínat budete třemi písmeny a dvěma slovy, postupně se propracujete ke stále většímu poštu písmen i slov.

V horní části obrazovky je lišta, rozdělená do tří sekcí. Zcela vlevo je vstup do Nastavení, kde můžete zapínat a vypínat zvuk, hudbu a upozornění. Pokud si chcete otestovat slovní zásobu v jiných jazycích, máte kromě češtiny na výběr z angličtiny, dánštiny, němčiny, maďarštiny, nizozemštiny, norštiny, polštiny, slovenštiny a norštiny.

Prostřední pole ukazuje aktuální úroveň, napravo je pak stav vašeho virtuálního konta. To se navyšuje úspěšným absolvováním jednotlivých úrovní, nicméně zlaťáky lze také zakoupit za reálné peníze – tedy přes nákupy v aplikaci. Přes ty – konkrétně za 55 Kč – se také můžete zbavit poměrně nepříjemně umístěných reklamních proužků a reklam promítaných mezi některými úrovněmi. Zlaťáky lze získat také za zhlédnutí reklamního videa, sdílení na Facebooku či pozvání přátel, jednou denně si je také můžete vytočit na kole štěstí.

Když dojdou nápady

Dříve nebo později narazíte na situaci, kdy si nebudete vědět rady a z nabízených písmen prostě slovo nevytvoříte. Pak máte na výběr ze tří možností:

  • Zeptat se kamarádů – touto cestou můžete sdílet snímek aktuální úrovně skrze další aplikace. Například ho vystavit na Facebook, Twitter či kamkoli jinam, kde vám přátelé poradí, jaké slovo byste mohli zkusit.
  • Promíchání písmen (červené tlačítko s rotující šipkou) pouze zpřehází polohu písmenek na obrazovce. I to ale někdy pomůže, neboť při jiném rozestavění třeba přijde ten správný nápad.
  • Nápověda (zelené tlačítko se žárovkou) – zde se dostáváme k roli virtuálních peněz. Nápovědu totiž dostanete za své naspořené zlaťáky, konkrétně za 70 mincí vám bude odhaleno jedno písmenko.

Tímto způsobem se můžete „prokousat“ do další úrovně, ať už zdarma, nebo za virtuální, případně i skutečnou měnu.

Piknik slovo (Word Snack) resumé

Hra je z hlediska ovládání velmi jednoduchá, což koreluje s její chytlavostí a návykovostí. Hrát se jí naučíte, aniž by vám musel někdo vysvětlovat, jak na to. Poslouží jak k „zabití nudy“, tak i k procvičení „mozkových závitů“ a prověření slovní zásoby. V praxi však narazíte na to, že zlaťáky na nápovědu se získávají poměrně obtížně – rozhodně neplatí, že za každé dokončené kolo můžete počítat s navýšením konta. Ač počet písmen a délka slov nepůsobí složitě, možná vás samotné překvapí, jak dlouho nad některou z úrovní „zakysnete“. Cílovou skupinou jsou vlastně všichni, kdo umí číst – tedy od školáků, až po seniory.

Pochvalu si zaslouží velmi dobrá lokalizace do češtiny, vysoký počet úrovní, snadná hratelnost a přiměřená snaha o monetizaci, díky které lze hrát i bez nutnosti investice skutečných peněz. Drobnou kritiku si zaslouží snad jen poměrně velké množství reklamy, které se však dá zbavit za přijatelnou částku.

Aplikaci Piknik Slovo si během pouhých pěti týdnů stáhlo něco přes sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je velice pěkných 4,6 z 5,0 možných. 33 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším. Doporučujeme ale zejména v případě dětí hlídat nákupy v aplikacích – nejvyšší částka, kterou lze jejich prostřednictvím zaplatit, je totiž 1400 Kč.

Piknik Slovo - Word Snack
Piknik Slovo - Word Snack

Pokud byste chtěli zkusit jinou populární hru se slovy, můžeme doporučit PixWords, ke které na našem webu najdete podrobnou nápovědu podle slov a písmen.

Zkusíte hru Piknik Slovo? Přijďte se do diskuze pochlubit dosaženou úrovní!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)