Máme zapomenout (na) hesla. Google zavádí pokročilé Passkeys

Google hesla Passkeys Android Chrome spuštění

Společnost Google před několika hodinami oficiálně oznámila, že postupně začíná veřejně zavádět několik měsíců testovanou službu Passkeys. Ta má potenciál ve spolupráci s mobilním telefonem plošně nahradit současný systém přihlašování pomocí uživatelského jména a hesla. Na biometrice (otisk prstu, sken obličeje…) a maximálně dvou krocích při ukládání a načítání založený systém se stává součástí Androidu a prohlížeče Chrome.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure

Passkeys (volně přeloženo jako “přístupové klíče”, ale oficiální český název jsme ještě neviděli) budou fungovat na principu, který znají například někteří uživatele online bankovnictví. Na webu bude možné přístupové údaje přiřadit například k otisku prstu a při další návštěvě bude stačit načíst QR kód a prst přiložit. Technicky nejde o žádnou velkou revoluci, jen se do toho Google pustil pěkně zeširoka.

Cílem celého projektu je bezpečnější přihlašování do webů a aplikací. Passkeys technicky nahradí jak potenciálně nebezpečné vepisování hesla, tak i případnou dvoufázové ověření. Uložené údaje budou spárovány se stávajícím Správcem hesel, nicméně přihlašování tímto způsobem bude šifrováno na obou koncích.

Google už má připravené API, které mohou provozovatelé webů na svých stánkách nasadit, a chystá se také balíček pro autory mobilních aplikací. Výhodou tohoto řešení je rovněž možnost potvrzování přihlášení na blízkých zařízeních, která nemají systém Android a prohlížeč Google Chrome. Windows PC s Chrome tak může obstarat přihlášení na iPhonu nebo Android telefon zvládne přihlásit uživatele na Macu.

Jak moc nyní dbáte na bezpečné přihlašování?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)