Owlet Baby Monitor: chytrá ponožka pohlídá život vašeho miminka

owlet_baby_monitor_ico

Owlet Baby Monitor je šikovný monitor srdečního tepu a okysličení, který hlídá kojence především před takzvaným syndromem náhlého úmrtí (SIDS). K podobným účelům slouží řada produktů, dostupných i na našem trhu – většina v obvyklém provedení podložky. Mnoho maminek, které podložky s monitorem dechu vyzkoušely v praxi, zaznamenalo alespoň jeden planý poplach, kdy se děťátko z podložky překulilo, čímž spustilo alarm a vyvolalo u rodičů infarktovou situaci.

Být rodičem takto malého dítka jistě není jednoduché samo o sobě. Vezmeme-li v úvahu riziko již zmiňovaného “syndromu náhlého úmrtí kojenců,” pak by rodiče asi nikdy neměli zamhouřit oči, aby se nic podobného nestalo. Právě neustálý dohled rodičů chce alespoň částečně zastoupit Owlet Baby Monitor, který sleduje úroveň tepové frekvence a okysličení. Jestliže nastane situace, která odpovídá SIDS, spustí poplach skrze mobilní aplikaci.

Autoři se vypořádali s nevýhodami podložek tím, že senzory integrovali do ponožky, kterou navléknete miminku na nohu. Samozřejmě i zde je jisté riziko, že se potomkovi podaří ponožku vyzout, nicméně považujeme to za méně pravděpodobný jev než je opuštění plochy podložky.

The Owlet Baby Monitor

The Owlet Baby Monitor

Jak Owlet Baby Monitor funguje?

Owlet Baby Monitor využívá technologii zvanou pulzní oxymetrie, která se běžně používá například ve zdravotnictví. Mezi její největší výhody patří přesnost, bezpečnost a spolehlivost. V praxi jste ji mohli vidět jako klip, který mají nasazený pacienti na prstě. Princip je ten, že malé světlo svítí přes kůži a množství úrovní průtoku krve a okysličení je odhadováno na základě toho, kolik světla je zachyceno snímačem. V případě tohoto produktu je senzor umístěn ve speciální ponožce.

Snímač je propojen s mobilní aplikací, a pokud dojde k zástavě dechu, okamžitě spustí alarm. Kromě toho jsou rodiče upozorněni také v případech, kdy je tepová frekvence potomka příliš nízká, vysoká nebo když hladina kyslíku v krvi klesne pod stanovenou mez. Na algoritmu vyhodnocení měření se podíleli specialisté z oboru pediatrie, neonatologie a pneumologie.

Aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS zajišťuje nejen vyvolání poplachu, ale rodiče skrze ni mohou také průběžně sledovat aktuální stav svého potomka. Informace jsou přitom dostupné nejen v rámci bytu či domu, ale přes Internet prakticky kdekoli na světě.

16 MB velký program je možné instalovat na mobily a tablety s Androidem 4.4 a novějším, autoři však sami přiznávají nekompatibilitu s některými zařízeními.

Old Smart Sock
Old Smart Sock

Obávat se nemusíte ani situace, kdy telefonu takříkajíc “dojde šťáva” – součástí balení je totiž také základnová stanice, která spustí poplach nezávisle na mobilu.

Jedním ze základních faktorů při výběru výbavičky pro miminko bude nesporně cena. Zatímco běžné podložky s monitorem se pohybují v cenových relacích mezi dvěma a třemi tisíci korun, Owlet Baby Monitor stojí 249 dolarů, tedy v přepočtu asi 6000 Kč. Pokud by však detekce zástavy dechu byla spolehlivější než u podložek, patrně by se jednalo o zajímavou investici. Na oficiálním webu však tento produkt objednáte pouze na adresu v USA nebo Kanadě. Uvidíme, zda se časem objeví i v naší prodejní síti.

Zdroj: owletcare.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)